Přejít k hlavnímu obsahu
Británie opouští EU - Cestovinky.cz

Dopad výsledku referenda o vystoupení Velké Británie z EU na cestování českých turistů

Jídlo, ubytování... všechno je nyní pro české občany levnější o 3 koruny na 1 libru. A s hraničními kontrolami ani vízovými požadavky to také nebude nijak dramatické. Brexit pro nás neznamená takovou tragédii, jak se podle prvních mediálních zpráv mohlo zdát. Díky zlevnění libry se naopak cestování do Velké Británie vyplatí.

Britové se v červnovém referendu vyjádřili pro vystoupení z EU. Podle čl. 50 Lisabonské smlouvy by mělo po formálním oznámení britské strany následovat 2leté přechodné období, během kterého dojde k vyjasnění podmínek vystoupení Spojeného království z EU včetně všech právních aspektů. V následujících dvou letech by tedy toto rozhodnutí nemělo znamenat žádné změny pro turisty cestující do/z Británie, ať už z hlediska hraničních kontrol, vízových požadavků, platnosti Evropského průkazu zdravotního pojištění EHIC aj.

Jak vidíme však již nyní, výsledky referenda oslabily libru téměř o 3 koruny na 1 libru (ČNB: 23.6. – 35,335 CZK/GBP, 17.7. – 32,455 CZK/GBP), tudíž je v zahraničí pro britské turisty dráž a lze tedy předpokládat odliv turistů ze Spojeného království minimálně několik měsíců po referendu, mj. i z důvodu velké nejistoty, která v Anglii nyní panuje. Právě počty hostů z Velké Británie v ČR (v žebříčku 2015 na 5. pozici) jsou v posledních 3 letech rostoucí, a to o 3 % v roce 2013, o 5 % v r. 2014 a o 11 % vloni, kdy k nám přijelo 442 tis. Britů.

Naopak pro české turisty se stává Velká Británie levnější a tudíž cenově dostupnější, což se okamžitě odrazilo v cenách ubytování. Jaký výsledný dopad vedle oslabení libry však bude mít Brexit, pokud k odchodu Británie skutečně dojde, nelze ještě nyní předpokládat.

Autor:

Kateřina Petříčková

O autorovi:

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kde působí od r. 2010. Zajišťuje informační servis pro členy, komunikaci s médii, pořádá kongresy, semináře a další akce, zastupuje Asociaci na národní i evropské úrovni. Je členkou pracovní komise pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu v evropské asociaci ECTAA.

 

Další blog ke čtení:

Údolí ve Vysokých Tatrách - Cestovinky.cz

Borovička porazila rakii: Češi loni hodně cestovali, na Slovensko častěji než do Chorvatska

V loňském roce cestovalo za hranice o 3,5 % více českých turistů. Nejoblíbenějším cílem se stalo Slovensko, vytlačilo tak z prvního místa dlouhá léta vedoucí Chorvatsko.