Přejít k hlavnímu obsahu
pláž Navagio na ostrově Zakynthos - Cestovinky.cz

Řecko loni přilákalo o 14,6 % více turistů z Evropy, situaci na ostrovech uvidíme na kamerách

Máte při sledování televizních zpráv pocit, že Řecko je v troskách a propadá se do Mordoru? Zdálo by se, že ekonomické problémy, hrozba opuštění EU a příliv migrantů by mohly výrazně ohrozit turistický ruch v zemi, ovšem nestalo se tak. Řecko navštěvují především (z 88,4 %) turisté z Evropy a těch i v turbulentním roce 2015 přijelo o 14,6 % více než roku 2014. Aby ne, vždyť z celkového počtu 3 tisíc řeckých ostrovů se potíže s uprchlíky naprosté většiny vůbec netýkají.

Ze statistik loňské návštěvnosti řeckých resortů vyplývá, že si lidé dokáží zjistit přesnou situaci v destinacích, které je zajímají. Na místa, jichž se žádná omezení netýkají, jezdí stále v hojném počtu. Češi v tomto nejsou výjimkou. Na mediálně proslavené ostrovy Lesbos, Kos, Samos nebo Chios nás nyní putuje výrazně méně, pokles zde počítáme v řádu desítek procent. Nicméně na těchto ostrovech jsou uprchlíci koncentrováni v táborech a během několika dnů jsou převáženi na pevninu, takže situace zde není tak horká, jak by se mohlo zdát. Velký zájem mají Češi naopak o západní ostrovy - Krétu, Zakynthos, Korfu a pevninskou část Chalkidiki.

Mimochodem, Řecko stále představuje pro Čechy, Moravany a Slezany nejpopulárnější leteckou destinaci na světě. Ročně sem vycestuje okolo 300.000 občanů České republiky. Přispíváme tak k tomu, že největší počet cizinců přijíždí do Řecka z Evropy (88,4 % všech návštěvníků). Evropané se zkrátka méně bojí. Vzhledem ke geografické blízkosti mají větší přehled, a tak roční nárůst návštěvnosti činil 14,6 %, zatímco turistů z neevropských států loni přijelo jen o 6 % více než v roce 2014.

Největší nárůst návštěvnosti Řecka v roce 2015 zaznamenali statistici u turistů z Německa (+ 11,6 %), Velké Británie (+ 10,3 %) a z Bulharska (+ 7,8 %).

Ostrovy nejblíže Turecku mají díky shodě mezi EU a Tureckem novou naději na obnovu turistického ruchu.

Situace na řeckých ostrovech by se měla stále zlepšovat. V návaznosti na shodu zemí EU s Tureckem na návrhu dohody o migraci by nelegální migranti měli být vraceni z řeckých ostrovů zpět do Turecka přibližně od dubna. To by značně pomohlo ostrovům, které jsou uprchlickou krizí nejvíce zasaženy. Jestliže proces navracení půjde podle předpokladů, budou tyto ostrovy již bez uprchlíků a turisté nebudou mít důvod obávat se dovolené ve zmíněných destinacích.

Navíc začátkem března vyhlásila alternativní ministryně cestovního ruchu Elena Kountourová nový akční plán pro cestovní ruch, který obsahuje mimo jiné speciální propagaci ostrovů Kos, Samos, Chios a Lesbos. Ty jsou pod největším tlakem migrační vlny. Chystá se též projekt zavedení webových kamer, jejichž prostřednictvím potenciální turisté uvidí v reálném čase, co se děje v oblíbených turistických letoviscích.

Autor:

Kateřina Petříčková

O autorovi:

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kde působí od r. 2010. Zajišťuje informační servis pro členy, komunikaci s médii, pořádá kongresy, semináře a další akce, zastupuje Asociaci na národní i evropské úrovni. Je členkou pracovní komise pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu v evropské asociaci ECTAA.

 

Další blog ke čtení:

Údolí ve Vysokých Tatrách - Cestovinky.cz

Borovička porazila rakii: Češi loni hodně cestovali, na Slovensko častěji než do Chorvatska

V loňském roce cestovalo za hranice o 3,5 % více českých turistů. Nejoblíbenějším cílem se stalo Slovensko, vytlačilo tak z prvního místa dlouhá léta vedoucí Chorvatsko.