Hlavní město: Tórshavn. Počet obyvatel: 49 290 (údaj z roku 2017). Rozloha: 1 393 km² (z toho 0,5 % vodní plochy). Úřední jazyk: faerština, dánština. Měna: faerská koruna, dánská koruna (FOK, DKK). Sousední státy: Skotsko, Island, Norsko.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Faerské ostrovy jsou autonomními součástmi Dánského království, nejsou však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem (cestovat pouze na občanský průkaz se nedoporučuje). Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Dánsku (Embassy of the Czech Republic) Ryvangs Allé 14-16, 2100 København, tel: 0045/39101810, e-mail: copenhagen@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/copenhagen, provozní hodiny: pondělí, čtvrtek 09:00 – 16:00.
Faerské ostrovy – autonomní území Dánska, jsou souostrovím v severním Atlantském oceánu na jihozápadním okraji Norského moře. Pro lepší orientaci doplníme, že leží severozápadně od Skotska v polovině cesty mezi Islandem a Norskem. Souostroví je tvořeno 18 ostrovy, 11 ostrůvky a 779 malými skalnatými ostrůvky o celkové rozloze 1 393 km². Samotná délka pobřeží pak dosahuje 1117 km.
Nejvyšší hora ostrovů se nazývá Slættaratindur s výškou 880 m. Počasí na Faerských ostrovech ovlivňuje Golfský proud. Zajímavostí je, že tady nikdy nezamrzají přístavy a zimy jsou obvykle velmi mírné, což sem láká cestovatele z celého světa. Dlouhé treky panenskou přírodou, okouzlující skály, které si zamilují především vyznavači adrenalinu i zurčící vodopády s nezkrotnou silou – takové jsou Faerské ostrovy. Co na nich vidět a navštívit?
Nemůžeme začít jinak, než návštěvou hlavního města Tórshavn, které patří mezi nejmenší hlavní města světa. To mu ale nic neubírá z jeho krásy a vznešenosti. Město naleznete na ostrově Streymoy. Za návštěvu určitě stojí jeho stará část, malebný přístav nebo majestátní sídla vlády. Zavítejte také do některého z malých obchůdků nabízejících lokální produkty nebo na tržnici, kde jsou dennodenně k dostání čerstvé ryby.
Asi 30 minut jízdy z hlavního města Faerských ostrovů je vzdálen další skvost. Je jím Kirkjubøur – vesnička, která byla v období středověku kulturním centrem ostrovů. Obdivovat tady proto můžete starý farmářský dům s muzeem, který je považován za nejstarší obydlený dřevěný dům světa. Za zmínku stojí i katedrála Magnus pocházející ze 14. století či kostel Ólavskirkja pocházející z roku 1111.
Milovníci horských treků si jistě nenechají ujít výšlap na nejvyšší horu ostrovů – Slættaratindur, která se nachází na druhém největším ostrově Eysturoy. Výstup na horu je snadný a zvládnou ho také začátečníci. Oblíbeným výchozím bodem je vesnička Gjógv, kde se dozvíte, jak žijí obyvatelé Faerských ostrovů.
Dalším přírodním skvostem je vodopád Mulafossur, nacházející se nedaleko maličkaté vesničky Gásadulur, kterou obývá asi desítka stálých obyvatel. Vodopád měří třicet metrů, a abyste si ho mohli vyfotit, je potřeba dávat pozor. Neexistují tady totiž žádné výstražné cedule ani ploty. Pokud budete mít štěstí, ve vedlejší vesničce si můžete dát něco dobrého v maličké kavárně, která je pro místní společně se zemědělstvím a rybolovem jediným příjmem.
Pokud vaše kroky povedou na ostrov Vágar, nezapomeňte navštívit další přírodní skvost, kterým je největší jezero Faerských ostrovů – Sørvágsvatn. Jezero se rozpíná na ploše téměř 3,5 kilometrů čtverečních a najdete ho v jižní části ostrova. Sørvágsvatn leží na okraji vysokého skalnatého útesu a přímo pod ním se rozpíná hladina Atlantského oceánu. Jezero si pro své výborné podmínky zamilovali také rybáři.
I další ostrovy ale skrývají zajímavé unikáty. Třeba na ostrově Kalsoy vás čekají nekonečné zelené pláně a smaragdové kopce, které protíná překrásný maják Kallur Lighthouse, odkud je nádherný výhled na okolní ostrovy i oceán.
Vše podstatné a důležité o Faerských ostrovech a jejich zajímavostech vám postupně budeme přinášet v našich článcích. Máte se na co těšit!