Přejít k hlavnímu obsahu

Aktuálně počet nově nakažených klesá, ovšem vzhledem k největšímu sportovnímu svátku planety, (jenž začíná 5. srpna) by virus mohl ustupovat rychleji. V minulém týdnu se ve Slovinsku a v USA vyskytla podezření na dva potenciální nakažené, oba strávili nějakou dobu v Brazílii. Světová zdravotnická organizace podle zprávy z 12. května zemi i nadále ponechává v první kategorii nejrizikovějších zemí, kde hrozí přímý přenos viru po bodnutí nakaženého komára.

Přesto lze konstatovat, že hysterie, kterou vyvolávají média, je větší než reálné nebezpečí. Do oblastí s opravdu velkým rizikem většinou české ministerstvo zahraničí oficiálně nedoporučuje českým turistům cestovat, k Brazílii žádné varování nevydalo.

Jak to začalo?

Na konci roku (15. prosince) vydala brazilská vláda prohlášení o velkém výskytu viru zika v zemi a vyhlásila mimořádný stav. Virus podle posledních zjištění vědců mimo jiné způsobuje problémy s plně nevyvinutým mozkem u novorozenců (tzv. mikrocefalii), a tak se nedoporučuje především těhotným ženám dbát všech doporučení lékařů ohledně prevence proti bodnutí infikovaným komárem.

I ostatní obyvatelé a návštěvníci Brazílie by se měli proti bodnutí hmyzu, který ziku přenáší, chránit repelenty a oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi.