Přejít k hlavnímu obsahu

Salvador

Hlavní město: San Salvador. Počet obyvatel: 5,7 mil (údaj z roku 2007). Rozloha: 21 040 km² (193. největší země světa). Úřední jazyk: Španělština. Měna: Americký dolar. Sousední státy: Honduras, Guatemala.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Od 1. 8. 2004 vstoupila v platnost dohoda o harmonizaci vízové politiky států C-4 (Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua), v rámci které byla pro občany ČR zrušena vízová povinnosti při turistických cestách do těchto zemí (tedy i Salvadoru) na dobu nepřesahující 90 dnů.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Salvádoru není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: Colonia Avila, Pasaje 3, 2644 San Salvador San Salvador, Casa nro. 115.

Stát Salvador je další z trpasličích zemí v oblasti Střední Ameriky – rozlohou je možné ho přirovnat k Moravě, nicméně na rozdíl od Moravy tady panuje tropické podnebí, kultura, která v sobě mísí tradiční španělskou s vlivy místních domorodců, a na procházku tu člověk nechodí na vinohrad, ale spíš do tropického deštného pralesa.

Salvador a jeho bouřlivé dějiny

Salvador je přímořský stát, který leží na pobřeží Tichého oceánu, stát, jehož název v překladu znamená Spasitel. Jeho dějiny nicméně rozhodně nebyly klidné a mírumilovné. Spíše naopak.

Před objevením španělskými mořeplavci žili na území dnešního Salvadoru Pipilové, z jejich jazyka pak pochází i další označení tohoto státu, které zní Cuscatlán, tedy země drahocenných věcí. Salvador ale nevydržel pod španělskou nadvládou dlouho. Vybojoval si nezávislost a stal se součástí středoamerické federativní republiky.

Bohužel ani ta neměla dlouhého trvání a přišlo období pučů a převratů, jež vyvrcholilo krvavou občanskou válkou v letech 1980 až 1992. Odhaduje se, že při ní zemřelo asi 70 tisíc lidí. Země se z ní de facto vzpamatovává ještě dnes, turistů a příjmů z turistického ruchu ale přibývá a Salvador je možné označit za pomyslného Fénixe vstávajícího z popela.

Ochutnejte místní kuchyni!

Pokud sem vyrazíte, pak si kromě krásné přírody nenechte ujít i místní gastronomii. Salvadorská kuchyně je vyhlášená – zejména plněné kukuřičné placky pupusa, které si tu můžete dát na každém rohu.

Hlavním městem tohoto státu je San Salvador, více než dvoumilionová metropole (pokud počítáme obyvatele z celé aglomerace), která se ale potýká s velikou mírou kriminality.

Mimochodem – Salvador má nejvyšší hustotu zalidnění na celém americkém kontinentu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Průvodce státem
Malé státy Střední Ameriky skrývají jednu z největších bezcelních zón světa
Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele?