Přejít k hlavnímu obsahu

Indonésie

Hlavní město: Jakarta. Počet obyvatel: 237,4 mil (4. nejlidnatější země světa). Rozloha: 8 1,904,569 km2. Úřední jazyk: Indonéština. Měna: Indonéská rupie. Sousední státy: Ostrov Kalimantan sdílí s malajsií a s Brunejí, na ostrově Papua zase sousedí s Papuou – Novou Guineou, na Timoru s Východním Timorem, jinak se skládá z mnoha ostrovů, které patří jen Indonésii. Výsostné vody Indonésie na moři sousedí dále s Palau, Singapurem, Filipínami, Thajskem, Austrálií a indickými Andamany a Nikobary.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro pobyt v Indonésii je třeba platný cestovní pas s vízem. Pokud pobyt trvá nejvýše 30 dní, lze získat třicetidenní vízum za poplatek 25 amerických dolarů po příletu na indonéském letišti či příjezdu do přístavu. Popříletové vízum se dá jednorázově za poplatek prodloužit o dalších 30 dnů.

Velvyslanectví: Adresa velvyslanectví České republiky v hlavním městě: Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat. V zemi najdeme i tři české honorární konzuláty Surabayi, Makassaru a na Bali.

Na olympijských hrách vypadá Indonésie jako jednostranně zaměřená země, která je vynikající jen v badmintonu a vzpírání (mimo tyto sporty získala země v celé olympijské historii jen jedinou medaili). Příroda, to už je jiná. Džungle ukrývající bezpočet rozmanitých živočišných a rostlinných druhů se může pochlubit řadou ojedinělých zástupců, kteří nikde jinde na světě nežijí.

Tuňáci ve třech časových zónách

Země se skládá z více než sedmnácti tisíc ostrovů a ostrůvků, jež čtyři výrazně převyšují rozlohou: Jáva, Sumatra, Borneo a Celebes. Největší je Borneo (3. největší ostrov světa), více obyvatel má ale Jáva (nejlidnatější ostrov světa). Země je tak rozložitá, že zasahuje do tří časových pásem.

Značnou část příjmů Indonésanů tvoří příjmy z rybolovu, ve velkém se loví například tuňáci. Vzhledem k zachovalé přírodě, věhlasným plážím na Bali a historickým památkám se indonéské ostrovy stávají vyhledávanou dovolenkovou destinací.

Příroda s cyranovskými opičáky

To, co všechny na Indonésii láká, je příroda. Ne nadarmo se v zoologických zahradách stavějí koutky napodobující podmínky čtvrtého nejlidnatějšího státu. V pralesech s vysokým procentem vlhkosti žijí například orangutani či nosaté opice z rodu kahau. Potkat tam lze také tygra sumaterského či nosorožce bornejského, svůj bornejský poddruh má také slon indický. Třicet devět procent všech savců vyskytujících se na území některé z částí Indonésie najdeme pouze tam a nikde jinde. Potkat se s roztodivnými živočichy tváří v tvář přináší turistům nezapomenutelný zážitek.

Aktuální informace o vízech a dalších náležitostech potřebných pro vstup do země najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Zajímá vás toho o Indonésii ještě víc? Mrkněte do článků! Také doporučujeme zajímavé články o cestování po Indonésii na webu Cestomila.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Bali
Řeky a jezera
Rafty na Bali
Na Bali se jezdí převážně kvůli plážím, surfováním a místní kultuře, ale máte tu i možnost vyzkoušet rafty. V posledních pár letech se tu rafting stal dost populární záležitostí a každý si tu přijde na své.
obrazek
Průvodce města
Jakarta: lidské mraveniště, které nezná slunce
Pro turisty bývá jen transferem na cestě na Bali. Přesto si zaslouží poznat.
obrazek
Průvodce státu
To nejlepší z Indonésie: Ještěrky, které váží jako zápasníci sumo i tajemné megality staré tisíce let
Opice s obrovskými nosy, léta zapomenutý největší klášter světa nebo stovky tajemných megalitů opracovaných neznámo kým před několika tisíci lety, to všechno a mnoho dalšího se dá poznat v Indonésii, zemi rozeseté po sedmnácti stovkách ostrovů v I

Kvízy

Kam pohřbívají mrtvé v Indonésii v Tana Toraja?
Zobrazit odpověď
Do skalních hrobů.
Bali a Jáva. Kterému státu tyto ostrovy patří?
Zobrazit odpověď
Indonésii.
Čím se vyznačuje asijské ovoce durian?
Zobrazit odpověď
Výrazným pachem. Pro Evropana nesnesitelným.
Čím indonéská sopka Lusi decimovala okolí?
Zobrazit odpověď
Bahnem.
Jak se jmenuje největší světový videoportál?
Zobrazit odpověď
YouTube.
Jakou barvu má láva z indonéské sopky Gunug Merapi?
Zobrazit odpověď
Modrou.
Jak se jmenuje tradiční způsob barevné úpravy látek na Jávě?
Zobrazit odpověď
Batikování.

Galerie