Přejít k hlavnímu obsahu

Kambodža

Základní přehled a charakteristika

Oficiální název státu: Kambodžské království.
Hlavní město: Phnompenh.
Počet obyvatel: 16 926 984  (odhad z července 2020).
Rozloha: 181 035 km2 (91. největší země světa).
Úřední jazyk: khmerština.
Měna: Kambodžský riel (od r. 1953).
Sousední státy: Laos, Thajsko, Vietnam.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Ke vstupu na území Kambodže se vyžaduje cestovní pas, jehož platnost je minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země. Občané ČR dále potřebují ke vstupu do země vízum.

Turistické vízum na 30 dní (s možností prodloužení o 1 měsíc) je možné získat následujícími způsoby:
1) po příletu na všech mezinárodních letištích (Phnompenh, Siem Reap) a na všech pozemních mezinárodních přechodech. K vyplněné žádosti je třeba doložit 2 fotografie (4 x 6 cm). Poplatek je 30 USD.
2) prostřednictvím internetu (tzv. e-vízum) - přihlášením na webovou adresu a dále postupovat podle návodu. Poplatek za 30 denní turistické vízum je 37 USD (30 USD vízum + 7 USD manipulační poplatek) a je nutno jej uhradit platnou platební kartou. 
3) na kterémkoliv zastupitelském úřadě Kambodžského království v zahraničí. Poplatky i rychlost vyřízení se na jednotlivých úřadech mohou lišit (zdroj: mzv.cz).

Zdravotnictví: Státní i mnohá soukromá zdravotnická zařízení jsou v Kambodži na velice nízké úrovni a trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu i technického vybavení. Nicméně v poslední době v hlavním městě Phnompenhu a dvou hlavních turistických destinacích, Siem Reap a Sihanoukville, vzniklo několik soukromých zdravotnických zařízení, která jsou schopna poskytnout relativně kvalitní pomoc i v případě vážnějších zdravotních komplikací (včetně jednodušších chirurgických zákroků). Tato péče je zpoplatněna, a je proto naprostou nezbytností mít před cestou uzavřené cestovní zdravotní pojištění na dostatečně vysokou částku (zdroj: mzv.cz).

Kontaktní český úřad: Kambodža - Velvyslanectví Phnompenh
Adresa: The ICON Professional Building (5th floor), 216 Norodom Boulevard, Tonle Bassac, Chamkarmon, 120101 Phnom Penh
Telefon: +855/23 726 623
E-mail:    phnompenh@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 8.30 - 17.00
Úřední hodiny pro veřejnost:    pondělí - pátek 9.00 - 12.00, 12.30 - 15.30
konzulární služby (návštěvy pouze po telefonické domluvě): pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Kontaktní cizí úřad: Kambodža – Velvyslanectví Kambodžského království
Adresa: Benjamin-Vogelsdorff-Strasse 2, 13187 Berlin
Telefon: 004930-4863 7901
E-mail:    REC-Berlin@t-online.de
Provozní hodiny úřadu: 08.30 - 12.00 13.30 - 16.30 (Po-Pá)

Kambodža – země starobylých chrámů

V Kambodži najdete nádherné písečné pláže, úchvatnou přírodu i prastarou kulturu. Je zde největší hinduistický chrám na světě – Angkor Wat. Jeho hlavní věž se tyčí do výše 70 metrů. Jediným námořním přístavem v Kambodži a zároveň plážovým letoviskem je Sihanoukville. Ve  městě Kampong Cham se můžete projít po unikátním bambusovém mostě, který jinde na světě nenajdete. Měří víc než kilometr a tvoří ho více než 50 000 bambusových stébel.

Na co si dát pozor?

Návštěva buddhistických chrámů a památek je povolena jen v dostatečném oblečení; nejsou povoleny minisukně, odhalená ramena a krátké kalhoty. Před vstupem do chrámových místností je nutné odložit obuv (zdroj: mzv.cz).
 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

bambusový most v Kambodži
Moderní stavby
Bambusový most v Kambodži tvoří 50 000 bambusových stébel. Každý rok ho ale čeká smutný osud
Pokud vaše kroky povedou do Kambodži, rozhodně se vypravte do města Kampong Cham, nedaleko ostrova Pen. Mimo období dešťů se tady totiž můžete projít po unikátním bambusovém mostě, který jinde na světě nenajdete. 
pláž v Kambodži - Cestovinky.cz
Pláže a moře
K moři do Kambodže? Tamní pláže překvapují luxusem
Že si klepete na čelo, když někdo mluví o Kambodži a druhým dechem dodá něco o plážích, slunci a báječném prostředí pro maximálně uvolňující dovolenou? Podívejte se s námi na nezvyklou destinaci, která láká stále více turistů!

Kvízy

Dá se z bambusu postavit víc než kilometr dlouhý most?
Zobrazit odpověď
Ano, Kambodžané ho pravidelně stavějí a bourají v Kampong Cham.