Cestování > Země > Evropa > Malta

Malta

Hlavní město: Valletta. Počet obyvatel: 452 515. Rozloha: 316 km2 (218. na světě). Úřední jazyk: maltština, angličtina. Měna: euro. Sousední státy: nemá.

Nejmenší stát Evropské unie tvoří tři obydlené a tři neobydlené ostrovy ve Středozemním moři. Ostrovy jsou pozůstatkem pevniny, která dříve spojovala Evropu s Afrikou a následně byla zaplavena při vzestupu mořské hladiny asi před 11 000 let.

Ostrovy s typickým vzezřením

Ostrovy Malta, Gozo a Comino i další tři neobydlené jsou si velmi podobné – většina jejich pobřeží je skalnatá a důležitou roli zde hraje vápenec, který se hojně využívá jako stavební materiál.

Historie, kam se podíváte

Malta je hodně bohatá na historické památky. Pod ochranou UNESCO jsou hned tři – Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu a Hypogeum v Ħal Saflieni. K typickým prvkům patří také hradby města Mdinu (i jeho celek) postavené už Araby, stavby a menší pevnosti ve Vallettě, paláce nebo strážní věže rozeseté po celém souostroví.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Není to daleko, ale i tak potkáváme při cestách do Středomoří trochu jiné lidi než na jaké jsme zvyklí ze středu Evropy. A jací jsou muži v 5. nejmenším evropském státu, na Maltě? To si hned povíme. Mají 3 hlavní rysy.

celý článek
  •  

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.