Přejít k hlavnímu obsahu

Ghana

Hlavní město: Accra. Počet obyvatel: 21 mil (údaj z roku 2004). Rozloha: 238 540 km² (77. největší země světa). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Ghanský cedi. Sousední státy: Burkina Faso, Togo, Pobřeží slonoviny.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro vstup do Ghanské republiky potřebují občané ČR vízum. O vízum je možné požádat na zastupitelském úřadě Ghanské republiky v Praze.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Ghaně - Kanda High Road No. 2, Accra-North, Accra.

Ghana – velmi vratká demokracie

Ghana je země Commonweathu, která leží v západní Africe na pobřeží Guinejského zálivu a která má za sebou bouřlivou historii a před sebou dost možná i podobně bouřlivou budoucnost. Ghana byla kolonizována velmi brzo – a to Portugalci, později se stala součástí britských kolonií v subsaharské Africe.

Nezávislost Ghana získala v roce 1957, rozhodně to ale neznamená, že by byl od té doby v zemi klid – spíše naopak. Demokracie a vůbec celé zřízení je v Ghaně velmi nestabilní, nepokoje jsou tu poměrně časté, a proto se před cestou rozhodně vyplatí zjistit na stránkách ministerstva zahraničí, jak vypadá aktuální situace a jestli je vůbec vhodné do Ghany jezdit.

Accra – hospodářské středisko země

Hlavním městem Ghany je Accra ležící na jihu země, na stejném poledníku jako Londýn. Má asi dva miliony obyvatel a je hospodářským centrem celé země.

Ghana byla dříve známá pod označením Zlaté pobřeží, dnes by jí ale mnohem více slušelo označení Kakaové pobřeží – patří totiž mezi hlavní světové producenty kakaových bobů. Ruku v ruce s tím jde ale dětská práce. Klima je v Ghaně tropické, případně rovníkové – záleží, zda se nacházíte na jihu, nebo na severu země.

Páteří a tepnou celého státu je řeka Volta, respektive řeky Bílá a Černá Volta, které se kdysi slévaly v místech, kde je dnes střed nádrže Volta. Co se rozlohy týká, větší přehradní nádrž na planetě nenajdete. Od hráze Akosombo k místům, kde přehradní nádrž začíná, je to 520 kilometrů. V samotné hrázi je pak ukrytá obrovská vodní elektrárna, která vyrábí elektřinu nejen pro Ghanu, ale i pro Togo.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Cape Coast Ghana
Historické stavby
Nejhrůznější místa na Zemi: V pevnosti Cape Coast vyhasly životy tisíců lidí
Asi 150 km východně od Accry vás ceká město známé pro své široké pláže a bohatý noční život. Kromě pláží tady najdete ale i jednu ne úplně poetickou památku.
Larabanga 1
Historické stavby
Nejstarší mešita v Ghaně letos slaví 600 let. Vypadá jako z jiného světa
V jedné nenápadné vesnici v severní části Ghany stojí podivuhodná stavba z nepálených cihel s dřevěnými prvky. Vypadá, jako by vůbec nepatřila do tohohle světa.
obrazek
Praktický rádce
Ghana hlásí zvýšený výskyt loupežných přepadení
Chystáte se do africké Ghany? Pak dbejte zvýšené opatrnosti – právě k tomu vybídlo všechny cestovatele Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách v prvním únorovém týdnu.

Kvízy

Ve kterém roce byla postavena nejstarší mešita v Ghaně?
Zobrazit odpověď
1421