Přejít k hlavnímu obsahu

Malta

Hlavní město: Valletta. Počet obyvatel: 452 515. Rozloha: 316 km2 (218. na světě). Úřední jazyk: maltština, angličtina. Měna: euro. Sousední státy: nemá.

Nejmenší stát Evropské unie tvoří tři obydlené a tři neobydlené ostrovy ve Středozemním moři. Ostrovy jsou pozůstatkem pevniny, která dříve spojovala Evropu s Afrikou a následně byla zaplavena při vzestupu mořské hladiny asi před 11 000 let.

Ostrovy s typickým vzezřením

Ostrovy Malta, Gozo a Comino i další tři neobydlené jsou si velmi podobné – většina jejich pobřeží je skalnatá a důležitou roli zde hraje vápenec, který se hojně využívá jako stavební materiál.

Historie, kam se podíváte

Malta je hodně bohatá na historické památky. Pod ochranou UNESCO jsou hned tři – Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu a Hypogeum v Ħal Saflieni. K typickým prvkům patří také hradby města Mdinu (i jeho celek) postavené už Araby, stavby a menší pevnosti ve Vallettě, paláce nebo strážní věže rozeseté po celém souostroví.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Maltský otec a syn - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Typický Malťan? Miluje auta, potratům řekne "ne" a fláká se
Není to daleko, ale i tak potkáváme při cestách do Středomoří trochu jiné lidi než ve středu Evropy. A jací jsou muži v pátém nejmenším evropském státu, na Maltě? To si hned povíme. Všimli jsme si na nich tří hlavních rysů.
Blue Grotto na Maltě - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Útesy, jeskyně i dechberoucí výhledy – nepříliš známá tvář Malty
Malta láká návštěvníky na tyrkysové moře, nádherné památky a skvělé jídlo. Příroda zůstává často upozaděna, což je velká škoda.
Grand Harbour ve Vallettě - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Valletta, barokní perla Středomoří
Hlavní město Malty má necelý kilometr čtvereční a Malťané mu říkají Il-Belt, což v maltštině znamená jednoduše „město“. Nenechte se však zmást jeho malou rozlohou, má návštěvníkům mnoho co nabídnout.
Pobřeží Malty - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Vesnička Pepka Námořníka, potopený artefakt a výtečný králík. I tohle je Malta – perla Středomoří
Od návštěvy nejmenšího státu Evropské unie vás dělí pouhopouhé dvě a půl hodiny letu. Bývalá britská kolonie, jejíž vliv je znatelný třeba při jízdě automobilem, leží mezi Sicílií a africkými břehy.
Fenkata 2
Praktický rádce
Fenkata: Maltskému jídelníčku vévodí králík se špagetami, který má i své slavnosti
Malta je ostrov, jehož prozkoumávání určitě za nějakou tu dovolenou stojí. Pokud na svých cestách rádi ochutnáváte tradiční pokrmy, pak se tu překvapivě nejspíš setkáte s králíkem.
Malta a Gozo PR
Praktický rádce
Vyrazte na historií nabité ostrovy Malta a Gozo
Máte rádi historii, sluníčko a moře? Pak tuto kombinaci hledejte na ostrovech Malta, Gozo a těch přilehlých. Poznejte krásy těchto ostrovů od A až do Z a užijte si nezapomenutelnou dovolenou se vším všudy.
Malta PR úvodní
Průvodce státem
7 důvodů, proč navštívit Maltu
Stále ještě váháte, jestli se vydat prozkoumat krásy Malty? Po přečtení našich důvodů už návštěvu tohoto souostroví odkládat nebudete.

Kvízy

Ve které evropské zemi mají nejvíce vysokoškoláků v přepočtu na obyvatele?
Zobrazit odpověď
Na Maltě.
Malta má tři obydlené ostrovy. Jak se jmenuje ten největší?
Zobrazit odpověď
Malta (další jsou Gozo a Comino).