Přejít k hlavnímu obsahu

Slovinsko

Hlavní město: Lublaň. Počet obyvatel: 2 061 085 (údaj z roku 2014). Rozloha: 20 273 km² (153. největší země světa). Úřední jazyk: Slovinština. Měna: Euro. Sousední státy: Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko a Itálie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou pobývat na území Slovinska do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost ubytování do tří dnů od doby přechodu státní hranice Slovinska. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem. Při ubytování v soukromí se ubytovaný dostaví spolu s ubytovatelem na místně příslušnou policejní stanici, kde je nutno vyplnit formulář o přihlášení k ubytování. Nocování ve volné přírodě je zakázáno.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Slovinsku, Riharjeva 1, Ljubljana, 1000, telefon: 00386-1-420 24 50, fax: 00386-1-283 92 59, e-mail: ljublhaba@embassy.mzv.cz, internet: www.mzv.cz/ljubljana, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 - 16.15, úřední hodiny konzulárního oddělení: pondělí, středa, pátek 09:00 – 12:00.

Slovinsko je třetím nejzalesněnějším státem celé Evropy. Také je zde poměrně normálním jevem, že při obdivování přírodních krás země vás zčistajasna překvapí např. takový rys či medvěd.

Jeden den na lyže a druhý se koupat v teplém moři? Inu, proč ne

Příroda zde opravdu čaruje v několika různých rovinách; sever Slovinska zasahuje do ticha mlčenlivých alpských obrů, jihozápad země je naopak ve stylu hřejivého slunce a jemně šplouchajících vln Jaderského moře, posetého v létě nezměrným počtem plachetnic, jih je plný romantických vinných sklípků a východ zase evokuje tradičního ducha pasteveckých nížin a tzv. „plechmuziky“, tedy oblíbené lidové hudby místních.    

Lublaň – město draka a zasmušilého středověkého hradu

Víte, že hlavnímu městu Slovinska se také občas říká „malá Praha“? Je to přítomností místního architekta Jožeho Plečnika, který za časů T. G. Masaryka vedl a navrhoval úpravy v prostorách Pražského hradu.

Při romantické večerní procházce Lublaní se můžete pozastavit nad děsivými dračími sochami, číhajícími na stejnojmenném mostě na nevinnou pannu. Protože podle starodávné legendy se draci mají poté probudit ze staletého spánku a zavrtět svými ocasy.  

Maribor – chutné víno s kapkou historie

Druhé důležité centrum Slovinska, město Maribor, zase láká návštěvníky na nejstarší vinnou révu a podzemní sklep v celé Evropě.

Jestli tomu opravdu tak je, to se musí každý přesvědčit na vlastní pěst, ale jinak Maribor je poklidným městem, kde rozhodně nikdo nespěchá.

A víte, co takového Slovince opravdu dokáže spolehlivě vytočit? To, když si je lidé pletou se Slovenskem, což se dá jistě s trochou empatie rychle pochopit. Jinak jsou to ale milí a přátelští lidé.

Plánujete navštívit Slovinskou republiku? Naše články vám prozradí vše důležité, co byste při návštěvě Slovinska rozhodně neměli opomenout.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Triglav - Cestovinky.cz
Hory a ledovce, Parky a rezervace
Hory, rokle, jezera. Tipy na místa, která byste měli navštívit v Triglavském národním parku
Nádhera. Dechberoucí výhledy. Průzračné potůčky. Vysoké a drsné hory. Ta příroda. Ano, přesně tohle říkají snad všichni turisté, kteří se kdy vydají do Slovinska, konkrétně tedy do Triglavského národního parku. Tak se držte, startujeme taky.
Slovinská pivní fontána
Průvodce městem
Každý měsíc jiné pivo: Ve Slovinsku mají první pivní fontánu světa
Jen si to představte – zdoláváte divokou krajinu Slovinska a obdivujete jeho krásy. Údolí lemují skalní masivy, vinice i pastviny, na kterých se spokojeně pase dobytek. Konečně přicházíte do civilizace.
Muž vytahuje lékárničku
Praktický rádce
Povinná výbava v Evropě v roce 2024: Víte, jak je to s vestami v Chorvatsku nebo povinným alkoholtesterem?
Plánujete v letošním roce cestu do Itálie, Chorvatska nebo jiné oblíbené dovolenkové destinace? Pokud sem vyrážíte autem, měli byste vědět, co mít s sebou. 
soutěska Vintgar
Řeky a jezera
Je tu mokro a klouže to. I tak je ale soutěska Vintgar slovinské must-see
Na samém okraji Triglavského národního parku se nachází neobyčejná přírodní scenérie. Patří k těm nejvyhledávanějším v celém Slovinsku a vydat se sem může skoro každý.
nejhezčí místa ve Slovinsku
Průvodce státem
Nejkrásnější místa ve Slovinsku a tipy na výlety, na které nezapomenete
Slovinsko je krásné, je blízko a zatím pro nás Čechy ještě není tak úplně zprofanované jako jiné evropské země. Tyhle poklady v něm na vás čekají!
kremšnita
Praktický rádce
Kremšnita: lahodný dotek vanilky si nejlíp vychutnáte v okolí Bledu
Jsou pokrmy, které jednoznačně nejlíp chutnají na konkrétních místech. Pizza v Neapoli, víno na Moravě, cepelíny v Litvě. A kremšnitu? Tu si dejte ideálně u Bledského jezera.
dálniční známka Slovinsko
Praktický rádce
Jak získat dálniční známku pro Slovinsko? Vše, co potřebujete vědět
Pokud se chystáte řídit ve Slovinsku, plánujete dovolenou či jen pracovní cestu, musíte si zakoupit dálniční známku.
nejfotogeničtější místa světa
To nejlepší
Nejfotogeničtější místa na světě: ruiny inckého města nebo poloatol s vůní vanilky
Co by to bylo za dovolenou, kdybyste si nepřivezli pořádnou várku fotek? Na těchhle místech byste mohli fotit pořád, a stejně byste neměli dost.
co vidět v Lublani
Průvodce městem
Co vidět v Lublani: neobvyklý kostel, hrad nebo tři mosty na jednom místě
Ať už je Slovinsko vaší cílovou zemí, nebo jím jen projíždíte, jeho metropole opravdu stojí za zastávku. Máme pro vás 5 tipů na významná místa.
Slovinsko podmínky pro vstup
Praktický rádce
Slovinsko mění podmínky pro vstup do země. Jak je to od 15. 7. 2021?
Letošní dovolená bude pro každého, kdo se chystá cestovat více státy a po vlastní ose, nejspíš pořádná divočina. Evropské země totiž neustále mění podmínky.

Kvízy

Jak se jmenuje nejvyšší stálý vodopád ve Slovinsku?
Zobrazit odpověď
Boka.
Jak se jmenuje vanilkový dezert, který spojujeme hlavně s oblastí u slovinského jezera Bled?
Zobrazit odpověď
Kremšnita.