Přejít k hlavnímu obsahu
zeměpisná diskriminace - Cestovinky.cz

Jiná země, jiná cena letenky. Evropská komise řeší úpravu řešení zeměpisného blokování

Všichni to známe: plánujeme dovolenou a kvůli co nejvýhodnější ceně a klidnému spaní se vše snažíme objednat předem po internetu. Vidina nejvýhodnější cen nás těší a to, že by člověk ze sousedního státu mohl mít výhodnější ceny nás ani nenapadne. Vítejte ve světe zeměpisné diskriminace.

Na základě průzkumů Eurostatu z roku 2015 vyplývá, že turisté z Evropy ve velké míře využívají internetu k plánování a rezervaci dovolených. V roce 2014 bylo dokonce rezervováno přes internet 67 % všech leteckých pobytů, každá druhá cesta vlakem a přes 50 % ubytování. To má za následek příležitost pro využívání diskriminačních praktik obchodníky, jako jsou rozdílné ceny letenek a ubytování podle toho, odkud je zákazník nakupuje. To však odporuje principu jednotného trhu a rovného přístupu.

V květnu 2016 předložila Evropská komise návrh nařízení o řešení zeměpisného blokování a jiných forem diskriminace na základě státní příslušnosti, místa bydliště či místa usazení zákazníků. Cílem legislativy je přispět k řádnému fungování vnitřního trhu a komplexně zabránit této umělé segmentaci ze strany obchodníků.

Stínová zpravodajka legislativního návrhu Virginie Rozière se setkala se zástupci evropské asociace ECTAA, kteří ji vysvětlili, že cestovní kanceláře nepřímo trpí geoblokováním v oblasti distribuce letenek, kdy dochází k nákupu služeb prodejcem letenky za účelem dalšího prodeje. ECTAA se domnívá, že by stačilo důkladné prosazování dodržování stávajících právních předpisů. Návrh nařízení je totiž založen na základních principech ustanovených již v platné směrnici č. 2006/123.

Plenární hlasování o návrhu je naplánováno na polovinu roku 2017, díky kontroverznosti působnosti nového nařízení a rozdílnosti názorů zúčastněných stran však lze očekávat i zpoždění procesu schvalování.

Autor:

Kateřina Petříčková

O autorovi:

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kde působí od r. 2010. Zajišťuje informační servis pro členy, komunikaci s médii, pořádá kongresy, semináře a další akce, zastupuje Asociaci na národní i evropské úrovni. Je členkou pracovní komise pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu v evropské asociaci ECTAA.

 

Další blog ke čtení:

Údolí ve Vysokých Tatrách - Cestovinky.cz

Borovička porazila rakii: Češi loni hodně cestovali, na Slovensko častěji než do Chorvatska

V loňském roce cestovalo za hranice o 3,5 % více českých turistů. Nejoblíbenějším cílem se stalo Slovensko, vytlačilo tak z prvního místa dlouhá léta vedoucí Chorvatsko.