Přejít k hlavnímu obsahu

Jihoafrická republika

Hlavní město: Pretoria (Tshwane) - sídlo prezidenta a vlády, Cape Town (Kapské Město) - sídlo Parlamentu JAR, Bloemfontein (Mangaung) - sídlo Nejvyššího soudu. Počet obyvatel: 49 320 000 (údaj z roku 2009). Rozloha: 1 219 912 km² (24. na světě). Úřední jazyk: Angličtina (je zde dalších 10 jazyků) Měna: Jihoafrický rand. Sousední státy: Botswana, Mozambik, Namíbie, Svazijsko a uvnitř jihoafrické republiky leží samostatné království Lesotho.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Jižní Afriky vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Jižní Afriky déle než 3 měsíce, vzniká poté povinnost přihlásit se na příslušném státním úřadě v zemi.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Jihoafrické republice, 936 Pretorius Street, Arcadia, 0083 Pretoria, telefon: +27 12 431 2380,
e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15.

Máte chuť cestovat po travnatých savanách, vyprahlých pouštích, exotických subtropech a mrazivých horských štítech? A myslíte si, že opravdu kvůli tomu musíte navštívit 4 odlišné zemské končiny? Omyl! V nejvyspělejším státě na africkém kontinentě, Jihoafrické republice (JAR), máte vše pod jednou střechou! Země duhového národa je působivým briliantem černého kontinentu.

Poznejte místa, kde se narodil Tolkien a byl vězněn Nelson Mandela

Cestovatelské dobrodružství můžete začít v Johannesburgu, „městě zlata“ a vůbec největším městě v Jižní Africe. Pokud chcete pochopit složitou historii a vývoj země, pak rozhodně navštivte Museum of Africa. Ujít byste si neměli nechat ani bleší trh na střeše či rozhled z nejvyšší budovy v celé Africe, čeká na vás Carlton Centre a poctivá výška 223 metrů nad zemí.

Další zastávkou se může stát další město Pretoria, kde lze obdivovat koloniální architektonický styl prolínající se s tradičními lidovými prvky. Milovníky Pána prstenů jistě zase potěší fakt, že se v „městě růží“ Bloemfontein narodil spisovatel J. R. R. Tolkien. Přes 4000 růžových keřů je dalším unikátním bohatstvím tohoto města.

A víte, že v Jihoafrické republice můžete navštívit i „město pštrosů“ Qudtshoorn nebo Stellenbosch - „město dubů“? Mimochodem, Stellenbosch je druhým nejstarším městem v zemi, založili ho již v roce 1679. V Kapském městě se můžete pozastavit zase u nejstarší budovy v zemi (hrad Dobré naděje pojmenovaný podle nedaleko ležícího stejnojmenného slavného mysu) a udělat si třeba výlet na nedaleký ostrov Robben Island, která skýtá krásný výhled ze Stolové hory. Vynechat na ostrově nelze ani bývalou vězeňskou celu Nelsona Mandely.

Port Elizabeth je zase ideálním místem pro rodinnou rekreaci. Z toho zlatavého písku na plážích u města sálá pohoda na každém kroku. Nedaleko města se nachází vyhlášená surfařská pláž Jeffrey Bay. Víte o jiném místě, kde hledat klidně i 300 metrů rolující a nepřerušované vlny?

Unikátní přírodní rezervace, podmanivé Dračí hory a „Big Five“

Jednou z hlavních příčin velkého turistického ruchu v JAR je rozmanitá flóra a fauna Krugerova národního parku. Ten patří k nejznámějším rezervacím na celém světě. Lev, levhart, buvol kaferský, slon a nosorožec tvoří tzv. velkou zvířecí pětku, kterou zde můžete nerušeně pozorovat jak dlouho budete chtít. Na jakou vzdálenost se k zástupcům velké pětky lze až přiblížit? To záleží jen na vaší odvaze, ale pokud si troufáte, tak klidně i velmi blízko. Nejlepší ale je držet se průvodce. Spěchat rozhodně nemusíte, v parku jsou kempy a elektřina.

Pohyblivé duny, sluncem protkaný červený pískový koberec a v dálce hřmotný řev „krále“ všech zvířat, lva s vznešeně vlající černou hřívou. Tak se dá charakterizovat polopouštní drsně krásný národní park Kalahari.

Nyní je už na čase opustit vyprahlý pouštní vzduch a vše objímající ticho a přesunout se k druhému největšímu vodopádu na světě (948 m) - Tugela. Leží v Dračích horách, které jsou posety skalními malbami z dávných věků.V pohoří, které dle zuluštiny má jméno „hradba z oštěpů“ najdete rozsáhlé kaňony, atypické členité skalní útvary a přes 2000 tisíc druhu rozmanitých rostlin. Hory jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.        

Jak je vidět, zamilovat si JAR je velice snadné a jednoduché. V našich článcích níže vám rádi detailně ukážeme a popíšeme, co nejvíce z této nádherné země. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Baobaby - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Tyhle stromy dokážou hubnout! A sloni je milují
Víte, že na světě existují stromy, které rostou hlavou dolů, kvetou jenom 24 hodin, jsou staré tisíce let a hubnou? Přesně takové jsou baobaby – stromy z čeledi bavlníkovitých, které mají celkem 8 druhů.
Baobaby v Jižní Africe - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Bar uvnitř stromu: V Jižní Africe pijí pivo v baobabu
„Kde jsi byl celý večer?“ „Ve stromě.“ „Cože? Ty jsi opilý!“ Takhle nějak by mohla vypadat noční konverzace manželů z Modjadjiskloof  na severovýchodě Jihoafrické republiky. Mají tam totiž hospůdku ve stromě.
Drakensberg2 - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Kvůli havárii letadla jsou Tugela Falls až druhé nejdelší vodopády světa
Kdyby v roce 1935 nenaboural americký pilot Jimmy Angel do venezuelských vodopádů Angel Falls a neobjevil je, pyšnily by se titulem nejdelších vodopádů světa ty v jihoafrických Dračích horách.

Kvízy

Rostou baobaby na Madagaskaru?
Zobrazit odpověď
Ano, kromě toho také v kontinentální Africe a v Austrálii.