Přejít k hlavnímu obsahu
obrazek

O Karlu Mayovi a filmech v Chorvatsku

V 60. letech minulého století se v Chorvatsku natáčely legendární filmy o dobrodružství indiánského náčelníka Vinnetoua, inspirované romány Karla Maye (1842-1912). Jeho cestopisné romány byly přeloženy do třiceti jazyků a vytištěny v miliónech výtisků.

Filmy o Vinnetouovi, vzniklé v koprodukci se společnostmi Rialto Film z Berlína a Jadran Film ze Záhřebu, jsou v Německu považovány za nejsledovanější snímky všech dob. Mezi mnoha potenciálními místy po celém světě byla pro filmové lokace vybrána pravě ta v Chorvatsku: Národní park Paklenica, NP Plitvická jezera, NP Krka, řeka Zrmanja, CHKO Velebit (Tulove grede, přechod Prezid), CHKO Vranské jezero, Modrič-Rovanjska, Jasenice, Raštević, Omiš - řeka Cetina, pole Grobnik, Platak a další.

Dokonce 7 z 11 filmů o Vinnetouovi bylo natáčeno v blízkosti města Starigrad-Paklenica, které se v průběhu let stalo oblíbenou destinací milovníků románů Karla Maye a filmů o Vinnetouovi. Krásné lokality z natáčení jsou zachované v celé své kráse, abyste se i dnes mohli zapojit do dobrodružství po stopách filmu.

Navštivte filmové lokality v Chorvatsku

Procházka horskými stezkami Paklenice, výlety historickými cestami Velebitu, projížďky kánoí nebo lodí smaragdově zelenými vodami řeky „Rio Pecos“ (Zrmanja), úžasné výhledy z Pueblo plato, potěšení z šumění vodopádu nad „Stříbrným jezerem" - jsou jen některé zážitky, které na vás čekají během návštěvy Chorvatska.

Plitvická jezera jsou bezpochyby chorvatskou pýchou.
Zdroj: bigstock.com

Zájezdy na míru, dle vašeho přání, vám na vyžádání připraví u cestovní kanceláře, nebo si můžete vybrat z několika organizovaných zájezdů do oblasti Starigrad-Paklenica, spolu s výlety lodí na řece Zrmanja a Velebit Photo Safari.

Chorvatsko není jen moře! Už jste viděli nejmenší katedrálu na světě?

Svou cestu po stopách Vinnetoua určitě musíte doplnit i návštěvou pamětního místa a výstavy Vinnetou v Starigrad-Paklenice. Výstavu najdete v originálních prostorách staré části hotelu Bluesun Alan, ve kterém pobýval filmový štáb v průběhu natáčení. Kromě filmových rekvizit, fotografií a dalších dokumentárních materiálů uvidíte dva autentické pokoje z té doby.

Autor:

Kateřina Petříčková

O autorovi:

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kde působí od r. 2010. Zajišťuje informační servis pro členy, komunikaci s médii, pořádá kongresy, semináře a další akce, zastupuje Asociaci na národní i evropské úrovni. Je členkou pracovní komise pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu v evropské asociaci ECTAA.

 

Další blog ke čtení:

Údolí ve Vysokých Tatrách - Cestovinky.cz

Borovička porazila rakii: Češi loni hodně cestovali, na Slovensko častěji než do Chorvatska

V loňském roce cestovalo za hranice o 3,5 % více českých turistů. Nejoblíbenějším cílem se stalo Slovensko, vytlačilo tak z prvního místa dlouhá léta vedoucí Chorvatsko.