Belize

Hlavní město: Belmopan. Počet obyvatel: 313 tis. (údaj z roku 2010), Rozloha: 22 966 km² (151. největší země světa) Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Belizský dolar. Sousední státy: Mexiko, Guatemala.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR mohou vstoupit na území Belize bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 30 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Belize není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: 6 Westby Street, Orange Walk Town, P.O.Box 164.

Belize je rozlohou opravdu malé – do rozlohy Česka by se vešlo třikrát a ještě by trochu místa zbylo. I na tak malém kousku země jsou ale stovky a stovky míst, která stojí za návštěvu. Zvlášť pokud člověk vezme v úvahu fakt, že na východě Belize omývá Karibik a dříve tu dlouhá staletí žili tajemní Mayové.

Belize – tady žijí jen mladí

Mimochodem, k nim a mayskému původu se hlásí drtivá většina z dnešních zhruba tří set tisíc obyvatel. A člověk si při procházce místními ulicemi může připadat jako v zemi mladých – v Belize je totiž jedno z úplně nejmladších obyvatelstev, které na planetě najdete, ulice jsou plné dětí, mládeže a narazit na opravdu starého člověka je téměř nemožné.

Jednou z největších atrakcí Belize je potom „Velká modrá díra“. Zkuste si Belize najít na satelitních snímcích, tmavě modrý útvar v blízkosti pobřeží prostě nepřehlédnete. Díru, která má průměr okolo tří set metrů a hloubku až 130 metrů, ve velkém vyhledávají potápěči, kteří se tu vrhají pod hladinu.

Na dovolenou na korálový ostrov

A vlastně nejen tady – podél východního pobřeží Belize člověk najde kromě krásných pláží i druhý nejdelší korálový útes planety – Belize je tedy opravdový potápěčský ráj.

Na množství králových ostrůvků jsou potom i luxusní dovolenkové resorty. Luxus a hýčkání si tady člověk může dopřát například na ostrově Ambergris Caye, který je dlouhý asi 40 kilometrů, ale široký často jen kilometr a půl – tady je centrum plážové dovolené v Belize.

Belize – to jsou i tajemní Mayové

V Belize pak nikdo nesmí vynechat návštěvu tajemných mayských měst, ze kterých dnes často zbývají už jen ruiny, ale i ty jsou mnohdy pořádně působivé. Každý by měl rozhodně navštívit Caracol, město, ve kterém v dobách největší slávy žilo i 120 tisíc obyvatel a které bylo – ostatně jako většina mayských měst – opuštěno náhle a najednou.

Zdejší ulice nicméně dodnes udivují precizností, geometrickou přesností a dokonalostí provedení. Stejně jako další místa spjata s mayským národem – Lamanai, Altun Ha nebo Cerros.

Belize je perlou Střední Ameriky – a pokud chcete poznat od všeho kousek, určitě jeďte sem – dočkáte se jak krásných pláží, korálových útesů a krásné přírody, tak tajemných mayských památek.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Letíte desítky kilometrů nad širým mořem a najednou se pod vámi vynoří dech beroucí úkaz – několik set metrů velká sytě modrá vodní plocha uprostřed průzračného moře. Jak příroda tento div vykouzlila?

celý článek

Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele? To všechno, ale třeba i to, kde je opravdový ráj ptáků, stromů či památek starých Mayů, se dozvíte v tomto článku.

celý článek
  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.