Přejít k hlavnímu obsahu

V jezeře Waiau na Havaji se koupala i bohyně

Když k nadmořské výšce sopky Mauna Kea přidáme i její základnu pod hladinou oceánu, dostaneme neuvěřitelných 10 kilometrů. To ovšem není jediná zajímavost nejslavnějšího vulkánu Havajského souostroví. 

Waiau je jezero alpského typu, tedy bezodtoká přírodní nádrž ledovcového původu ve velké nadmořské výšce. Tato jezera mívají obvykle extrémně čistou vodu a Waiau není výjimka. Navíc je opředené legendami!

Ledová voda na tropickém ostrově?

Proč se ale v tak horkém podnebí, jaké panuje na Havajských ostrovech, drží tisíce let bezodtoké jezero? O žádný zázrak nejde. Ve výšce 4 000 m, v níž Waiau leží, zase tak velké teplo není. Proto je pod vodou stále permanentně zmrzlá půda. Vodní plocha se tak dlouho pohybuje na rozloze mezi 5 a 7 tisíci metrů čtverečních.

Vzhledem k výšce sopky Mauna Kea a k minimálnímu světelnému smogu v okolí Havaje je na sopce několik vesmírných observatoří.
Zdroj: Bigstockphoto

Velká sucha okolo roku 2010 ovšem s jediným jezerem tohoto typu na ostrově Havaj (říká se mu také Big Island) trochu zahýbala. Jezero nepřízeň počasí přežilo a zůstává jedním z nejkrásnějších míst nejmladšího státu Spojených států amerických.

Havaj na Havaji: Poznejte Pearl Harbor, krásné pláže a svůdné tanečnice

Jezero Waiau nemá dno

K jezeru se váže i několik legend. V mytologii Havajanů mělo vždy významné místo, svědčí o tom mnoho archeologických vykopávek v okolí sopky. Do jezera se prý chodila koupat samotná sněžná bohyně Waiau. Mohla se v něm klidně potápět, protože, jak dávní domorodci věřili, jezero pokračuje do hloubi sopky, a možná je dokonce bezedné. Dnes už víme, že není – v nejhlubším místě má hloubku něco přes 12 metrů. Na kouzlu mu to ale neubírá.

Použité zdroje:

  • bigislandhikes.com/mauna-kea-lake-waiau
  • lovebigisland.com/quick-and-remarkable-facts-about-hawaii/lake-waiau/
  • divinum-pacis.tumblr.com/post/187100383203/goddess-of-the-lake-waiau-atop-mauna-kea-waiau-is
 
 

Místo

19° 48' 41.2164", -155° 28' 39.72"
Rubrika:

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

V jezeře Waiau na Havaji se koupala i bohyně