Přejít k hlavnímu obsahu

Lesotho

Hlavní město: Maseru. Počet obyvatel: 2 000 074 (odhad z roku 2013). Rozloha: 30 355 km² (141. na světě). Úřední jazyk: Angličtina (další jazyky: Sesotho, zulština, xhosa). Měna: Lesothský loti, jihoafrický rand. Sousední státy: Jižní Afrika.

Vízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR potřebuje ke vstupu na území Lesotha mít platný cestovní pas a vízum. Pro cestování autem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro království Lesotho leží v Jihoafrické republice, 936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria, telefon: +27 12 431 2380, e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15.

Maličké království Lesotho je prý jedním z nejlepších míst na světě pro pozorování orlů. Horské vrcholky a do nich vklíněná rozlehlá lesní údolí jsou zde typickým přírodním obrazem. Ne nadarmo se Lesothu říká „Africké Švýcarsko“.  Jeho obyvatelé, domorodý lid Sotho, vás může provést po mnoha zajímavých místech, se slovy – mír, déšť a blahobyt.   

Maseru a Teyateyaneng

Hlavní město království, Maseru, najdete úplně na západu země. Město je hlavním centrem hospodářství a velmi obstojně se i turisticky rozvíjí. Objevíte zde četné restaurace, hotely a obchody na dobré úrovni. Památek zde moc nemají, ale to můžete kompenzovat návštěvou trhů. V jazyce místních se městu říká „místo červeného pískovce“. Poblíž města se nacházejí oblasti se pravěkými skalními malbami.

Na severu země leží město Teyateyaneng. Jedná se o důležité řemeslné město. Tkané tapisérie, keramika a řezbářské výrobky jsou krásnými a unikátními suvenýry, které si odsud můžete domů odvézt. 

Nejvyšší vrchol jihu Afriky a vodopády, které zamrzají ve vzduchu

Na jihovýchodě Lesotha se nachází nejvyšší horský bod celého Jihu Afriky a zároveň Dračích hor – Thabana Ntlenyana. Místní zajímavostí je to, že můžete na vrcholek vyjet na poníkovi, oblíbeném zdejším dopravním prostředku. Na této straně království se nachází i národní park Sehlabathebe – úžasné prostředí pro milovníky horské přírody a ptactva.

Ve středu království se nachází obrovská přehrada Katse Dam, která je součástí velkého vodního projektu Lesotha a JAR a patří mezi největší díla svého druhu na celém kontinentě. A velkým přírodním přirozeným dílem jsou také vodopády Maletsunyane. V zimních měsících se u něj stává, že padající voda zamrzá za letu, protože proud vody není tak silný.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Dračí hory v JAR v mlžném oparu - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Zázvorové pivo ve 2 874 metrech - čepují ho na kopci vedle nejvyšší hory jihu Afriky
Thabana Ntlenyana, nejvyšší hora státu Lesotho a obecně i celých Dračích hor, se nachází ve výšce 3 482 m.

Kvízy

Víte, co znamená v překladu hora Thabana Ntlenyana?
Zobrazit odpověď
Malá pěkná hora.