Cestování > Země > Evropa > Malta

Malta

Hlavní město: Valletta. Počet obyvatel: 452 515. Rozloha: 316 km2 (218. na světě). Úřední jazyk: maltština, angličtina. Měna: euro. Sousední státy: nemá.

Nejmenší stát Evropské unie tvoří tři obydlené a tři neobydlené ostrovy ve Středozemním moři. Ostrovy jsou pozůstatkem pevniny, která dříve spojovala Evropu s Afrikou a následně byla zaplavena při vzestupu mořské hladiny asi před 11 000 let.

Ostrovy s typickým vzezřením

Ostrovy Malta, Gozo a Comino i další tři neobydlené jsou si velmi podobné – většina jejich pobřeží je skalnatá a důležitou roli zde hraje vápenec, který se hojně využívá jako stavební materiál.

Historie, kam se podíváte

Malta je hodně bohatá na historické památky. Pod ochranou UNESCO jsou hned tři – Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu a Hypogeum v Ħal Saflieni. K typickým prvkům patří také hradby města Mdinu (i jeho celek) postavené už Araby, stavby a menší pevnosti ve Vallettě, paláce nebo strážní věže rozeseté po celém souostroví.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Malta láká návštěvníky na tyrkysové moře, nádherné památky a skvělé jídlo. Příroda zůstává často upozaděna, což je velká škoda. Maltské souostroví má v tomto směru mnoho co nabídnout horolezcům, potápěčům, cyklistům i těm, kdo se rádi vydávají na dlouhé procházky. Následující řádky nemusí být inspirací jen pro milovníky pěší turistiky. Většina míst, o kterých bude řeč, je dostupná i autem a veřejnou dopravou.

celý článek

Hlavní město Malty má necelý kilometr čtvereční a Malťané mu říkají Il-Belt, což v maltštině znamená jednoduše "město". Nenechte se však zmást malou rozlohou, má návštěvníkům mnoho co nabídnout. Žádný milovník památek, historie a romantického toulání úzkými uličkami jistě nebude odjíždět nespokojen.

celý článek

Od návštěvy nejmenšího státu Evropské unie vás dělí pouhopouhé dvě a půl hodiny letu. Bývalá britská kolonie, jejíž vliv je znatelný třeba při jízdě automobilem, leží mezi Sicílií a africkými břehy. Ročně její krása uchvátí zhruba milion turistů. Co je na tomhle miniaturním kousku země láká?

celý článek

Není to daleko, ale i tak potkáváme při cestách do Středomoří trochu jiné lidi než na jaké jsme zvyklí ze středu Evropy. A jací jsou muži v 5. nejmenším evropském státu, na Maltě? To si hned povíme. Mají 3 hlavní rysy.

celý článek
  •  

Kvízy

Malta má tři obydlené ostrovy. Jak se jmenuje ten největší?
Zobrazit odpověď
Malta (další jsou Gozo a Comino).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.