Přejít k hlavnímu obsahu
Sopečné vrcholy, bohatá fauna i flóra a jedinečné meandry – to je údolí Auvergne - Cestovinky.cz

Krajem vyhaslých sopek: Francouzské vrcholky Auvergne

Co si vybavíte, když se před vámi někdo zmíní o Francii? První asociace budou pravděpodobně směřovat k legendárním francouzským památkám – Eiffelově věži, muzeu Louvre či Vítěznému oblouku. Mnozí si také jistě vybaví vyhlášené francouzské víno a gastronomické speciality.

Ovšem Francie, to nejsou jenom památky a stoly prohýbající se pod hromadami rozmanitých jídel a nápojů. Francie ve svém srdci ukrývá také několik sopečných vrcholů. Ty už ale naštěstí rozpálenou lávu a popel nechrlí. Proto je můžete zdolat v rámci jedinečného cyklovýletu. Co by nemělo ujít vaší pozornosti?

Vitální senior jménem Massif Central

Francouzské středohoří (Massif Central) je z geologického hlediska nejstarší oblastí Francie. Jeho dominantou je nepochybně „kraj vyhaslých sopek“ – Auvergne. Dříve měsíční krajina, prošpikovaná nespočtem sopek a posetá krátery o průměru desítek kilometrů, dnes malebné údolí, zarostlé vysokou trávou a obklopené hlubokými lesy, které doslova vybízí k průzkumu a objevování.

Francouzské středohoří je geologického hlediska nejstarší oblastí Francie.
Zdroj: Extrem Tour

Rozmanitý reliéf a členitost krajiny můžeme přirovnat možná tak k náhorním planinám Norska. Pokud ale vezmeme v potaz zdejší častý déšť, nižší teplotu a větší vzdálenost, určitě dáte přednost spíše Francouzskému středohoří, které můžete zdolat nejen pěšky, ale i na kole.

Namažte si pod koleny a vydejte se s námi do sopečného údolí! Cyklozájezd „Sopky Francie na kole vám umožní nahlédnout do nitra sopečné oblasti a prozkoumat netradiční část Francie nejen pěšky, ale především na kole. Jde o středně náročný zájezd, který se ponese v duchu stoupání na jednotlivé vrcholky hor, jenž ale bude proložené parádními sešupy do údolí.

Tři sopeční mušketýři

Oblast Francouzského středohoří je velmi členitá a nabízí mnoho přírodních rarit.
Zdroj: Extrem Tour

Sopečné vrcholy Auvergne tvoří tři nejzajímavější pohoří. Patří mezi ně Monts du Cantal, Monts Dore a Monts Dôme.

Nejjižněji položené hory Monts du Cantal jsou tvořené jediným obřím stratovulkánem, jehož průměr dosahuje úctyhodných 50 kilometrů. Francouzi sice tvrdí, že jde o největší evropský stratovulkán, my ale víme, že mnohem větší tvořil naše Doupovské hory. Protože však byl mnohonásobně starší, eroze z něj postupem času ukrojila značnou část. Během návštěvy Monts du Cantal můžete vystoupat na horu Puy Mary (1 787 m), odkud si užijete okouzlující výhledy do údolí posetého barevnými květy omamné vůně.

Neméně atraktivní je i oblast Monts Dore, jejíž nejvyšší vrchol Puy de Sancy dosahuje úctyhodných 1 885 metrů. Dostat se sem můžete lanovkou a pak si uděláte ještě asi dvacetiminutovou procházku pěšky. Kromě kvetoucích horských luk můžete za příznivého počasí zahlédnout i vrcholek Mont Blancu. I v případě oblasti Monts Dore se bavíme o stratovulkánu. Oproti výše zmíněnému je však poněkud menší a mladší. Jeho vznik je spojen s obří vulkanickou erupcí, během které popel odletoval do vzdálenosti několika stovek kilometrů.

Rozmanitý reliéf a členitost krajiny můžeme přirovnat k náhorním planinám Norska.
Zdroj: Extrem Tour

Poslední a pravděpodobně také nejkrásnější oblast je tvořena asi padesátkou sopečných kuželů, jež během let zarostly hustými lesy a téměř nedostupnou trávou. Dominantou oblasti je nepochybně vrchol Puy de Dôme, jehož stáří je odhadováno na 12 000 let. Na vrcholu Puy de Dôme je od roku 1956 telekomunikační věž a pozůstatky římského chrámu z boha Merkura. Kromě toho se tady srocují také milovníci paraglidingu a rogalisti. Z vrcholku Puy de Dôme si prohlédnete značnou část Francouzského středohoří, které ve vás zanechá silné dojmy a nesmazatelné vzpomínky.

Autor:

Markéta Lomská

O autorovi:

Máme rádi, když je cestování trochu akční. V tomto duchu jsme v roce 1992  založili rodinnou cestovku Extrem tour. Místo davového sledování průvodkyně s červeným deštníkem nad hlavou radši strávíme dovolenou na kolech, na in-line bruslích, ve vysokých horách nebo na lodi. Je to daleko větší zábava.

Další blog ke čtení:

Mont Saint Michel - Cestovinky.cz

Tajemná Bretaň: K menhirům a zámkům jezdíme na kole i na lodi

Tajemné rituály druidů, širé pláně s majestátními menhiry a dalšími památkami po keltských stavitelích, rozeklané pobřeží půvabné kanály zařezávající se do krajiny – tak vypadá Bretaň v romantických představách mnoha z nás.