Přejít k hlavnímu obsahu

Maledivy

Hlavní město: Malé. Počet obyvatel: 349 tis. (údaj z roku 2005). Rozloha: 298  km² (185. největší země světa). Úřední jazyk: divechi. Měna: Maledivská rupie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Ke vstupu na Maledivy není zapotřebí vízum. Jedinou podmínkou povolení ke vstupu je platný cestovní doklad a dostatečné množství finančních prostředků (netýká se organizovaných skupin). Za dostatečnou částku považují maledivské úřady minimálně 10 USD na každý den pobytu.

Velvyslanectví: Momentálně nejsou k dispozici informace o zastupitelském úřadu, případně není pro tento stát/území žádný zastupitelský úřad akreditován.

Pokud je vaším snem vyrazit na Maledivy, pak pospěšte! Tato zemička, rozesetá na atolech v Indickém oceánu, totiž pomalu, ale jistě postupně zmizí pod vodou. Jak to?

Maledivy mizí pod vodou

Prostě proto, že jde o nejplošší a nejníže položenou zemi světa – nejvyšší bod Malediv leží v nadmořské výšce 270 centimetrů (!) a více než 80 % povrchu tohoto státu leží pod úrovní světového oceánu. Stačí tak ještě pár let tání ledovců a Maledivy budeme muset ze světové mapy vyškrtnout.

Přitom by to byla obrovská škoda – Maledivy jsou často označované jako poslední ráj na zemi a platí za jednu z nejluxusnějších dovolenkových lokalit na planetě.

Pokud jde o přesná fakta, pak vězte, že Maledivy leží v Indickém oceánu, asi 500 kilometrů od pobřeží Indie a táhnou se dál, v délce dalších osmi set kilometrů. Tvoří je zhruba 1200 ostrůvků, které jsou uspořádané do celkem 19 hlavních souostroví. A obydlený je zhruba každý šestý z nich.

Maledivy – milionářská destinace

Maledivy platí za jednu z nejdražších lokalit pro dovolenou. Několik resortů se tu může pochlubit i šesti hvězdičkami, a dodnes tady funguje i vůbec první podmořská restaurace planety. Ta tu vznikla už v roce 2001, následně přečkala tzv. Vánoční tsunami, a pokud se do ní člověk rozhodne vyrazit, musí udělat rezervaci opravdu dlouho dopředu – míst uvnitř je totiž jen šestnáct a zájem je obrovský – i přesto, že tu ceny rozhodně nejsou lidové.

Hlavní město celého státu Malé leží na stejnojmenném atolu Malé. A právě tady, na ranveji, která končí až nad mořskou hladinou, přistávají všichni, kteří na Maledivy míří. Samotné hlavní město Malé nestojí za dlouhou prohlídku, projít ho zvládnete za jedno odpoledne. A kromě úžasu nad tím, kolik se toho vejde do tak malého prostoru, vás nejspíš nic neohromí. Malé se občas přezdívá „Maledivský Manhattan“ – to proto, že je tu vše „hnáno“ kvůli nedostatku místa do výšky.

Ostatní ostrůvky atolu Malé ale už nabízejí vysoký maledivský standard – ať už se to týká ubytování, krásy zdejší pláží nebo čistoty oceánu.

Vlajkovou lodí luxusu je atol Ari, velmi často se také jezdí na romantické atoly Raa a Baa, případně na menší a vzdálenější atoly Haa Alifu nebo Lhavyani.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Světélkující moře - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Jako na nebi, tak i v moři. Na Maledivách mají moře plné světélkujících hvězd
„Tak tohle je jasný fake anebo dílo šikovného grafika,“ prolétne vám hlavou, když spatříte snímky pláží z ostrůvku Vaddhoo, nacházejícího se na jižním atolu Gaaf Dhaal, v souostroví Maledivy.
Maledivy - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Tipy na zimní dovolenou na pláži: Karibik a exotický Zanzibar
Hory vás nelákají a chcet se v zimě zahřát něčím jiným než lyžováním na zasněžených svazích? Co takhle exotiku, slunce, pláže, klid a pohodu? Nádherná je karibikská Jamajka, tajemný Zanzibar nebo čarokrásné maledivské atoly.
Luxusní bazén v resortu v Phuketu, Thajsko - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Zima v plavkách. Kam na konci roku k moři
Léto je nenávratně pryč, ani jsme si ho nestačili pořádně užít. Jenže zatímco to „české“ léto už skončilo, jinde se teprve připravují na jeho příchod. Chcete vědět, na kterých místech si můžete užít léto v zimě?
Mirihi ostrov - Cestovinky.cz
Pláže a moře
5 luxusních resortů pro romantickou dovolenou na Maledivách
Pokud se někde na zeměkouli „hraje první plážová“, pak to musí být jistě na Maledivách. Rádi byste sem vyrazili na romantický týden či dva? Poradíme, kde by se vám mohlo v roce 2016 na Maledivách líbit.
Proč musíte v roce 2024 navštívit Maledivy? PR
Praktický rádce
Proč musíte v roce 2024 navštívit Maledivy?
Představte si, že se probouzíte v luxusní vile na moři, kde slyšíte jen šumění vln a švitoření papoušků. Otevřete oči a spatříte modrou oblohu, tyrkysové moře a bílý písek.
Světélkující moře
To nejlepší
Tohle není Pandora: Nejkrásnější fotky živočichů, kteří rozsvěcují svět
Asi každý z nás už měl to štěstí a během horkých letních nocí zahlédl blikající světlušku. Věděli jste ale, že bioluminiscenci ovládají taky další živočichové?
Pár v hotelovém pokoji
Praktický rádce
TOP adults only hotely ve světě: Vyrazte na dovolenou bez dětí a poznejte místa jako z pohádky
Rozhodli jste se naplánovat letošní dovolenou bez dětí? Máme pro vás několik TOP tipů na hotely, kde není pro dětský pláč a křik místo.
Maledivy - úvodka
Pláže a moře
Maledivy, 5 resortů co se nejvíc vyplatí
Maledivy jsou jednou z mála destinací kde se opravdu vyplatí jet s CK a né úplně po vlastní ose, pokud to tedy již nemáte vyzkoušené na vlastní kůži a víte co vás čeká. Na Maledivách vás totiž v tomto ohledu může čekat pár překvapení.
Pláž na Maledivách - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Maledivy: relax v ráji na zemi, ale také zážitky
Přes tisíc ostrovů a ostrůvků, které dohromady tvoří Maledivy, je rájem na zemi.
obrazek
Průvodce státem
Luxusní Maledivy - prý poslední pozemský ráj, kde dovolená stojí sta tisíce!
Maledivy – to je synonymum nejen pro ostrovní státeček uprostřed Indického oceánu, ale i pro místo, kde je možné strávit tu nejluxusnější dovolenou na naší planetě.