Přejít k hlavnímu obsahu

Malajsie

Hlavní město: Kuala Lumpur. Počet obyvatel: 28 859 154 (odhad z roku 2011). Rozloha: 329 750 km² (66. největší země světa). Úřední jazyk: Malajština (další používané jazyky: angličtina, čínština a tamilština). Měna:  Malajsijský ringgit. Sousední státy: Brunej, Indonésie, Singapur a Thajsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou pobývat na území Malajsie do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. Vstupní razítko platí pro pevninskou Malajsii a stát Sabah; neplatí pro stát Sarawak (oba na Borneu), jehož imigrační služba uděluje vstupní povolení po příletu na pobyt do 30 dnů. Po udělení vstupního razítka do cestovního pasu a po příletu do Malajsie ihned překontrolujte povolenou dobu pobytu. Imigrační úředník z neznalosti občas udělí kratší povolení k pobytu, než je sjednáno v dohodě o bezvízovém styku.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Malajsii, 42/B The Intermark Vista Tower, 348 Jalan Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur, telefon: 00603/21662900, 00603/21661900, e-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Malajsie (tvoří jí 13 států a 3 autonomní federální území) je skutečnou exotickou perlou (70 % země je tvořena pestrobarevnou džunglí) na náhrdelníku naší matky Země.

Jde o vysoce oblíbenou turistickou destinací posledních roků, a to nejvíce pro své ostrovy, obklopené křišťálovými vodami a sněhobílými plážemi a sympatickým hospodářským rozkvětem!  

Kuala Lumpur - Asijský “New York” s vlastní duší

Když se řekne Kuala Lumpur, tak se každému hned vybaví architektonický skvost - Petronas Twin Towers, který byl 5 let nejvyšší stavbou celé planety a světoznámé dějiště ďábelsky rychlých vozů F1.

Rychle čapněte do ruky Satays (masový kebab v arašídové omáčce) a vydejte se do ulic KL (místní přezdívka), kulturního a ekonomického srdce celé Malajsie, protože to stojí za to! Vynechat určitě nesmíte 272 schodů, vedoucí do nitra tajuplného spirituálního místa - jeskyně Batu, ležící na předměstí KL.  

Projít se až do korun těch největších stromů a mít celý svět jako na dlani!

Víte, jaké to je, procházet v korunách toho nejstaršího tropicky deštného pralesa na světě? Neuvěřitelně fascinující, protože na visutých mostech v národním parku Taman Negara můžete klidně jít 50 metrů nad zemí. Park je také tichým domovem pro elegantní šelmu v černo pruhovaném kostýmu -  úctyhodného savce tygra malajského, který je i ve státním znaku Malajsie.

Další přírodním pokladem je soustava 12 jezer Tasik Chani, zasněžených v létě lotosovými květy. Traduje se, že z modrých hlubin se zrodili draci a další okřídlení tvorové. Jezera naleznete u východního pobřeží Malajsie, poblíž města Kuantan, které je známé pro své jemně písčité pláže.    

Chcete poznat více o krásách přírodních i kulturních země, ležící na severu Malajského poloostrova a ostrova Borneo? Mrkněte se do článků níže. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Batu jeskyně Malajsie
To nejlepší
Bosí poutníci se v Batu Caves klaní největší soše hinduistického boha války na světě
Prolínání kultur získává v Malajsii jiný charakter. Vedle sebe tu koexistují Číňané, Indové a Malajci a každé etnikum má svůj vlastní uzavřený svět. 
most září v podvečer - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Zemětřesení, horko, tsunami. Nejdelší most jihovýchodní Asie stojí navzdory překážkám
V  jihovýchodní Asii je to nejdelší most. Jeho příběh je ovšem mnohem zajímavější než jeho rozměry. Jeho stavbu totiž provázely značné problémy a ještě dnes dokáže být pěkně nebezpečný.
Taman Negara, nejstarší prales na světě
Lesy a džungle
Prozkoumejte národní park Taman Negara, nejstarší prales na světě
Malajsie je známá svou bohatou geografickou diverzitou – najdete tu shluky ostrůvků, dechberoucí hory i deštné pralesy plné života.
Polévka z vyčištěných ptačích hnízd.
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Polévku z ptačích plivanců ochutnají jen ti nejodvážnější a nejbohatší
Na světě existuje nespočet podivných pochoutek a pokrmů, nad kterými našinec pravděpodobně ohrne nos.

Kvízy

Jaké významné malajské město se nachází u Batu Caves?
Zobrazit odpověď
Kuala Lumpur.
Jak se jmenuje nejstarší prales na světě?
Zobrazit odpověď
Taman Negara.
Ve které zemi stojí nejdelší most jihovýchodní Asie?
Zobrazit odpověď
V Malajsii. Svět ho zná pod názvem Druhý Penangský most.