O Karlu Mayovi a filmech v Chorvatsku

obrazek

O Karlu Mayovi a filmech v Chorvatsku

V 60. letech minulého století se v Chorvatsku natáčely legendární filmy o dobrodružství indiánského náčelníka Vinnetoua, inspirované romány Karla Maye (1842-1912). Jeho cestopisné romány byly přeloženy do třiceti jazyků a vytištěny v miliónech výtisků.

Filmy o Vinnetouovi, vzniklé v koprodukci se společnostmi Rialto Film z Berlína a Jadran Film ze Záhřebu, jsou v Německu považovány za nejsledovanější snímky všech dob. Mezi mnoha potenciálními místy po celém světě byla pro filmové lokace vybrána pravě ta v Chorvatsku: Národní park Paklenica, NP Plitvická jezera, NP Krka, řeka Zrmanja, CHKO Velebit (Tulove grede, přechod Prezid), CHKO Vranské jezero, Modrič-Rovanjska, Jasenice, Raštević, Omiš - řeka Cetina, pole Grobnik, Platak a další.

Dokonce 7 z 11 filmů o Vinnetouovi bylo natáčeno v blízkosti města Starigrad-Paklenica, které se v průběhu let stalo oblíbenou destinací milovníků románů Karla Maye a filmů o Vinnetouovi. Krásné lokality z natáčení jsou zachované v celé své kráse, abyste se i dnes mohli zapojit do dobrodružství po stopách filmu.

Navštivte filmové lokality v Chorvatsku

Procházka horskými stezkami Paklenice, výlety historickými cestami Velebitu, projížďky kánoí nebo lodí smaragdově zelenými vodami řeky „Rio Pecos“ (Zrmanja), úžasné výhledy z Pueblo plato, potěšení z šumění vodopádu nad „Stříbrným jezerem" - jsou jen některé zážitky, které na vás čekají během návštěvy Chorvatska.

Plitvická jezera jsou bezpochyby chorvatskou pýchou.
Zdroj: bigstock.com

Zájezdy na míru, dle vašeho přání, vám na vyžádání připraví u cestovní kanceláře, nebo si můžete vybrat z několika organizovaných zájezdů do oblasti Starigrad-Paklenica, spolu s výlety lodí na řece Zrmanja a Velebit Photo Safari.

Chorvatsko není jen moře! Už jste viděli nejmenší katedrálu na světě?

Svou cestu po stopách Vinnetoua určitě musíte doplnit i návštěvou pamětního místa a výstavy Vinnetou v Starigrad-Paklenice. Výstavu najdete v originálních prostorách staré části hotelu Bluesun Alan, ve kterém pobýval filmový štáb v průběhu natáčení. Kromě filmových rekvizit, fotografií a dalších dokumentárních materiálů uvidíte dva autentické pokoje z té doby.

Autor: Kateřina Petříčková

Profilový obrázek: 
Informace od Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.