Cestování > Země > Evropa > Albánie

Albánie

Hlavní město: Tirana. Počet obyvatel: 2 821 997  (odhad z roku 2011). Rozloha: 88 361 km² (139. největší země světa). Úřední jazyk: Albanština. Měna: albánský lek. Sousední státy: Makedonie, Řecko a Černá Hora

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR (resp. držitele cestovních, diplomatických a služebních pasů ČR nebo občanských průkazů ČR) je 90 dní během 180-denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu do území Albánie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Albánské republice, Ambasada e Republikës se Çekisë Rruga "Skënderbej" Nr. 10 Tirana, Republika e Shqiperisë (Albánská republika), telefon: +355 42 234004, 232117, e-mail: tirana@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15

Albánie je možná malá země, ale za to má velké srdce. Na to můžete vzít jed, vždyť ze “země orlů” pocházela sama Matka Tereza. V hlubokých údolích a horských pohořích zatím stále nenarušených masovou turistikou se nachází mnoho zajímavých míst, která čekají na své dobyvatele.

Jet do země, kde muži klidně celé dny leští své mercedesy, kde i v 21. století platí zákon krevní msty a mikrobusy jezdí bez přesných řádů, to rozhodně slibuje velké zážitky!

Hity Albánie: “Dračí” Tirana a největší antický amfiteátr Balkánu

Hlavní město Tirana leží geograficky zhruba uprostřed země. Centrální bod představuje Skanderbegovo náměstí (národní hrdina znám také jako “Drak z Albánie”), kde se nachází Edhem Beyova mešita ze 17. století. Mezi další zajímavé památky se řadí i Mauzoleum Envera Hodži ve tvaru egyptských pyramid.

Na jihu u hranic s Řeckem leží bývalé slavné antické ruiny Butrint (Byčí město), které je zapsané na seznamu UNESCO. V jeho okolí leží i stejnojmenná přírodní rezervace se sladkovodním jezerem. A pokud chcete vidět ten největší antický amfiteátr na Balkáně, tak to se musíte vydat do pobřežního města Durres.

NP Llogara a jedno z největších krasových jezer světa

Na jihu můžete navštívit krásný národní park Llogara, který ve svém nitru ukrývá nejmalebnější albánské pláže v zemi. Pobřežní pás rozeklaných horských kotlin a borových lesů je ideálním místem pro cykloturistické vyžití.

A víte, kde lze vidět jedno z největších krasových jezer světa? Ano, správně také v Albánii, ale jen tak trochu, protože o modré hladiny Ohridského jezera se na východě albánská republika dělí rovným dílem s Makedonií.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Vstoupíte do domu a zjistíte, že jste se vlastně ocitli na střeše sousedního domu. Tak si můžete připadat v jižní části Albánie ve starobylém městě Berat. Nádherné bílé terasovitě na sebe vrstvené domky s červenými střechami patří spolu s dominantní pevností nad řekou k nejfotogeničtějším místům v zemi. Možná i proto se ocitly na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.   

celý článek
  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.