Přejít k hlavnímu obsahu

Albánie

Hlavní město: Tirana. Počet obyvatel: 2 821 997  (odhad z roku 2011). Rozloha: 88 361 km² (139. největší země světa). Úřední jazyk: Albanština. Měna: albánský lek. Sousední státy: Makedonie, Řecko a Černá Hora

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR (resp. držitele cestovních, diplomatických a služebních pasů ČR nebo občanských průkazů ČR) je 90 dní během 180-denního období. Toto období se začíná počítat od prvního dne prvního vstupu do území Albánie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Albánské republice, Ambasada e Republikës se Çekisë Rruga "Skënderbej" Nr. 10 Tirana, Republika e Shqiperisë (Albánská republika), telefon: +355 42 234004, 232117, e-mail: tirana@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15

Albánie je možná malá země, ale za to má velké srdce. Na to můžete vzít jed, vždyť ze “země orlů” pocházela sama Matka Tereza. V hlubokých údolích a horských pohořích zatím stále nenarušených masovou turistikou se nachází mnoho zajímavých míst, která čekají na své dobyvatele.

Jet do země, kde muži klidně celé dny leští své mercedesy, kde i v 21. století platí zákon krevní msty a mikrobusy jezdí bez přesných řádů, to rozhodně slibuje velké zážitky!

Hity Albánie: “Dračí” Tirana a největší antický amfiteátr Balkánu

Hlavní město Tirana leží geograficky zhruba uprostřed země. Centrální bod představuje Skanderbegovo náměstí (národní hrdina znám také jako “Drak z Albánie”), kde se nachází Edhem Beyova mešita ze 17. století. Mezi další zajímavé památky se řadí i Mauzoleum Envera Hodži ve tvaru egyptských pyramid.

Na jihu u hranic s Řeckem leží bývalé slavné antické ruiny Butrint (Byčí město), které je zapsané na seznamu UNESCO. V jeho okolí leží i stejnojmenná přírodní rezervace se sladkovodním jezerem. A pokud chcete vidět ten největší antický amfiteátr na Balkáně, tak to se musíte vydat do pobřežního města Durres.

NP Llogara a jedno z největších krasových jezer světa

Na jihu můžete navštívit krásný národní park Llogara, který ve svém nitru ukrývá nejmalebnější albánské pláže v zemi. Pobřežní pás rozeklaných horských kotlin a borových lesů je ideálním místem pro cykloturistické vyžití.

A víte, kde lze vidět jedno z největších krasových jezer světa? Ano, správně také v Albánii, ale jen tak trochu, protože o modré hladiny Ohridského jezera se na východě albánská republika dělí rovným dílem s Makedonií.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Drymades v Albánii
Pláže a moře
Dhërmi – malý kousek ráje nad Albánskou riviérou
Aktivní dovolená u moře i v horách, bez rušivých turistických kýčů a davů v patách… Také už se na ní vidíte? V tom případě přestaňte snít a najděte si na mapě albánskou vesnici Dhërmi. 
Holy Trinity Church
Praktický rádce
Albánii postihlo nejsilnější zemětřesení od roku 1979. Vyžádalo si na pět desítek obětí
Říká se, že co příroda vytvořila, to si může vzít kdykoli zpět. Své o tom ví obyvatele Albánie, kterou na konci listopadu zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 6,4 stupňů Richterovy stupnice.
Pláže v Albánii
Pláže a moře
Nejkrásnější pláže Albánie, které vám vyrazí dech
Albánie si pomalu, ale jistě získává srdce cestovatelů. Co nás na ni láká nejvíce?
Pláž v albánské Drači
Pláže a moře
Draky v Drači nenajdete, je to albánské Bibione
Každý si ťukal na čelo, když jste před dvaceti lety jeli na dovolenou do Albánie. Vše se změnilo. Za posledních šest let vzrostl počet českých turistů v této zemi o 158 %. Velký podíl na tom má přímořská Drač.
Čtvrť Mangalem ve městě Berat v jižní Albánii. - Cestovinky.cz
Průvodce města
Albánský Berat: Ve městě tisíce oken vznikla první růžová ikona
Vstoupíte do domu a zjistíte, že jste se vlastně ocitli na střeše sousedního domu. Tak si můžete připadat v jižní části Albánie ve starobylém městě Berat.
Přístav Saranda
To nejlepší
7 nejkrásnějších míst v Albánii, která stojí za návštěvu
O Albánii se říká, že jde o dosud neobjevenou krásu Evropy.

Kvízy

Kterému státu patří Historické město Berat?
Zobrazit odpověď
Albánii.
Jak se jmenuje hlavní město Albánie?
Zobrazit odpověď
Tirana.
Jak se jmenuje nejvýznamnější přístav Albánie?
Zobrazit odpověď
Drač v originále Dürres.

Galerie