Přejít k hlavnímu obsahu

Angola

Hlavní město: Luanda. Počet obyvatel: 19 088 000 (údaj z roku 2014). Rozloha: 1 246 700 km² (22. na světě). Úřední jazyk: Portugalština a bantuské jazyky. Měna: Kwanza. Sousední státy: Kongo, Demokratická republika Kongo, Namibie a Zambie.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Občan ČR potřebuje ke vstupu na území Angoly vízum, jež lze získat na příslušném Velvyslanectví Angolské republiky pro ČR v Berlíně, cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců a mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti žluté zimnici. 

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky pro Angolskou republiku v Berlíně, Wallstrasse 58, 10179 Berlin, telefon: 004930-240 89 70, e-mail: botschaft@botschaftangola.de, provozní hodiny: pondělí, pátek 09.00 – 16.00. 

Na jihu černého světadílu se nachází zatím dosud blíže nepoznaný cestovatelský klenot – Angola. Kam jen ti dobrodruhové dali oči? Vždyť země s přístupem k teplému Atlantiku s převažujícími savanami, kde na severozápadě země lze najít deštěné pralesy, jihozápadě poušť Namib a na jihovýchodě poušť Kalahari, je pro exotické poznání jako stvořená. V zemi je celkem 10 národních parků!

„Paříž Afriky“ Luanda a Benguela, kde jsou nejlepší pláže v Angole

Hlavní městem země je významný přístav a kulturní centrum Luanda (440 let stará). V 19. století byla nejrozvinutějším a nejpestřejším ze všech koloniálních měst Afriky a zaslouženě se jí začalo říkat „Paříž Afriky“.  Mezi hlavní památky v městě patří obrovská přístavní Fortaleza de Sao Miguel z 16. století, pevnost Sao Pedro de Barra a řada krásných kostelů z rozmezí 15. až 17. století. Po památkách si zajděte relaxovat a užívat si celoroční příjemnou teplotu na písečné pláže na poloostrově Ilha de Luanda a Illha de Cabo, u Luandy.

Na jihu o Luandy se nachází nejlidnatější město země Benguela. Zde se nachází krásná pláž u pískovcových útesů Baia Azul a obecně prý dle průvodců nejlepší pláže pro koupání v Angole. Nevšední je i místní architektonický sloh Benguely, ve kterém se originálně misí post-koloniální prvky se honosným stylem art deco.

Angola má krásné vodopády a park Iona – místo mnoho přírodních tváří

Na jihu Angoly na hranicích s Namibií se nacházejí vodopády Ruacana – 700 m široký a 120 m vysoký vodní gigant. Druhé nejnavštěvovanější vodopády v zemi jsou Kalandula, ležící východně od hlavního města Luandy. Ty jsou oproti vodopádům Ruacana sice o 300 m „štíhlejší“ a o 15 m „podsaditější“, ale stejně tak jsou mocným přírodním důkazem o úchvatnosti naší planety.

Pokud chcete zažít divokou atmosféru zdejší fauny a flóry, tak to se vydejte do národního parku Iona, jehož součást jsou i pouštní duny Namib. Kromě písku se zde volně můžete projít po skalách, rozlehlých plání a drsně rozeklaných horských svazích a výběžcích. Park Iona byl ustálen v 60. letech minulého století a rozkládá se na cca 8 tisíc kilometrů čtverečných.