Přejít k hlavnímu obsahu

Estonsko

Hlavní město: Tallinn. Počet obyvatel: 1 315 819 (údaj z roku 2014). Rozloha: 45 227 km² (129. na světě). Úřední jazyk: Estonština. Měna: Euro. Sousední státy: Lotyšsko a Rusko. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Estonské republiky vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Estonské republiky déle než 3 měsíce, tak teprve poté vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě Správě pro migraci a občanství.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Estonsku, Lahe 4, 101 50 Tallinn, telefon:  + 372 6274400, e-mail: tallinn@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 8.30 - 12.00 a 12.45 - 17.00.

Estonská republika leží u Baltského moře v severní Evropě. Skoro 50 % rozlohy země pokrývají divoké lesy a najdete zde přes 1 400 jezer. Státním symbolem země je vlaštovka obecná.

Nejdéle fungující lékárna v Evropě a pomník Rusalky? Jedině Talinn!

Na severním pobřeží země ve Finském zálivu (naproti přes záliv je město Helsinky) tepe kulturní a hospodářský ruch Estonska v hlavním městě Tallinn. Krásné a středověké centrum města je od roku 1997 na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Cestovatelé sem jezdí obdivovat gotický kostel Sv. Mikuláše, dóm ze 13. století Velké Gildy, místní radnice nebo staré opevnění.

Na jihovýchodě Estonska leží důležité univerzitní město Tartu. K vidění je zde nejstarší univerzita v zemi, krásné náměstí se sochou kamenných milenců nebo botanickou zahradu. Na jihozápadě zase oblíbené turistické lázeňské a plážové letovisko Pärnu. Místní pláž je oceněná modrou evropskou vlajkou.

5 národních parků v zemi a tajuplná jezera a borové lesy ostrova Saarema!

Nejvýznamnějším parkem je národní park Lahemma na severu země – od Tallinnu je vzdálen cca 70 km. Potkat zde na rozloze 710 km² v lesích, rákosovém porostu či mokřadech můžete např. vlka, medvěda, bílé a černé čápy, rysa a také mnoho rybářů.

Díky tomu, že je Estonsko přímořským státem, tak k němu dnes přináleží více než 1 500 ostrovů. Dva nejvíce významné jsou Saaremaa a Hiiumaa. Dle rozlohy a počtu obyvatel je největší Saarema, ležící na západní straně Estonska. Důležitým městem je zde Kuressaare se svým půvabným hradem ze 14. století. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Haapsalu a jeho nádherná promenáda - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Haapsalu: Tady se do bahna nořil i sám car
Na západním pobřeží Estonska se na 11 km² rozkládá příjemné lázeňské město Haapsalu. Kdysi dávno se chlubilo největším krytým vlakovým nástupištěm v celém carském Rusku. Zkrátka mělo velkou prestiž.

Kvízy

Čím se světově proslavilo estonské město Haapsalu?
Zobrazit odpověď
Lázeňským bahnem.