Přejít k hlavnímu obsahu

Severní Korea

Hlavní město: Pchjongjang. Počet obyvatel: 22,9 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 120 540 km² (97. největší země světa). Úřední jazyk: Korejština. Měna: Won. Sousední státy: Čína, Rusko, Jižní Korea.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Individuální turistika v KLDR neexistuje, turistické cesty jsou povolovány pouze v rámci organizované turistiky. Držitelé pasů ČR potřebují pro vstup a pobyt na území KLDR vízum, o které lze požádat na konzulárním oddělení Velvyslanectví KLDR v Praze.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v KLDR - Taedonggang Guyok 38,Taehakgori, Puksudong,Pyongyang.

Severní Korea – nejizolovanější země světa

Severní Korea je nejizolovanější země světa, turistika tady vlastně neexistuje. A pokud ji chcete poznat, pak musíte vyrazit s organizovaným zájezdem. V Česku ho pořádá jen pár cestovních kanceláří, navíc nejezdí každý rok, zájemců o tuto unikátní cestu totiž není příliš.

Jako organizovaný zájezd pak skupinka při vstupu do KLDR dostane vlastního profesionálního a dokonale prověřeného průvodce. Celá cesta je navíc pečlivě naplánována, projíždí se jen „vhodnými“ místy, vystupovat z autobusu se smí také jen na určených místech a to samé platí i o focení – fotit můžete, ale jen ve chvíli, kdy vás vyzve průvodce. Jindy ne – budete z toho mít problémy vy a hlavně on.

Třetí největší armáda planety

Do Severní Koreje se nejezdí za minulostí, Severní Korea je jednou z mála zemí, kam se jezdí za poznáním přítomnosti. Stát, který vznikl v roce 1948 po rozdělení Korejského poloostrova, má třetí největší armádu planety, vlastní jaderný program a zároveň problémy uživit své obyvatelstvo. Severní Korea také nechvalně proslula jako země, kde se nedodržují lidská práva. V zemi je několik velkých pracovních táborů, kam jsou nepohodlní lidé odsouváni.

V Severní Koreji se podíváte se skupinou určitě do jejího hlavního města Pchjongjang, který fascinuje monumentálností některých míst. Prohlédnout si budete moci Velkou studovnu lidí, jinak tedy zdejší obrovskou knihovnu, Vítězný oblouk, ale i 150 metrů vysokou věž oslavující zdejší státní ideologii Čučche. Mimochodem, vznikla za 35 dnů k narozeninám věčného vůdce Kim Ir-sena.

Mrazivo v demilitarizované zóně

Mrazivou a děsivou atmosféru má i demilitarizovaná zóna na hranicích Severní a Jižní Koreje. Jde o nejstřeženější hranici světa – i proto, že mezi Severní a Jižní Koreou nikdy nebyl oficiálně podepsaný mír a obě země jsou tak de facto od roku 1950, kdy začala Korejská válka, ve válečném stavu.

Průvodce vás tady vezme i do hraniční vesnični Pchanmundžon, kde probíhala kdysi jednání o ukončení válečného konfliktu.

Nedílnou součástí návštěvy pak bývá i vystoupení Arirang. Tato největší spartakiáda planety je zapsaná dokonce i v Guinessově knize jako největší masové cvičení a doslova šokuje přesností a synchronizací všech cvičenců.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Průvodce městem
Komunistický Kesong: Město, kde se smířili nepřátelé
Kesong, to jméno zní pro české uši poněkud zvláštně. Však se také nachází v jedné z nejzvláštnějších zemí světa, Severní Koreji.
cannabis - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Nejdivnější pravidla a zákazy i překvapivá fakta o KLDR
O tom, že život v totalitě je peklo, ví starší generace své a ta mladší se o něm učí. Nás už se naštěstí netýká, ale v Korejské lidově demokratické republice se tohle peklo stále ještě odehrává.
Tábor č. 14 v Severní Koreji
To nejlepší
Nejdrsnější věznice světa: V severokorejském Táboře č. 14 pracují do roztrhání těla, jedí hady a kopou si vlastní hroby
Do krutých severokorejských zajateckých táborů, kde jsou brutálním způsobem porušována lidská práva, se můžete dostat jen proto, že jste něčí bratranec. Jedním z takových táborů je tzv. Tábor číslo 14.