Přejít k hlavnímu obsahu

Belize

Hlavní město: Belmopan. Počet obyvatel: 313 tis. (údaj z roku 2010), Rozloha: 22 966 km² (151. největší země světa) Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Belizský dolar. Sousední státy: Mexiko, Guatemala.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR mohou vstoupit na území Belize bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 30 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Belize není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: 6 Westby Street, Orange Walk Town, P.O.Box 164.

Belize je rozlohou opravdu malé – do rozlohy Česka by se vešlo třikrát a ještě by trochu místa zbylo. I na tak malém kousku země jsou ale stovky a stovky míst, která stojí za návštěvu. Zvlášť pokud člověk vezme v úvahu fakt, že na východě Belize omývá Karibik a dříve tu dlouhá staletí žili tajemní Mayové.

Belize – tady žijí jen mladí

Mimochodem, k nim a mayskému původu se hlásí drtivá většina z dnešních zhruba tří set tisíc obyvatel. A člověk si při procházce místními ulicemi může připadat jako v zemi mladých – v Belize je totiž jedno z úplně nejmladších obyvatelstev, které na planetě najdete, ulice jsou plné dětí, mládeže a narazit na opravdu starého člověka je téměř nemožné.

Jednou z největších atrakcí Belize je potom „Velká modrá díra“. Zkuste si Belize najít na satelitních snímcích, tmavě modrý útvar v blízkosti pobřeží prostě nepřehlédnete. Díru, která má průměr okolo tří set metrů a hloubku až 130 metrů, ve velkém vyhledávají potápěči, kteří se tu vrhají pod hladinu.

Na dovolenou na korálový ostrov

A vlastně nejen tady – podél východního pobřeží Belize člověk najde kromě krásných pláží i druhý nejdelší korálový útes planety – Belize je tedy opravdový potápěčský ráj.

Na množství králových ostrůvků jsou potom i luxusní dovolenkové resorty. Luxus a hýčkání si tady člověk může dopřát například na ostrově Ambergris Caye, který je dlouhý asi 40 kilometrů, ale široký často jen kilometr a půl – tady je centrum plážové dovolené v Belize.

Belize – to jsou i tajemní Mayové

V Belize pak nikdo nesmí vynechat návštěvu tajemných mayských měst, ze kterých dnes často zbývají už jen ruiny, ale i ty jsou mnohdy pořádně působivé. Každý by měl rozhodně navštívit Caracol, město, ve kterém v dobách největší slávy žilo i 120 tisíc obyvatel a které bylo – ostatně jako většina mayských měst – opuštěno náhle a najednou.

Zdejší ulice nicméně dodnes udivují precizností, geometrickou přesností a dokonalostí provedení. Stejně jako další místa spjata s mayským národem – Lamanai, Altun Ha nebo Cerros.

Belize je perlou Střední Ameriky – a pokud chcete poznat od všeho kousek, určitě jeďte sem – dočkáte se jak krásných pláží, korálových útesů a krásné přírody, tak tajemných mayských památek.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Great Blue Hole - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Velká modrá díra: Jak vznikl ráj potápěčů v Belize
Letíte desítky kilometrů nad širým mořem a najednou se pod vámi vynoří dech beroucí úkaz – několik set metrů velká sytě modrá vodní plocha uprostřed průzračného moře. Jak příroda tento div vykouzlila?
obrazek
Průvodce státem
Malé státy Střední Ameriky skrývají jednu z největších bezcelních zón světa
Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele?