Přejít k hlavnímu obsahu
Prázdná země - cestovinky.cz - Cestovinky.cz

Přeplněné i prázdné země – geopolitická situace EU mění cestovní ruch

Cestování se stále vyvíjí, přicházejí nové trendy v ubytování, mění se možnosti a nabízené zážitky pro turisty. Jednotlivé země podléhají geopolitické situaci v EU, která má za následek změnu počtu návštěv v dovolenkových destinacích. Jaké jsou trendy a co se nyní v oblasti cestovního ruchu děje? 

Zasedání Výboru evropské asociace ECTAA pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu minulý rok v záři diskutovalo o tématech aktuální situace v klíčových zemí, bezpečnosti cestování a tendence v rezervacích. Všichni členové se jasně shodují – geopolitická situace se mění, zasahuje zdrojové trhy i důležité destinace.

Jako příklad může sloužit Turecko, navzdory dobrým cestovním službách a krásným plážím ztratilo důvěru turistů a zaznamenalo v minulém roce výrazný pokles návštěvnosti. Cestovní kanceláře napříč Evropou hlásí poklesy zájmu v desítkách procent (Velká Británie 31 %, Belgie a Nizozemí až 37 %). Odpovědí cestovních kanceláří z Belgie je snížení letecké dopravy do této destinace a absence nabízení extrémních slev.

V letní sezóně členské asociace ECTAA evidovaly nárůst zájmu o pobyty s dopravou vlastním automobilem do zemí s blízkou dojezdovou vzdáleností. Nejoblíbenější destinace však stále byly Španělsko, Řecko, Bulharsko či Portugalsko. V ČR byly oblíbené destinace také Chorvatsko a Itálie. V oblasti blízké exotiky dominovaly v EU Spojené arabské emiráty, které jsou často chápány jako alternativa k dříve velice populárnímu Egyptu. Bulharská asociace také zaznamenala v červenci 2016 nárůst počtu přenocování o 40 % oproti přechozímu roku.

Komentáře účastníků zasedání obsahovaly obavy o ty země, které úbytkem turistů trpí ekonomicky i sociálně. Jedná se především o Tunisko a Turecko. Objevují se však i země, které trpí přeplněním návštěvníků, např. Baleárské ostrovy. Ani jedna varianta nepřispívá k udržitelnému cestovnímu ruchu v těchto zemích.

Mezi další novinky patří rostoucí popularita wellness pobytů, zážitkové turistiky s ochutnávkou místní gastronomie a vína, vzestup cestujících jedinců tzv. „solo travelers“ a cestujících ve věku 50 a více let. Řecko plánuje zavést odletovou taxu na národním a 14 regionálních letištích a od roku 2018 potom i platbu pobytové daně.

----------------------------------------------------

Destinační komise se setkala nově ve složení na další období 2016 – 2018. Mezi její členy se řadí asociace z Velké Británie, Dánsko, Belgie či Řecka. Dlouhodobým členem je i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Výbor s cílem diskuze a řešení destinačních otázek, krizové komunikace a udržitelnosti cestovního ruchu vznikl v roce 2010, schází se několikrát ročně. 

Autor:

Kateřina Petříčková

O autorovi:

Výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, kde působí od r. 2010. Zajišťuje informační servis pro členy, komunikaci s médii, pořádá kongresy, semináře a další akce, zastupuje Asociaci na národní i evropské úrovni. Je členkou pracovní komise pro destinace, incoming a udržitelnost cestovního ruchu v evropské asociaci ECTAA.

 

Další blog ke čtení:

Údolí ve Vysokých Tatrách - Cestovinky.cz

Borovička porazila rakii: Češi loni hodně cestovali, na Slovensko častěji než do Chorvatska

V loňském roce cestovalo za hranice o 3,5 % více českých turistů. Nejoblíbenějším cílem se stalo Slovensko, vytlačilo tak z prvního místa dlouhá léta vedoucí Chorvatsko.