Přejít k hlavnímu obsahu

Indonésie

Hlavní město: Jakarta. Počet obyvatel: 237,4 mil (4. nejlidnatější země světa). Rozloha: 8 1,904,569 km2. Úřední jazyk: Indonéština. Měna: Indonéská rupie. Sousední státy: Ostrov Kalimantan sdílí s malajsií a s Brunejí, na ostrově Papua zase sousedí s Papuou – Novou Guineou, na Timoru s Východním Timorem, jinak se skládá z mnoha ostrovů, které patří jen Indonésii. Výsostné vody Indonésie na moři sousedí dále s Palau, Singapurem, Filipínami, Thajskem, Austrálií a indickými Andamany a Nikobary.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro pobyt v Indonésii je třeba platný cestovní pas s vízem. Pokud pobyt trvá nejvýše 30 dní, lze získat třicetidenní vízum za poplatek 25 amerických dolarů po příletu na indonéském letišti či příjezdu do přístavu. Popříletové vízum se dá jednorázově za poplatek prodloužit o dalších 30 dnů.

Velvyslanectví: Adresa velvyslanectví České republiky v hlavním městě: Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat. V zemi najdeme i tři české honorární konzuláty Surabayi, Makassaru a na Bali.

Na olympijských hrách vypadá Indonésie jako jednostranně zaměřená země, která je vynikající jen v badmintonu a vzpírání (mimo tyto sporty získala země v celé olympijské historii jen jedinou medaili). Příroda, to už je jiná. Džungle ukrývající bezpočet rozmanitých živočišných a rostlinných druhů se může pochlubit řadou ojedinělých zástupců, kteří nikde jinde na světě nežijí.

Tuňáci ve třech časových zónách

Země se skládá z více než sedmnácti tisíc ostrovů a ostrůvků, jež čtyři výrazně převyšují rozlohou: Jáva, Sumatra, Borneo a Celebes. Největší je Borneo (3. největší ostrov světa), více obyvatel má ale Jáva (nejlidnatější ostrov světa). Země je tak rozložitá, že zasahuje do tří časových pásem.

Značnou část příjmů Indonésanů tvoří příjmy z rybolovu, ve velkém se loví například tuňáci. Vzhledem k zachovalé přírodě, věhlasným plážím na Bali a historickým památkám se indonéské ostrovy stávají vyhledávanou dovolenkovou destinací.

Příroda s cyranovskými opičáky

To, co všechny na Indonésii láká, je příroda. Ne nadarmo se v zoologických zahradách stavějí koutky napodobující podmínky čtvrtého nejlidnatějšího státu. V pralesech s vysokým procentem vlhkosti žijí například orangutani či nosaté opice z rodu kahau. Potkat tam lze také tygra sumaterského či nosorožce bornejského, svůj bornejský poddruh má také slon indický. Třicet devět procent všech savců vyskytujících se na území některé z částí Indonésie najdeme pouze tam a nikde jinde. Potkat se s roztodivnými živočichy tváří v tvář přináší turistům nezapomenutelný zážitek.

Aktuální informace o vízech a dalších náležitostech potřebných pro vstup do země najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Zajímá vás toho o Indonésii ještě víc? Mrkněte do článků! Také doporučujeme zajímavé články o cestování po Indonésii na webu Cestomila.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Pengger Pine Forest na Yogyakartě
Lesy a džungle
Obří borovicová ruka láká na Yogyakartu lovce netradičních selfie
Pokud byste hledali Yogyakartu, najdete ji na Jávě. Je synonymem klasické javánské kultury a tradičních řemesel, z nichž zřejmě to nejznámější je batika.
Unikátní bahenní sopka - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Bahenní sopka v Indonésii utopila místní vesnice. Za její vznik může člověk
Asi každý z vás někdy viděl film, ve kterém úřadovala aktivní sopka. Jistě nám tak dáte za pravdu, že její řádění je děsivé s mnohdy nedozírnými ničivými důsledky.
Vstup na hřbitov v Tana Toraja
Hory a ledovce
Pohřbívání do skalních hrobů? V Tana Toraja úplně v pohodě
V exotickém kraji na ostrově Sulawesi rozloučení s mrtvými probíhá úplně jinak než u nás a pro Evropana jde o nezvyklou a překvapující podívanou.
Bali
Pláže a moře
Kam se vydat na podzimní dovolenou?
Léto skončilo, chmurné a nevlídné počasí přebírá vládu. Nejradši byste utekli na pláž, leželi pod palmami a užívali si sluníčka? Můžete!
Kawah Ijen - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Kawah Ijen neboli žluté peklo
Sopka Kawah Ijen je činná sopka, ze které se unikátním způsobem těží síra. Kráter sopky leží ve výšce 2 148 metrů na východě Jávy, hned vedle ostrova Bali.
Bali - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Jak jsem navštívila Bali - ostrov chrámů a rýžových obětinek
Pokud se poprvé chystáte do Indonésie, na Vašem hledáčku by neměl chybět tzv. “ostrov bohů” - Bali.
Extrémní zbava - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Houpačka pro bohy: V Indonésii si ti nejodvážnější zdřímnou stovky metrů nad zemí
Houpavý pohyb se řadí k těm nejpříjemnějším pohybům vůbec a pro člověka je naprosto přirozený. Možná si ještě vzpomínáte, jak jste jako malé děti milovali dřevěné houpačky a houpací sítě.
Sopka Gunug Merapi - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Indonéská sopka chrlí modrou lávu
Sopky jsou již od pradávna obestřeny rouškou tajemství, mýtů a legend.
Pobřeží Indonésie - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Země tisíce ostrovů i zážitků: to nejlepší z Indonésie
Indonésii, zemi tisíce ostrovů, můžete poznávat celý život a stejně vás její rozmanitost nepřestane překvapovat.
obrazek
Průvodce státem
Letadlo přistálo na špatném letišti. Pilot ignoroval přístroje a letěl po paměti
Zdá se vám nemožné, že v roce 2016 může letadlo přistát na úplně jiném letišti? Včera se to stalo v Indonésii. A není to ojedinělé.

Kvízy

Jak se jmenuje tradiční způsob barevné úpravy látek na Jávě?
Zobrazit odpověď
Batikování.
Čím indonéská sopka Lusi decimovala okolí?
Zobrazit odpověď
Bahnem.
Kam pohřbívají mrtvé v Indonésii v Tana Toraja?
Zobrazit odpověď
Do skalních hrobů.
Bali a Jáva. Kterému státu tyto ostrovy patří?
Zobrazit odpověď
Indonésii.
Čím se vyznačuje asijské ovoce durian?
Zobrazit odpověď
Výrazným pachem. Pro Evropana nesnesitelným.
Jak se jmenuje největší světový videoportál?
Zobrazit odpověď
YouTube.
Jakou barvu má láva z indonéské sopky Gunug Merapi?
Zobrazit odpověď
Modrou.

Galerie