Přejít k hlavnímu obsahu

Kazachstán

Hlavní město: Astana. Počet obyvatel: 18 556 698 (2017). Rozloha: 2 717 300 km2 (9. na světě). Úřední jazyk: kazaština, ruština. Měna: tenge. Sousední státy: Rusko, Čína, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Turkmenistán.

Devátá největší země světa se v posledních letech stává čím dál větším lákadlem pro turisty, kteří se rádi vydávají do méně exponovaných míst. Dlouho byla pod nadvládou Ruska, jeho součástí se stala už v roce 1846. Až v 80. letech 20. století se objevily nacionalistické myšlenky a nezávislost byla vyhlášena v roce 1991.

Většinu území tvoří plošiny a pahorkatiny, významnou geografickou položkou je zde Kaspické moře, největší vnitrozemské jezero planety. Za zmínku zde stojí také jezero Balchaš, z poloviny sladké a z poloviny slané. Na druhou stranu se ale Kazachstán pyšní i horami, najdeme zde pohoří Altaj či Tarbagataj.

Multikulturní společnost a bývalé hlavní město

Původně byla hlavním městem Kazachstánu Almata, na přání prezidenta se však jeho sídlo přesunulo do docela malého města s necelými 300 tisíci obyvateli. Nic na tom však nemění, že toho Almata turistům nabízí víc než dost. Najdeme zde pravoslavné kostely i mešity, protože ač je země převážně muslimská, žije tu i spousta pravoslavných křesťanů. Kazaši si hýčkají také památník kazašských vojáků padlých za 2. světové války, dále stojí za zmínku tržiště – jmenovat můžeme třeba Zelený bazar, na němž seženete snad úplně všechno.

Ač zde žijí muslimové a pravoslavní křesťané, panuje v zemi velmi klidná atmosféra – skupiny se totiž vzájemně respektují a do náboženství dokonce pronikly i vlivy z šamanismu a animistických náboženství.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Bajkonur - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Kazašská step ukrývá zapomenutý raketoplán
Do Kazachstánu turisté jezdí hlavně hlavně za úžasnou přírodou, vysokohorskými jezery nebo moderními stavbami Astany. Lidi z celého světa ovšem fascinuje i další zajímavé místo s bohatou historií.
Alkoholický nápoj Kumys
Praktický rádce
Nápoj z kvašeného kobylího mléka nezachutná každému. Kazaši na něj ale nedají dopustit
Okolo mléka panuje řada nejrůznějších předsudků a mýtů. Jedni si bez něj nedovedou představit nový den, jiní ho odmítají. Na to se ale v Kazachstánu nehraje.