Přejít k hlavnímu obsahu
The Rock při začínajícím přílivu - Cestovinky.cz

Ostrov Zanzibar kolem dokola

Okružní jízda po ostrově Zanzibar plná intenzivních zážitků? Šnorchlování na korálových útesech, adrenalinové sportovní zážitky, míchané drinky za výborné ceny, plavání s delfíny? A k tomu tipy na udržení nízkého rozpočtu!

Minule jsem psal článek o začátku své cesty v Zanzibar City. Tam jsem strávil parádní tři dny, po kterých jsem vyrazil na okružní cestu po zbytku ostrova Zanzibar.

První cílovou destinací se stalo městečko Nungwi na úplném severu ostrova. Už samotná cesta úplně narvanou hromadnou dopravou – minibusy, kterým se říká dala-dala – představovala hodně intenzivní zážitek. „Evropská“ kapacita překročena tak deseti násobně. Děti klečící na podlaze, nůše dříví na střeše, slepice pobíhající po minibusu. Nuda prostě nehrozí.

Nungwi je malé městečko, které nabízí především vyžití pro milovníky oceánu. Nádherné nekonečně dlouhé bílé pláže kam se podíváte. Možností aktivního vyžití je také nepřeberně. Potápěčské nebo šnorchlovací výlety ke korálovým útesům blízko ostrovu Mnemba, návštěva rezervace pro ochranu mořských želv nebo třeba centrum adrenalinových sportů Zanzibar parasailing vás rozhodně nudit nenechá. Střídání zážitků s popíjením drinků na pláži při pozorování romantických západů slunce? Za mě spokojenost :-) Jo a po západu přichází na řadu každodenní párty na pláži, která se v klidu protáhne do ranních hodin. Jako ubytování jsem využil skromný Nungwi Guesthouse, kde mě noc vyšla asi na 10 dolarů za noc. Vzhledem k tomu, že kapacita nebyla naplněna, tak se vůbec nebránili smlouvání. Na druhou stranu od pláží leží vesnička, kde můžete vyzkoušet místní kuchyni, (typickou i pro vnitrozemí Tanzanie) kombinaci rýže a fazole v kokosovém mléce, za pětinové ceny oproti restauracím na pláži. A pokud přece jen chcete zůstat celý den na dohled oceánu, doporučuju si otipovat "happy hours" různých barů a restaurací, které během dne přebírají štafetu a vy tak můžete objednávat levněji prakticky nonstop. Ve slevě piňacolada vyjde v průměru na 65 Kč.

 

Paje - kitesurferský ráj

Z úplného severu ostrova jsem se po dalších 3 nocích přemístil, tentokrát na východní pobřeží ostrova do městečka Paje. Pokud chcete jet opět pomocí hromadné dopravy, musíte zpátky do Zanzibar City, kde přestoupíte na jiné číslo dala-dala. Paje je kitesurferský ráj, který už díky svému zaměření na mladé adrenalinové nadšence slibuje pohodovou odlehčenou atmosféru. A tak to přesně je. Například hostel Teddy’s place, který je asi 80 metrů od pláže, nabízí levné a pohodlné ubytování, kvalitně vybavený bar a kupu mladých cestovatelů. Z Paje se nabízí několik výletů, turisticky nejlákavější je asi Kizimkazi, odkud se vyráží na plavání s delfíny. To doopravdy je turistická záležitost prvního stupně. Nepředstavujte si žádné romantické čvachtání v zátoce za úsvitu, nýbrž hon 15 lodí kroužících kolem skupinky delfínů, na kterou v daný okamžik můžete naskákat se šnorchlovací výbavou. Delfíny jsem z blízka sice viděl, ale tento zážitek již opakovat nechci ani zadarmo. Ostatní vypadali ovšem nadšeněji.

 

Poklidnějším zážitkem může být výlet na The Rock, což v tomto smyslu není Alcatraz (zdravím fanoušky akčních filmů 90. let), ale malá restaurace známá z pohlednic. Proslavilo ji především to, že je postavená na mini-skále, a že při přílivu není dostupná suchou nohou bez využití převozníka. Během pár hodin v restauraci se vám tak naskytne úplně jiný pohled na toto kouzelné místo. Jen pozor, ve večerních hodinách je prakticky nutná rezervace. Kulinářský zážitek vám nepopíšu, jídlo v The Rock se mi nevešlo do rozpočtu.

 

Cesta taxíkem z Paje až na letiště v Zanzibaru vyjde asi na 600 Kč (max. 60 000 TSH) a trvá něco přes hodinu. Vůbec není problém domluvit jakýkoliv čas, na mě čekal před hostelem kvůli brzkému odletu v pět ráno. A tím pro mě skončilo téměř tří mesíční cestování po několika státech Afriky... 

Autor:

Další blog ke čtení:

Julské alpy - Cestovinky.cz

Slovinsko – outdoorová destinace na dosah aneb hory, jezera a Laško pivo (část I.)

Slovinsko je nádherná země, kde si každý návštěvník najde to svoje. Kousek moře, jezera, hory i velmi příjemní lidé. A hlavně je lehce dosažitelná a rozhodně ne drahá.