Cestování > Země > > > Samozvaný stát Liberland existuje už měsíc

Samozvaný stát Liberland existuje už měsíc

Když 13. dubna 2015 vyhlašoval Čech Vít Jedlička sedmikilometrový koutek země za stát, nikdo to nebral příliš vážně. Věci ale nabraly nečekaný spád. Jeho Liberland vypadá mnohem seriózněji, než se zpočátku mohlo zdát.

Pouhých sedm kilometrů čtverečních velké místo odtržené od zbytku Srbska řekou Dunaj, je takovým černým Petrem. Nikdo ho příliš nechce. Srbové tvrdí, že patří Chorvatům, ti se k němu také nehlásí. Zájem o něj začali mít teprve tehdy, když tu v půli dubna český aktivista a finanční analytik založil samozvaný stát Liberland.

Ačkoliv se chorvatské úřady snaží Jedličku z území dostat a obviňují ho z přestupování zákona, jeho „stát“ se stále rozkládá na původním místě, hlásí se do něj spousta potencionálních občanů a Jedlička sem zavádí internet.

Zakladatel Liberlandu podle vlastních slov využil možnosti, podle které měl dle mezinárodního práva možnost zabrat území, které si nikdo nenárokuje.

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.