Přejít k hlavnímu obsahu

Honduras

Hlavní město: Tegucigalpa. Počet obyvatel: 8 mil (údaj z roku 2010). Rozloha: 112 090 km² (102. největší země světa). Úřední jazyk: španělština. Měna: Honduraská lempira. Sousední státy: Guatemala, Salvador, Nicaragua.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Mezi ČR a Honduraskou republikou platí dohoda o zrušení vízové povinnosti, která byla uzavřena dne 12. ledna 2004 v Tegucigalpě. Dohoda vstoupila v platnost dne 12. 2. 2004.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Hondurasu není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: La Constancia, S.A., Centro Comercial los Castaňos, Tercer Nivel, Tegucigalpa

Honduras objevil Kryštof Kolumbus v roce 1502 a vlastně už z této doby se datuje jeho název – ten totiž znamená "hluboký záliv" a dokonale popisuje místo, které z celého Hondurasu námořníci spatřili jako první.

Honduras – od oceánu k oceánu

Honduras je menší středoamerická země, která má přístup jak k pobřeží Pacifiku, tak k Atlantickému oceánu. Jde o stát, jehož území kdysi bylo jedním z hlavních center mayské kultury, dnes bohužel i o stát, který se nemůže chlubit právě stabilní politickou situací. Vždyť poslední převrat tu proběhl v roce 2009.

Více než 60 procent povrchu Hondurasu tvoří hornatá krajina, jejíž nadmořská výška je nad 1000 metry nad mořem. Krajina je tu pro Evropana naprosto netradiční a o to zajímavější.

Hlavním městem Hondurasu je Tegucigalpa, zkráceně Tegus, město jehož název v překladu znamená Stříbrné kopce. Není tu nic speciálního k poznávání – zaujmout může maximálně koloniální architektura.

Průmyslové srdce i srdce kriminality

Průmyslovým centrem země je potom město San Pedro Sula – nicméně jemu se turisté spíše vyhýbají, protože drží jedno černé prvenství – je to město s nejvyšší mírou kriminality a násilí na světě. Jen kousek je to potom ze San Pedro Sula do mayského naleziště Copán, které je asi tou nejvýznamnější památkou na území Hondurasu.

Město Copán mělo v devátém století zhruba dvacet tisíc obyvatel a bylo astronomickým a matematickým centrem celé mayské civilizace. Dnes je samotné naleziště poměrně malé, na druhou stranu jde ale o jednu z nejlépe zmapovaných mayských lokalit na planetě.

Za přírodou, relaxem a rekreací se v Hondurasu jezdí k jezeru Yojoa, mimochodem jedinému významnému přírodnímu jezeru v zemi – obklopují ho horské scenérie, už neaktivní vulkány a příroda, která je tak typická právě pro Střední Ameriku.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Průvodce státem
Malé státy Střední Ameriky skrývají jednu z největších bezcelních zón světa
Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele?