Přejít k hlavnímu obsahu

Sýrie

Základní přehled a charakteristika

Oficiální název státu: Syrská arabská republika (arabsky al-Džumhúríja al-Arabíja al-Súríja).
Hlavní město: Damašek.
Počet obyvatel: 19 398 448 (odhad z července 2020).
Rozloha: 187 437 km2 (90. největší země světa).
Úřední jazyk: arabština. V běžném neoficiálním styku zejm. na severu Sýrie se používá kurdština.
Měna: 1 syrská libra = 100 piastrů.
Sousední státy: Turecko, Irák, Jordánsko, Izrael a Libanon.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Krátkodobý cestovatel musí zažádat o vízum na Velvyslanectví Syrské arabské republiky v Praze. K formuláři žádosti o vízum je nutno přiložit 2 fotografie. Pozvání není požadováno, avšak vyžaduje se potvrzení o zaměstnání či studiu. Vyřízení víza trvá zpravidla poměrně krátkou dobu (do jednoho týdne). Vízum je platné tři měsíce od data udělení a je považováno jako vstupní na dobu pobytu 15 dnů (zdroj: mzv.cz).

Zdravotnictví: Lékařské ošetření a zdravotní péči nutno platit v hotovosti. Pro krátkodobý pobyt se doporučuje uzavřít pojištění léčebných výloh v zahraničí u některé české pojišťovny. Hospitalizace je možná při úrazu nebo ohrožení základních životních funkcí. Úroveň státních zdravotnických zařízení je velmi nízká, proto se doporučuje využívat pouze soukromých zdravotnických zařízení, které se blíží evropskému standardu, nebo jej dosahují (zdroj: mzv.cz).

Kontaktní český úřad: Velvyslanectví Damašek
Adresa: Abou Roumaneh, Misr Street 51, Damascus 2249
Telefon: +96311/3331383, 3339395, 3330935, 3333077, KO-333 62 59
E-maildamascus@embassy.mzv.cz
Úřední hodiny pro veřejnost: neděle - čtvrtek 09.00 - 14.00

Kontaktní cizí úřad: Velvyslanectví Syrské arabské republiky
Adresa: Českomalínská 20/7, 160 00 Praha 6
Telefon: 224 310 952, 224 311 171
E-mail: souria@volny.cz
Provozní hodiny úřadu: 09.00 - 15.00

Situace v Sýrii je stále velmi kritická. Občanská válka trvá již téměř 10 let a mezinárodní sankce měly na syrské hospodářství drtivý dopad. Region kvůli válce opouští tisíce lidí a velká část z nich míří do Evropy. Z této kdysi nádherné nemizí jen lidé, ale i památky. Syrská Palmýra je pojem pro historiky, archeology, ale i pro turisty. V srpnu 2015 bojovníci organizace Islámský stát vyhodili do povětří Belův chrám.

Na co si dát pozor?

Cestování není bezpečné na většině území Sýrie včetně některých oblastí hlavního města. V celé Sýrii z důvodu uvalených sankcí nefungují žádné mezinárodní platební karty, vše je nutno hradit hotově. Běžně lze v zemi směnit na místní měnu Syrskou liru jak USD, tak EUR. Na mezinárodním letišti v Damašku momentálně operují pouze lety Syrských aerolinií (zdroj: mzv.cz).
 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Palmýra - Cestovinky.cz
Historické stavby
Odstřel pro vyšší pravdu. Které památky padly ve svaté válce
Sýrii kvůli válce opouští tisíce lidí. Velká část z nich míří do Evropy a žádá o status uprchlíka. Z této kdysi nádherné země ovšem nemizí jen lidé, ale i památky. Válka jich mnoho poškodila nebo úplně smazala z povrchu zemského.

Kvízy

Ve kterém syrském městě teroristé zničili slavný chrám?
Zobrazit odpověď
V Palmýře.