Přejít k hlavnímu obsahu

Mali

Hlavní město: Bamako. Počet obyvatel: 14,5 mil. (údaj z roku 2009). Rozloha: 1 240 192 km² (24. největší země světa). Úřední jazyk: Francouzština. Měna: Západoafrický frank. Sousední státy: Alžírsko, Burkina Faso, Guinea, Mauritánie, Niger, Senegal.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Česká republika nemá s Mali bezvízový styk. Zastupitelský úřad pro ČR je v Moskvě, nejbližší velvyslanectví v Bonnu.

Velvyslanectví: Mali spadá pod působnost velvyslanectví v Alžíru (Alžírsko), přímo v Mali je honorární konzulát v městě Bamako.

Mali, to je kultura s bohatou historií ve scenériích divoké Afriky.

Lidé a historie Mali

Obyvatelstvo Mali se vyznačuje výraznou etnickou pestrostí. Více než pětiprocentní zastoupení v demografickém přehledu má osm různých národností. Vzhledem k tomuto faktu je s podivem, že takto rozmanité obyvatelstvo žilo v jedné zemi donedávna v klidu na africké poměry neobvyklém. Lidé mluví nejčastěji francouzsky, velká část se dorozumívá bambarštinou, jazykem nejpočetnějšího národa v zemi. Drtivá většina obyvatel se hlásí k Islámu.

Oblast patřila do jedenáctého století Ghanské říši. Později vznikla samostatná Malijská říše, z jejíž kultury se dochovaly významné památky. V devatenáctém století se Mali dostalo pod nadvládu Francie a v tomto stavu setrvalo do 20. Června 1960. Tento den místní slaví jako státní svátek Dne nezávislosti.

Zajímavá místa Mali

Slávu a bohatství do kraje přivedla obchodní stezka, po níž se vozila převážně sůl, ale také zlato. Jako nejvýznamnější zastávka na této cestě vzniklo Timbuktu, bohaté město s nejvýznamnější africkou středověkou univerzitou. Město se proslavilo nejen bohatstvím a vzdělaností, ale také svéráznou architekturou.

Kromě Timbuktu patří k nejvýznamnějším atrakcím Mali spousta památek zapsaných do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, například svérázné vesničky kmene Dogonů, město Djenne s nejvyšší hliněnou stavbou světa nebo Moptipřezdívané „africké Benátky“. Životodárnou tepnu pro zemi představuje řeka Niger. Klima bývá výrazně horké a suché.

Zdravotní péče

V období od června do listopadu by turisté měli používat repelenty, je zde zvýšený výskyt komárů přenášejících malárii. Vedle užívání antimalarik by se návštěvníci Mali měli nechat očkovat proti meningitidě a žloutence typu A i B.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Zajímá vás toho o Mali ještě víc? Podívejte se do článků!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Mopti Mali
Průvodce státem
Navštivte v Mali legendární hliněné město Djenne nebo africké Benátky
V africkém Mali se opravdu nudit nebudete. „Africké Benátky“ v Mopti, hliněné město Djenné, legendami opředená země Dogonů nebo nádherné parky plné exotických zvířat a ptactva.