Přejít k hlavnímu obsahu

Maroko

Hlavní město: Rabat. Počet obyvatel: 32 725 847 (odhad z roku 2005). Rozloha: 446 550 km² (58. na světě). Úřední jazyk: Arabština (jinak i francouzština a berberština). Měna: Marocký dirham. Sousední státy: Alžírsko, Španělsko na svém jihu Západní Sahara (pokud uznáváme místo za součást Maroka, tak také sousedí s Mauritánií).

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Maroka vízum ani pobytové povolení, ale musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území. V případě, že hodlá pobývat na území Maroka déle než 3 měsíce, vzniká povinnost legitimního přihlášení.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Maroku, Avenue Mohammed VI, 10, Zankat Ait Melloul, Villa Merzaa,, 10000 Rabat -Souissi, B.P. 410, telefon:  +212/537755420-21, e-mail: rabat@embasyy.mzuv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15.

Marocké království se rozkládá na severozápadě Afrického kontinentu. Exotická země s vůní máty nabízí modrý oceán, hřejivé slunce, pouštní duny a nádherně lesknoucí se štíty pohoří Atlas, kde naleznete to nejcennější z tradiční Berberské kultury. Do Maroka se cestuje jak za pohodou, tak i dobrodružstvím!  

Kosmopolitní Casablanca a „město zlata“ Marrákeš

Casablanca (cca 4 milióny obyvatel) má prý jednu z nejkrásnějších pláží světa a také třetí nejvyšší náboženskou budova na planetě – mešitu Hassana II. Město je ceněno pro nádhernou architekturu ukazující to nejlepší z francouzského a muslimského stylu. Ve středu země leží další významné město Fes a jeho Medina (opevněné staré město). V očích celého světa se Fes proslavil díky kůžím a koželužnám. K vidění je zde také nejvíce náboženských památek v Maroku. 

Na úpatích Vysokého Atlasu se nachází město Marrakech – významná turistická křižovatka mezi Atlantikem a Saharou Najdeme ho na seznamu světového dědictví UNESCO. Velmi známe je díky svému náměstí Djemaa El Fna. Rozhodně vyzkoušejte místní kuchyni, je totiž delikatesní! Na severovýchod odtud (cca 200 km) hučí pozoruhodné 110m vodopády Uzúd.

Horské túry do pohoří Atlas za pohostinností Berberů

Pohoří Atlas je pýchou celého severu Afriky – leží zde nejvyšší hora království Jebel Toubkal. A je to také úžasné místo pro poznání života starověkých Berberů, kteří zde žijí, vyrábějí šperky a oddávají svá těla rytmu jejich jedinečné hudby. Za dalším klenotem pohoří musíme do malé pouštní osady Ali Benhaddou, která je pro svou malebnost též na seznamu dědictví UNESCO spolu s námořní pevnosti z 16. století v městečku Essaouira.

Kromě zvědavých cestovatelů a turistů s myšlenkou na nenáročnou aktivní dovolenou se sem také rok co rok sjíždějí běžci z celého světa – vyprahlá saharská poušť má tu čest hostit nejtěžší a nejextrémnější běžecký závod světa Marathon des Sables.

Plánujete navštívit Maroko a chcete vědět, co byste rozhodně neměli v čase pobytu v zemi vynechat? Inspirujte se v článcích níže!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Fés Maroko
Průvodce městem
Víc než 9 tisíc uliček a 100 historicky hodnotných staveb. To je marocký Fés
Kdo se vydává do Maroka, pravděpodobně má v itineráři Casablancu a Marrakéš. Byla by ale škoda nepodívat se i do dalšího města, které ukrývá nevídanou krásu. Je jím Fés nacházející se v severní části země.
Uzúd - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Jako na Planetě opic: U vodopádů Uzúd hlídkují nebojácní makakové
Pestrá africká kultura, krásná města, odlišná příroda a teplo, to je to, co nás stále táhne do Maroka. Vedle hlavního města Rabatu, Casablancy, Marrákéše nebo Atlasu jsou tu k obdivu i vodopády. A jedněmi z nich jsou vodopády Uzúd.
nejkrásnější vodopády Afriky
Řeky a jezera, To nejlepší
Nejkrásnější vodopády Afriky: padající voda vás bude fascinovat i tam
Posvítili jsme si na Afriku a vybrali pět skvostů mezi vodopády, které musíme chtě nechtě vypíchnout. Stojí totiž za podívanou!
Chefchaouen panorama
Průvodce městem
Proč je Chefchaouen modré město? Aby byl bůh blíž a komáři se drželi dál
Je bez diskuze jedním z nejfotogeničtějších míst v Maroku. Poznáte ho podle modro-bílého kabátku, do kterého je zahalen už od doby, kdy sem mířili zbožní uprchlíci.
TOP 10 Maroka
Průvodce státem
TOP 10 Maroka: královská města, největší poušť světa i domy zahalené v modré
Takřka pohádková monarchie na severozápadě Afriky voní po čaji s mátou, a když vám otevře svou náruč, máte před sebou božské pláže, úchvatnou kulturu a skvělé jídlo. 
mešita Hassana II. v Casablance
Moderní stavby
Jako na stadionu: Maročané mají mešitu s otevírací střechou
Dnes vám ukážeme jeden z největších afrických architektonických divů. Mešita Hassana II. v Casablance je největší a zároveň jedinou mešitou v Maroku, do níž může volně vstoupit i člověk jiného náboženského vyznání.

Kvízy

Jak se nazývá marocké město známé pro modrou barvu fasád ve staré části?
Zobrazit odpověď
Chefchaouen/Šafšawán
Ve které zemi se nachází slavná filmová Casablanca?
Zobrazit odpověď
V severoafrickém Maroku.
Která marocká města řadíme mezi královská? Jsou čtyři.
Zobrazit odpověď
Rabat, Meknés, Fés, Marrakéš
Kolik fontán se nachází v komplexu u mešity Hassana II. v Casablance?
Zobrazit odpověď
41.