Přejít k hlavnímu obsahu

7 nejkrásnějších míst v Albánii, která stojí za návštěvu

O Albánii se říká, že jde o dosud neobjevenou krásu Evropy. V posledních letech sem sice začaly mířit tuzemské i zahraniční cestovní kanceláře, stále jde však o místo, které není turistickým ruchem poznamenáno tak, jako třeba sousední Řecko. Našli jsme pro vás sedm nejkrásnějších míst, které byste měli poctít svou návštěvou.  

1. Letovisko a riviéra Sarande

Jedno z nejoblíbenějších a nejkrásnějších letovisek Albánie Sarande leží na dohled řeckého ostrova Korfu. Sarande se nachází na samém jihu Albánie, na pobřeží Jónského moře, ve vzdálenosti cca 280 km jižně od metropole Tirany a 35 km severně od hraničního přechodu Konispol s Řeckem. Kromě přenádherných pláží tady můžete navštívit Kostel sv. Mikuláše z Bari, který vznikl v byzantském stylu nebo starou mešitu, pocházející z dob Osmanské říše.

Sarande na jihu Albánie
Sarande je jedním z nejoblíbenějších letovisek v Albánii.
Zdroj:
Pixabay.com

2. Pláž a kaňon Gjipe

A u pláží ještě chvíli zůstaneme. Další kráskou na našem seznamu je kaňon se stejnojmennou pláží Gjipe. Pokud si chcete užít netradiční genius loci tohoto místa, počítejte s tím, že cesta sem bude vše, jen ne jednoduchá. Na pláž se totiž nedostanete autem. Pokud ale překonáte všechny nástrahy, které stezka nabízí, odměnou vám bude téměř prázdná pláž s nádhernými výhledy na moře. Na konci pláže můžete vidět skalní průrvy a jeskyně. Za zmínku stojí také místní vodopády, které ovšem nejsou snadno dosažitelné.  

Pláž Gjipe
Na pláž se nedostanete automobilem. Abyste si vychutnali její krásu, musíte sem pěšky.
Zdroj:
Bigstock.com

3. Antický areál Butrint

Patříte mezi milovníky historie? Pak si nesmíte nechat ujít návštěvu antického areálu Butrint. Město najdete na samotném jihu Albánie. Díky své kráse se dokonce dostalo na seznam UNESCO. V roce 2000 tu byl založen Butrintský národní park (Parku Kombëtar i Butrintit). Území totiž chrání nejen přírodní dědictví, ale také kulturní památky sahající od doby bronzové až do 19. století.

Butrint
Butrint je součástí seznamu UNESCO. Od roku 2000 se tady dokonce nachází národní park.
Zdroj:
Pixabay.com

4. Údolí řeky Valbonë

Nedáte dopustit na vodní sporty a kromě rybolovu vás láká také potápění anebo adrenalin na kajaku? Pak je pro vás doslova jako stvořené údolí řeky Valbonë. Díky přírodním skvostům a lidové architektuře patří tohle údolí mezi nejkrásnější v Albánii. Nachází se zde několik turistických tras. Tou nejoblíbenější je nepochybně přechod horského masivu přes sedlo až do vesnice Theth, která vede horskými soutěskami a zabere přibližně dva dny chůze.

Jedno z nejkrásnějších údolí v Albánii.
Údolí je protkáno řadou turistických tras. Jedna z nejzajímavějších vám zabere dva dny chůze.
Zdroj:
Bigstock.com

5. Historické město Berat

Historické město Berat, které je opět součástí seznamu UNESCO, patří k těm nejstarším v celé Albánii. Město najdete na řece Osum a je obklopeno majestátními horami. Z nejznámějších památek města se dochovala mohutná pevnost ze 14. století, v němž bylo postaveno i původní staré město s úzkými uličkami doslova vybízejícími k dlouhému toulání.

Berat
Historické město Berat najdete nedaleko řeky Osum.
Zdroj:
Pixabay.com

6. Národní park Skadarské jezero

Skadarské jezero se nachází na hranicích Černé Hory a Albánie. Díky své rozloze, která kolísá mezi 356 km², až 376 km² jde o největší jezero na Balkáně. Součástí jezera je zhruba padesátka ostrovů, na jejichž březích naleznete četné kulturní a historické památky. Například na jednom z ostrovů je bývalé vězení pro neplavce. Místní tvrdí, že vězení bylo zrušeno ve chvíli, kdy se jeden z vězňů naučil plavat a uprchl. 

Národní park Skadarské jezero
Největší jezero na Balkáně má pohyblivou rozlohu.
Zdroj:
Bigstock.com

7. Národní park Theth (Thethi)

Horám, v nichž se národní park Theth nachází, místní neřeknou jinak, než hory prokleté. A není se čemu divit. Vysoké, ostré, strmé a nepropustné skály si zaslouží naši plnou pokoru a respekt. Park najdete asi 70 km severovýchodně od Škodry, poblíž hranic s Černou Horou. V roce 1966 byl vyhlášen jedním z prvních albánských národních parků a dodnes chrání území o rozloze 26,3 km².

Park pokrývají především bukové a dubové lesy, ale narazíte tady také na vzácné druhy orchidejí. U západní hranice parku můžete pozorovat typické kamenné domky, které často mají ještě dřevěné střechy. Nejznámější památkou tohoto místa je nepochybně věž "kulla e ngujimit", do které se uchylovali muži ohrožení krevní mstou. Stavba je dnes již přístupná také pro návštěvníky.

Národní park Theth
Nejznámější stavbou parku je věž "kulla e ngujimit", do které se uchylovali muži ohrožení krevní mstou.
Zdroj:
commons.wikimedia.org

 
 

Místo

39° 52' 30.4212", 19° 59' 58.8696"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

7 nejkrásnějších míst v Albánii, která stojí za návštěvu