Přejít k hlavnímu obsahu

Jamajka

Hlavní město: Kingston. Počet obyvatel: 2 930 050  (údaj z roku 2014). Rozloha: 10 991 km² (165. na světě). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Jamajský dolar. Sousední státy: Jamajka je ostrov.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Jamajky vízum ani pobytové povolení pokud zde bude na dobu kratší než 30 dní za účelem turistiky či obchodní činnosti. Ke vstupu do země je požadováno předložení pasu s platností nejméně 6 měsíců a zpáteční jízdenka/letenka, případně vízum země příští destinace.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro stát Jamajka, 321 E 73rd Str., NY 10021 New York, tel: +1-646-422-3344, e-mail: newyork@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, čtvrtek 08.30 – 17.30, pátek 08.30 – 15.00.

Víte, že Jamajka - ostrov houpavého hudebního stylu reggae, věčně klidných rastafariánů a „kokosů na sněhu“ – byla indiány z Jižní Ameriky nazývaná Xaymaca, tedy země dřeva a vody? Cestovat do tohoto karibského ráje znamená navštívit úchvatné bílé pláže s korály, tropické lesy a nádherné hory.

Kingston má Boba Marleyho, Spanish Town zase architekturu  

Na jihu ostrova leží hlavní město Kingston. Jedná se o typické malebné karibské přístavní město plné usměvavých lidí a příjemně uvolněné atmosféry. V městě najdete muzeum Boba Marleyho, zoo či botanickou zahradu. Pozoruhodnou stavbou je nově zrestaurovaný panský dům Devon House postavený z roku 1881 Georgem Stiebelem, první černochem, který se na Jamajce stal milionářem.

Co by člověk kamenem dohodil, hned u hlavního města Jamajka směrem na západ leží půvabné městečko Spanish Town, které se skládá jen z několika mála ulic. Najdete tu jak zajímavý gregoriánský styl architektury, tak samozřejmě i koloniální. Nejvíce návštěvníky z místních staveb zaujme asi katedrála St. Jago de la Vega Cathedral s poloviny 18. století.

Kaskády Dunn's River Falls a mlžný deštný les u John Crow Mountains

Na jihovýchodě ostrova se nachází jediná UNESCO památka Jamajky. Jmenuje se Národní park Blues and John Crow Mountains a byl kdysi i sídlem tzv. Maroonů – uprchlických trestanců z Afriky, kteří zde žili. Nachází se zde také vidět nejvyšší vrchol ostrova Blue Mountain Peak (2 256 m).

Na severu ostrova najdeme vodní kaskádovitý svět Dunn's River Falls and Park, konkrétně poblíž města Ochos Rios. Vápencové skály zde tvoří jakési schodiště, po kterém stéká voda až směrem na písečnou pláž. Tady se koncentruje největší počet turistů nehledě na roční období – na Jamajce je totiž pořád teplo!

Kdo má rád surfing, ten by měl zajít na severovýchod ostrova do Long Bay s dorůžova zbarveným pískem. Navíc jsou zde úchvatná panoramata vynikající především při karmínově zabarveném západu slunce.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Karibské pláže - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Na karibských ostrovech čekají dinosauři, géniové i pirátský poklad
Jeden je doslova jako stvořený pro lenošení na pláži, druhý pro poznávání starobylých památek. Třetí se může pochlubit výtečnou gastronomií a další třeba netradičními obyvateli nejen z říše zvířat. O čem je řeč?
Jamajka - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Jak vypadá současná tvář Jamajky? Je až překvapivě moderní
Pohráváte si s myšlenkou na cestu za dalekou exotikou a zhlédli jste se v romantických fotografiích perly Karibiku? Jamajka je největší karibský anglicky mluvící ostrov a třetí největší v regionu.
Jamajka hory
Lesy a džungle
I na Jamajce mají velehory. A voní kávou!
Nejvyšší hora Jamajky (2 256 metrů) Blue Mountain Peak se nachází v jižním cípu Národního parku Blue and John Crow Mountains, jenž pokrývá 4,5 % celého ostrova!
Kryštof Kolumbus
Úspěšní lidé
Kryštof Kolumbus: Ameriku neobjevil a před smrtí ho zachránilo nebe
Dobře rostlý Ital, modré oči, ostré lícní kosti, orlí nos a vlasy prošedivělé už od mládí. Mořeplavec Kryštof Kolumbus nebyl jen objevitel, ale taky fešák. 

Kvízy

Ve kterém roce zemřel Kryštof Kolumbus?
Zobrazit odpověď
1506
Podle jakého básníka se v originále jmenuje motýl otakárek jamajský?
Zobrazit odpověď
Podle antického Homéra.