Přejít k hlavnímu obsahu

KLDR: Země šepotu

KLDR je jednou z nejizolovanějších zemí světa, na druhou stranu ale není příliš velký problém se sem dostat jako turista v rámci striktně organizovaného zájezdu. Stačí mít jen dostatečný obnos (tento zájezd nabízejí i české cestovní kanceláře za částku okolo šedesáti tisíc korun) a odvahu k tomu vydat se do země, kde nic nefunguje tak, jak jsme zvyklí.

Vydal se sem i Christian Cohen, autor zhruba hodinového dokumentu, který vám nabízíme k podívání. Do Severní Koreje se vydal s čínskou cestovní agenturou, kterou se mu nakonec povedlo přesvědčit k povolení natáčení. Běžně je totiž filmování zakázáno a pokud vám ponechají fotoaparát, pak musíte dodržovat velmi striktní pravidla jeho použití. Fotit můžete jen na vybraných místech, nesmíte fotografovat místní, ani budovy strategického významu. Při nedodržení pokynů se vám, jako turistovi, pravděpodobně nic nestane, mnohem hůře ale dopadnou oficiální průvodci, kteří vám byli přiděleni.

Christia Cohen nicméně točit mohl a točil opravdu důkladně. Výsledkem je téměř hodinový dokument, který se v originále jmenuje DPRK: The Land of Whispers, česky tedy KLDR: Země šepotu. Provede vás Severní Koreou tak, jak ji poznají turisté, kteří se sem vydávají. Od cesty vlakem z Pekingu až k masovému cvičení Arirang. A ač spatříte pro turisty "upravenou" tvář Severní Koreje, nebude vám ani tak dobře po těle...

Další videa