Přejít k hlavnímu obsahu

Zambie

Hlavní město: Lusaka. Počet obyvatel: 13 mil (údaj z roku 2010). Rozloha: 752 614 km² (38. největší země světa). Úřední jazyk: angličtina (úřední), nyanja, bemba, lunda, tonga, lozi, luvale, kaonde, chichewa. Měna: Zambijská kwacha. Sousední státy: Konžká demokratická republika, Tanzanie, Malawi,Mosambik, Zimbabwe, Botswana, Namibie, Angola.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Občané České republiky si mohou vízum předem vyřídit na zastupitelském úřadě Zambie. Turistická víza pro jeden vstup lze rovněž získat na kterémkoliv hraničním přechodu či na mezinárodním letišti (ČR patří mezi země zařazené na tzv. Appendix B). V tomto případě je však striktně vyžadována platba za vízum v USD (doporučuje se mít připravenu přesnou částku).

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Zambii není, nejbližší český kontaktní úřad je tak v Zimbabwe - 4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare.

Dějiny Zambie jsou stejně divoké jako místní vodopády

Novodobé dějiny Zambie jsou stejně divoké jako voda řeky Zambezi jen kousek pod mohutnými Viktoriinými vodopády. Zambie, stát ve vnitrozemí jižní Afriky, byla dříve známá pod jménem Severní Rhodesie, dlouhou dobu byla pod nadvládou Velké Británie a nezávislost získala v roce 1964.

Získání nezávislosti nicméně neznamenalo uklidnění situace – spíše naopak. Krátce po vyhlášení nezávislosti byl v zem vyhlášený výjimečný stav, v průběhu let a desetiletí došlo k několika převratům a výjimečný stav byl ukončený až v roce 1998. od té doby je v Zambii, minimálně na africké poměry, klid.

Nepěkná demografická statistika

Zambie je země zhruba desetkrát větší než Česko, obyvatel je ale „jen“ třináct milionů a stále bohužel platí, že každý pátý je nakažený virem HIV. I to vede k tomu, že je v Zambii průměrná délka dožití jen 38 let – jde o jednu z nejnižších hodnot na planetě.

Celá země, včetně hlavního města Lusaky, kde ale není nic zvláštního k vidění, leží na náhorní plošině. A vyšší nadmořská výška také zmírňuje tropické klima. Roční období jsou tady tři – jde o bodobí sucha, období deště a období zimy.

Průmysl Zambie stojí do značné míry na nerostných surovinách – země leží v takzvaném měděném pásu a právě měď patří k hlavním vývozním artiklům.

Do Zambie za přírodou!

Turisté pak přijíždějí zejména za zdejší přírodou – v zemi je více než desítka národních parků, v nichž žije typická africká zvířena. Chcete na vlastní oči spatřit slony, lvy, zebry nebo žirafy? Přijeďte sem – třeba konkrétně do národního parku Jižní Luangwa, který proslavila obrovská stáda slonů.

Srdcem turistického průmyslu v Zambii jsou potom Viktoriiny vodopády, které v roce 1855 pro Evropu objevil David Livingstone. Mimochodem – pokud si vystačíte s pohledem na vodopády jen ze zambijské strany, pak ušetříte. Vstupné v Zambii je totiž levnější než v Zimbabwe. Přejít ale můžete i na druhou stranu.

Domorodci Viktoriiným vodopádům říkají „Dým, který hřmí“ – a pohled na ohromnou masu vody řeky Zambezi, která padá do více než stometrové hloubky, rozhodně bere dech.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Řeky a jezera
Říká se jim „Dým, který hřmí“ – Viktoriiny vodopády jsou fascinující ukázkou síly přírody
Když je po období dešťů vodní stav na maximu, stoupá sloupec vodní tříště až do výšky půl kilometru. A o existenci obrovských Viktoriiných vodopádů víte už několik kilometrů dopředu. Jak?
Emil Holub: portrét cestovatele
Úspěšní lidé
Emil Holub: Portrét cestovatele nezlomné vůle
Dnešní řečí můžeme říct, že Dr. Emil Holub byl frajer. Co si předsevzal, to splnil, a strach k jeho osobě rozhodně nepatřil. I díky tomu zažil neskutečné věci. 

Kvízy

Ve kterém městě se narodil cestovatel Emil Holub?
Zobrazit odpověď
V Holicích.
Jméno slavného Čecha, který jako první viděl Viktoriiny vodopády?
Zobrazit odpověď
Emil Holub.