Cestování > Země > Asie > Indonésie

Indonésie

Hlavní město: Jakarta. Počet obyvatel: 237,4 mil (4. nejlidnatější země světa). Rozloha: 8 1,904,569 km2. Úřední jazyk: Indonéština. Měna: Indonéská rupie. Sousední státy: Ostrov Kalimantan sdílí s malajsií a s Brunejí, na ostrově Papua zase sousedí s Papuou – Novou Guineou, na Timoru s Východním Timorem, jinak se skládá z mnoha ostrovů, které patří jen Indonésii. Výsostné vody Indonésie na moři sousedí dále s Palau, Singapurem, Filipínami, Thajskem, Austrálií a indickými Andamany a Nikobary.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro pobyt v Indonésii je třeba platný cestovní pas s vízem. Pokud pobyt trvá nejvýše 30 dní, mlze získat třicetidenní vízum za poplatek 25 amerických dolarů po příletu na indonéském letišti či příjezdu do přístavu. Popříletové vízum se dá jednorázově za poplatek prodloužit o dalších 30 dnů.

Velvyslanectví: Adresa velvyslanectví České republiky v hlavním městě: Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat. V zemi najdeme i tři české honorární konzuláty Surabayi, Makassaru a na Bali.

Na olympijských hrách vypadá Indonésie jako jednostranně zaměřená země vynikající jen v badmintonu a vzpírání (mimo tyto sporty získala země v celé olympijské historii jen jedinou medaili). Příroda, to už je jiná. Džungle ukrývající bezpočet rozmanitých živočišných a rostlinných druhů se může pochlubit řadou ojedinělých zástupců, kteří nikde jinde na světě nežijí.

Tuňáci ve třech časových zónách

Země se skládá z více než sedmnácti tisíc ostrovů a ostrůvků, jež čtyři výrazně převyšují rozlohou: Jáva, Sumatra, Borneo a Celebes. Největší je Borneo (3. největší ostrov světa), více obyvatel má ale Jáva (nejlidnatější ostrov světa). Země je tak rozložitá, že zasahuje do tří časových pásem.

Značnou část příjmů Indonésanů tvoří příjmy z rybolovu, ve velkém se loví například tuňáci. Vzhledem k zachovalé přírodě, věhlasným plážím na Bali a historickým památkám se indonéské ostrovy stávají vyhledávanou dovolenkovou destinací.

Příroda s cyranovskými opičáky

To, co všechny na Indonésii láká, je příroda. Ne nadarmo se v zoologických zahradách stavějí koutky napodobující podmínky čtvrtého nejlidnatějšího státu. V pralesech s vysokým procentem vlhkosti žijí například orangutani či nosaté opice z rodu kahau. Potkat tam lze také tygra sumaterského či nosorožce bornejského, svůj bornejský poddruh má také slon indický. Třicet devět procent všech savců vyskytujících se na území některé z částí Indonésie najdeme pouze tam a nikde jinde. Potkat se s roztodivnými živočichy tváří v tvář přináší turistům nezapomenutelný zážitek.

Aktuální informace o vízech a dalších náležitostech potřebných pro vstup do země najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Zajímá vás toho o Indonésii ještě víc? Mrkněte do článků! Také doporučujeme zajímavé články o cestování po Indonésii na webu Cestomila.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Asi každý z vás někdy viděl film, ve kterém úřadovala aktivní sopka. Jistě nám tak dáte za pravdu, že její řádění je děsivé s mnohdy nedozírnými ničivými důsledky. Co kdybychom vám ale řekli, že podobnou katastrofu v minulosti spustil sám člověk s tím rozdílem, že vesnice nedecimuje horká láva, nýbrž mazlavé bahno? K tomuto katastrofickému scénáři opravdu došlo. V Indonésii.

celý článek

Houpavý pohyb se řadí k těm nejpříjemnějším pohybům vůbec a pro člověka je naprosto přirozený. Možná si ještě vzpomínáte, jak jste jako malé děti milovali dřevěné houpačky a houpací sítě. Mnohým tahle vášeň zůstala až do dospělosti. Právě ti by měli vyrazit do Indonésie, konkrétně tedy na Mount Hawu. 

celý článek

Sopky jsou již od pradávna obestřeny rouškou tajemství, mýtů a legend. Dříve na ně bylo nahlíženo jako na hněv či dílo mytických bohů, dnes před nimi s pokorou smekáme a doufáme, že k nám bude příroda milosrdná.

celý článek

Pokud byste hledali Yogyakartu, najdete ji na Jávě. Je synonymem klasické javánské kultury a tradičních řemesel, z nichž zřejmě to nejznámější je batika. Kromě toho, že jde o jednu z indonéských provincií, stejný název má také její hlavní město, kde žije zhruba 3,5 milionu lidí na ploše 3 186 km².

celý článek

Indonésii, zemi tisíce ostrovů, můžete poznávat celý život a stejně vás její rozmanitost nepřestane překvapovat. Ať už se rozhodnete pro cestu po těch nejznámějších ostrovech, nebo se vydáte objevovat místní život méně vyšlapanou cestou, Indonésie vám ráda předvede některé ze svých mnoha tváří. A věřte, že jakmile jich zahlédnete několik, budete se chtít vracet ve snaze spatřit i ty další.

celý článek

Zdá se vám nemožné, že v roce 2016 může letadlo přistát na úplně jiném letišti? Včera se to stalo v Indonésii. A není to ojedinělé.

celý článek

Pro turisty bývá jen transferem na cestě na Bali. Přesto si zaslouží poznat. Blázinec na ulicích, obrovské slumy vedle moderních nákupních center nebo zajímavá historie provázaná s Evropou je jenom stručný seznam toho, co může největší město nejlidnatějšího ostrova na světě nabídnout.

celý článek

Opice s obrovskými nosy, léta zapomenutý největší klášter světa nebo stovky tajemných megalitů opracovaných neznámo kým před několika tisíci lety, to všechno a mnoho dalšího se dá poznat v Indonésii, zemi rozeseté po sedmnácti stovkách ostrovů v Indickém oceánu. Vydejte se tam s námi.

celý článek
  •  

Kvízy

Jak se jmenuje tradiční způsob barevné úpravy látek na Jávě?
Zobrazit odpověď
Batikování.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jakou barvu má láva z indonéské sopky Gunug Merapi?
Zobrazit odpověď
Modrou.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje největší světový videoportál?
Zobrazit odpověď
YouTube.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Čím indonéská sopka Lusi decimovala okolí?
Zobrazit odpověď
Bahnem.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.