Přejít k hlavnímu obsahu

Kyrgyzstán

Hlavní město: Biškek. Počet obyvatel: 6 135 100 (2017). Rozloha: 198 500 km2 (86. na světě). Úřední jazyk: kyrgyzština, ruština. Měna: som. Sousední státy: Čína, Tádžikistán, Uzbekistán, Kazachstán.

Středoasijská země ukrývající přírodní poklady je specifická třeba tím, že v ní žije spousta menšin a také spousta obyvatel i v dnešní době kočuje. Jde o zemi muslimskou, jejíž obyvatelé vás překvapí svou pohostinností a vřelostí.

Za historickými památkami i do hor

Přírodními poklady jsou především zdejší hory. Téměř všechny totiž přesahují hranici 1 500 m n. m. Dalším oblíbeným turistickým cílem je jezero Issyk-kul, které patří k největším horským jezerům na světě. Obklopuje ho masiv Ťan-šan, který společně s ním utváří nezaměnitelné scenérie.

Historické památky je pochopitelně nutné hledat ve městech, především v Biškeku nebo Karakolu. Zajímavé je ale i objevení stavby Tash Rabat na hedvábné stezce asi 500 km od Biškeku. Budova je zasazena do hory a sloužívala jako hostinec pro obchodníky, kteří tudy projížděli.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

jezero Ala-kul v Kyrgyzstánu - Cestovinky.cz
Hory a ledovce, Řeky a jezera, Průvodce státem
Turisté objevují Kyrgyzstán. Přírodu i města, z nichž dýchá socialismus
V posledních letech jako by se s nimi roztrhl pytel. V Chorvatsku už znají každé zákoutí, v Řecku je to nebaví, Alpy už prochodili, v Číně byli a do Ameriky nechtějí. Turisté.