Přejít k hlavnímu obsahu

Senegal

Hlavní město: Dakar. Počet obyvatel: 11,1 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 196 190 km² (87. největší země světa). Úřední jazyk: Francouzština. Měna: CFA frank. Sousední státy: Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Mali, Mauritánie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro vstup je nutný cestovní pas s dobou platnosti alespoň 3 měsíce po plánovaném datu návratu a senegalské vízum. O vízum nelze žádat na hraničních přechodech při vstupu do země, ani na letišti. Žádosti českých občanů o víza by měly být směřovány na Velvyslanectví Senegalu v Berlíně.

Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví v Senegalu nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Maroku.

Senegal - cílová rovinka slavné rallye

Dříve v hlavním městě Senegalu, Dakaru, finišovala slavná rallye. Ta začínala v Paříži a vlastně byla i odkazem na dobu, kdy byl Senegal jednou z francouzských kolonií. Tyto doby jsou už ale dávno pryč – Senegal je od roku 1960 nezávislý (ač tu potom bylo ještě krátké období konfederace se sousední Gambií) a dávné područí Francie dnes připomínají už jen úřední jazyk, kterým je francouzština, a krása koloniální architektury v hlavním městě.

Senegal je neuvěřitelně národnostně pestrý, na jeho území žije několik etnických skupin a spousta přistěhovalců. Povinná školní docházka tu je skutečně povinná, ale i tak je tu téměř 70 % obyvatel negramotných. A Senegal drží i jedno „zapáchající“ prvenství. Jen osm lidí ze sta tu má přístup ke koupelně – Senegal je tak de facto nejšpinavějším státem planety (pokud se tedy budeme řídit právě tímto měřítkem).

Krásné počasí, příjemní lidé

Nic to ale nemění na tom, že jsou Senegalci obvykle velmi milí a vstřícní. I proto, je Senegal oblíbenou turistickou destinací. A oblíbenosti napomáhá i zdejší počasí – po většinu roku se tu tepoty pohybují nad pětadvaceti stupni, jen od červa do října tu je období dešťů, po zbytek roku ale svítí slunce.

Kam se v Senegalu vydat? Hříchem by bylo vynechat hlavní město Dakar. Mimochodem jednu z nejkrásnějších metropolí Afriky. Dýchne tady na vás kosmopolitní atmosféra a koktejl nejrůznějších architektonických stylů – od starých budov v africkém duchu, přes koloniální domy a paláce po moderní stavby ze skla a oceli.

Trajektem na ostrov utrpení

Určitě se tu vydejte na náměstí Nezávislosti – užít si autentickou africkou atmosféru – nebo trajektem na „ostrov utrpení“ Gorée. Plavba trvá třicet minut a odměnou vám bude klid zdejších pláží. Člověk by jen těžko hádal, že se tu téměř 300 let obchodovalo s otroky a místní půda do sebe pohltila spoustu krve, potu a slz.

A pak rozhodně nezapomeňte na přírodní krásy – třeba na Tallemské jeskyně, národní park Nikolo-Koba nebo na kamenné kruhy Senegambia, které jsou společným dílem přírody a lidských rukou.

Senegal má svůj profil i na Wikipedii, pokud chcete vědět, víc, pak ho navštivte.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Retba Senegal
Řeky a jezera
Jezero z cukrové vaty? Je vhodné i pro neplavce
Milovníci růžové barvy jásají. Její odpůrci si zakrývají oči, protože jim hned úvodní foto článku způsobuje fyzickou bolest. Patříte-li do první zmíněné skupiny, věříme, že si následující snímky jaksepatří vychutnáte.
obrazek
Průvodce státem
Vydejte se do Senegalu – místa známého z proslulé Rallye Paříž-Dakar
Senegal se nachází na západě Afriky. Je to země plná slunce, nádherných pláží a žhavých nocí a láká každoročně velké množství turistů.