Přejít k hlavnímu obsahu

Jordánsko

Hlavní město: Ammán. Počet obyvatel: 6 508 887 (odhad z roku 2012). Rozloha: 89 342 km² (112. na světě). Úřední jazyk: Arabština. Měna: Jordánský dinár. Sousední státy: Irák, Izrael, Saudská Arábie a Sýrie.  

Vízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR potřebuje ke vstupu na území Jordánska vstupní vízum a cestovní pas, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobu pobytu. Na letišti a hranicích země lze zakoupit za 40 dinárů jednorázové vstupní vízum.  

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Jordánsku, Halab street 34, Abdoun, 11181 Amman, P.O.Box 2213, telefon: +962/65927051-2, e-mail: amman@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 - 16.30.

Jordánsko patří do oblasti Blízkého východu. Zde naleznete v písku zaváté památky na středověké křižácké doby či ještě dále proti proudu času upomínky na římskou nadvládu či mysteriózní oblak biblického starověku (je to země, po níž chodil Mohammed i Ježíš). Tak už chápete, proč sem vycestovat?

Památná řeka Jordán a hyperslané Mrtvé moře! 

Řeka Jordán má velkým význam v biblických dějinách, protože právě zde křtil slavný prorok Jan Křtitel či Jákob zápasil s andělem. Jordán protéká Galilejským jezerem (to leží 210 metrů pod hladinou světového oceánu). Jde o místo, kde prý Ježíš Nazaretský konal zázraky a ústí do Mrtvého moře. Kolem ní nejčastěji roste fíkovník či jasně zelený šáchor. Ze zvířat tu nejčastěji potkáme např. bílé pelikány či černé kosy. 

Mrtvé moře leží cca 400 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným bodem na naší planetě. Ono „moře“ v názvu označuje jezero, se kterým se o jeho slanou vodu dělí Jordánsko a sousední Izrael. Okolo jezera se nachází přírodní rezervace a ze zvířecího světa lze v okolních horách potkat např. kozorožce, šakaly či i levharty.

Na jihu státu, poblíž hranic se Saudskou Arábií, se nachází známé cestovatelské místo Wádí Rum, oranžový skalnatý ráj všech horolezců. Leží uprostřed Měsíčního údolí s vůní teplé arabské kávy. 

Ammán ležící v kopcích a skalní město Petra v Mojžíšově údolí

Hlavní město Ammán je až velmi překvapivě živě pulsující metropole, kde se na jednom místě snesou nádherné mešity a ruch moderního velkoměsta. Největší poklady města mají podobu zachovalých památek z dob římských centurionů a císařů. Tou největší a nejznámější z cestovatelských průvodců je jistě mohutný amfiteátr z 2. století.

Jen 3 hodiny cesty autem od Ammánu se nachází po Mrtvém moři asi největší turistický magnet Jordánska – úchvatné město Petra vybudované v pískovcové skále. Kromě turistů se zde také kdysi dávno na filmovém plátně proháněl Harrison Ford jako neohrožený dobrodruh Indiana Jones. Kousek od Ammánu leží také i významný křižácký hrad Aljun. V přilehlém městečku u hradu se nachází též jeden z nejstarších minaretů v Jordánsku.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Historické stavby
V plenkách kolem světa. Děti miliardářů hodně cestují už jako batolata
To, co většina lidí nezvládne za celý život, měla za sebou Rae Weberová už ve věku jednoho roku. Dítě dvou Američanů vidělo (ač si to asi pamatovat nebude) tučňáky i jordánské skalní město Petra. A není sama.
Břeh u řeky Jordán, tvořící pomyslnou hranici mezi Izraelem a Jordánskem. - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Ježíšova řeka Jordán končí v jednom z nejslanějších jezer světa
Je dlouhá 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů.
Jordánsko zajímavosti
To nejlepší, Průvodce státem
TOP 10 Jordánska: poušť s krajinou Marsu, fenomenální Petra i jedno z nejzachovalejších antických měst na světě
Láká vás Blízký východ, ale nechcete se omezit „jen“ na Izrael? Jordánsko nabízí místa jako z jiného světa a památky, které vás vrátí zpět v čase!
Petra – úvodní
Průvodce městem, Historické stavby
Z jordánské Petry půjdete do kolen. Velkolepé skalní město hraje barvami ve dne i v noci
Spousta návštěvníků si honem rychle cvakne selfíčko u Pokladnice, nejznámějšího monumentu celého skalního města, a zase valí k autobusu.
Wadi Rum úvodní
Parky a rezervace
Pískem a skalami na džípu i velbloudovi. Vítejte v okouzlující rezervaci Wadi Rum
Písek, všude písek. A k tomu červenohnědé skály, s jejichž odstíny si během dne sluníčko pohrává, jak se mu zachce. Notorický návštěvník pouští žasne, začátečník se diví.

Kvízy

Jak se nazývá nejpopulárnější trh v jordánském Ammánu?
Zobrazit odpověď
Zlatý trh (Gold Souk).
Který arabský kmen stál za vznikem jordánské Petry?
Zobrazit odpověď
Nabatejci.
Jak se jmenuje známá pouštní rezervace nedaleko Akaby v Jordánsku?
Zobrazit odpověď
Wadi Rum
Od jakého roku je Jordán hraniční čárou mezi Jordánskem a Izraelem?
Zobrazit odpověď
Od roku 1922.