Cestování > Země > Evropa > Vatikán

Vatikán

Hlavní město: Citta del Vaticano. Počet obyvatel: 842 Rozloha: 0,44 km² (oficiálně nejmenší stát na světě). Úřední jazyk: Italština, latina. Měna: Euro. Sousední státy: Itálie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: :Platí zde bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území Vatikánu, na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republicky ve Vatikánu, Via Crescenzio, 91 – sc. B, int. 1, 00193 Roma, telefon: +39/06/6874696, 6874694.
e-mail: vatican@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 - 16.30.

Milióny zvědavých turistů a poutníků se ročně projdou po chladných kamenech náměstí Sv. Petra, které tvoří centrum celého Vatikánu. Samotný název země je odvozen od pahorku Vaticanus Mons (Pahorek věštců), na kterém Vatikán, jako státní útvar leží od roku 1929.

130 švýcarských gardistů hlídá papežův klid a spaní

To, co zde oko turisty asi láká nejvíce, tak je slavná Sixtinská kaple s velkolepou freskou Posledního soudu od Michelangela. Kaple je součástí Apoštolského paláce, který mimo jiné zahrnuje i známou knihovnu a muzeum.  

Je vám 19 let, měříte přes 1, 74 metrů a jste Švýcar s katolickým vyznáním? Poté je vám cesta do řad Švýcarské gardy naprosto volná. Od roku 1506 tito chrabří strážci střeží papežovu rezidenci, která - kontrastně k „malému“ Vatikánu - má 1400 místností.

Monumentální chrám Sv. Petra a paměť renesančního mistrovství

Basilica di San Pietro in Vaticano je impozantním architektonickým svědectvím renesanční doby. 800 sloupových pilířů a 390 detailně vytesaných soch v nadživotní velikosti je památním kulturním skvostem, který nikde jinde na světě není.

Při plánování prací na výstavbě této baziliky se podíleli taková světoznámá umělecká „esa“ jako Rafael Santi nebo již výše zmiňovaný Michelangelo Buonarroti.

Jak můžete již asi zřejmě tušit, tak rozhlédnout se ze středu starobylého Svatopetrského náměstí, které de facto tvoří celou rozlohu Vatikánu, je úchvatným turistickým zážitkem. V článcích níže, vám prozradíme další zajímavé pikantnosti o tomto maličkatém státu. 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Papamobil vjíždí do McDrive, z okénka vykukuje kardinál a objednává: "Tři cheeseburgery a jedno Big mac menu pro Svatého otce." Nic takového asi jen tak neuvidíme, ovšem rychlé občerstvení v ulicích okolo Vatikánu může vzniknout už brzy.

celý článek

Vatikán je na první pohled neuvěřitelně paradoxním státem. Denně se v něm proplétá tajemný a bezčasý svět uchvacujících sakrálních staveb křesťanské Evropy se zvukem těžkých kroků všedního světského a moderního života do jedné originální a bohatě žíhané tváře.

celý článek
  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.