Přejít k hlavnímu obsahu

Spojené arabské emiráty

Hlavní město: Abú Dhabí. Počet obyvatel: 8,3 mil (údaj z roku 2010), Rozloha: 83 600 km². Úřední jazyk: Arabština. Měna: Dirham. Sousední státy: Omán, Saudská Arábie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: V případě cest do SAE za jakýmkoliv účelem platí pro občany ČR vízová povinnost. Česká republika není na seznamu států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE tzv. „visa upon arrival“, proto si musí český cestovatel vyřídit vízum předem.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Spojených arabských emirátech - Embassy of the Czech Republic. Corniche Plaze Bldg.(former Citibank Bldg.), Salam Str., Tourist Club Area, Abú Dhabí. P.O.Box 27009.

To, co nemá ambice překonat některý ze světových rekordů, se ve Spojených arabských emirátech ani nezačíná stavět. Nikoho to tady totiž nebude zajímat. Emiráty jsou jednou z nejbohatších zemí planety a místem, kde nic není nemožné. Co za tím stojí? Ropa, kterou tady kdysi objevili a která totálně proměnila vzhled této země.

Sedm autonomních emirátů

Nicméně je třeba si uvědomit, že Spojené arabské emiráty nejsou jen moderní Dubaj a luxusní Abú Dhabí. Spojené arabské emiráty tvoří celkem sedm jednotlivých autonomních emirátů – z nichž ne všechny jsou samozřejmě tak honosné a krásné jako dva dříve zmíněné.

Platí i to, že nejsou ani tak liberální, jako Dubaj a Abú Dhabí. Zatímco v těch převládá liberální a západní styl života, v dalších emirátech (proslulý je v tomto směru zejména emirát Šardžá, který je silně konzervativní) se musíte jako turista srovnat s každodenním životem, který je ovlivněný islámem.

Spojené arabské emiráty tedy tvoří tyto jednotlivé autonomní celky: Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžarja, Rás al-Chajma, Šardžá a Umm al-Kuvajn.

Od pirátství k ropě

Jen málokdo by dneska, při pohledu na supermoderní města, umělé ostrovy a nekonečně vysoké mrakodrapy, řekl, že Emiráty kdysi vypadaly úplně jinak. Zdejší obyvatelé se kdysi živili hlavně pirátstvím a lovem perel a celé oblasti se říkalo Pirátské pobřeží. Po objevení ropy ale samozřejmě přišel absolutní obrat.

Co tedy dnes turisty do Emirátů táhne? Jsou to třeba zdejší pláže a perfektní zázemí v luxusních hotelech. Počasí je tady po celý rok horké, srážek je absolutní minimum a třeba v létě se před čtyřicetistupňovou výhní neschováte často ani v bazénu. Hotely pak patří ke světové špičce – vždyť právě v Dubaji stojí nejluxusnější hotel světa. Slavná „plachetnice“ stojící na umělém ostrově, kde jedna noc stojí víc než roční průměrný plat.

Dubaj – město divů a netušených možností

Právě Dubaj je městem divů a netušených možností. Vyrostly tady ostrovy ve tvaru světa, vznikla tady i slavná ostrovní palma, nejvyšší budovu světa Burj Chalifa najdete také tady, stejně tak největší fontánu planety, největší obchodní dům světa nebo sjezdovku uprostřed pouště. V dalších letech je v plánu vybudovat tzv. Falcon City, ve kterém budou repliky nejslavnějších staveb planety. Často i ještě větší než jejich originální předlohy.

Pokud tedy všechno půjde tak, jak to jít má, pak se možná v arabské poušti dočkáme i repliky části italských Benátek, s kanály a gondolami.

A ještě jedna pozitivní zpráva na konec. Zatímco dříve byly Emiráty považované za destinaci pro horních deset tisíc, dnes jsou ceny pobytů tady podstatně nižší. Za týdenní dovolenou v Dubaji člověk zaplatí, pokud narazí na dobrou nabídku, jen něco málo nad deset tisíc korun. Což je cena, za kterou se létá do Řecka. 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

i okolí je nádherné - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Burdž Chalífa trhá nebesa i rekordy
Ještě před tím, než vyrostl, zlomil tento mrakodrap rekord. Po dostavění jich překonal dalších patnáct. Dubaj je sama o sobě zajímavým místem plným extrémů, hi-tech centrem uprostřed pouště.
SAE
Moderní stavby
Spojené arabské emiráty: Přehlídka světových „nej“ i policie v Bentley a Ferrari
Když se řeknou Spojené arabské emiráty (dále jen SAE), většina z nás si představí megalomanské stavby, luxusní sporťáky, zlaté trhy, obří nákupní centra a nekonečné pláže. Tohle všechno v SAE najdete. Jen samotná Dubaj je městem rekordů.
Nejvyšší hotel světa - Cestovinky.cz
Moderní stavby, Ubytování
Nejvyšší hotel světa: Dubaj střídá Dubaj, ale bylo to o anténu
Kdo by tomu věřil, že jen cca 3 metry rozhodnou v souboji o nejvyšší hotel světa. V Dubaji se zase jednou přepisují dějiny. Pomalu si na to začínáme zvykat.
Dron při západu slunce v Dubaji - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Natočeno dronem: Sledujte z výšky milionová města, hrochy i vznášedla
Nejdražší hotel na světě, řeka plná hrochů, vyhřáté floridské pláže...
Burdž al-Arab - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Nad Dubají budou létat taxíky bez řidičů
Dubaj je zase v něčem první. Město zázraků, v němž najdeme mimo jiné nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa přichází s převratnou novinkou – drony pro osobní dopravu. Fantazie ze sci-fi filmů se stává realitou.
Dubaj - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Amerika v Dubaji. Na výpadovce postavili jídelny ve stylu 50. let
Cestování po silnici Sheikh Zayed Road je nyní mnohem příjemnější. U Exitu 11 bylo otevřeno odpočívadlo s nevídanou nabídkou občerstvení.
Dubajské letiště - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Naštvali se a vypustili lovce dronů. Dubajské letiště bojuje proti narušitelům
Minuta zastaveného provozu třetího nejvytíženějšího letiště na světě stojí podle výpočtů CNN milion dolarů, tedy asi 24,3 milionu korun. Letos ho omezily nezvané drony několikrát. Vedení letiště vytáhlo do boje.
Jumeirah pláž v Dubaji, SAE - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Dubajské stavby: Luxus a neuvěřitelná architektura
Dubaj – to jsou elegantní mrakodrapy odrážející se v hladině modrých jezírek a horké písečné duny. Chladivé sklo a horký písek představují dvě fascinující tváře Dubaje.
obrazek
Moderní stavby
Umělý ostrov s největším vyhlídkovým kolem světa za 32 miliard vzniká v Dubaji
Až ho dostaví, stane se nejvyšším ruským kolem na světě. Dubai Eye, nebo jak se mu nyní říká Ain Dubai, je další z divů moderní techniky, který roste ve městě zázraků ve Spojených arabských emirátech.
obrazek
Moderní stavby
V Dubaji otevírají největší krytý zábavní park na světě
Přesně za týden 31. srpna se ve Spojených arabských emirátech otevírá IMG Worlds of Adventure.

Kvízy

Víte, v jakém městě stojí nejvyšší budova světa?
Zobrazit odpověď
V Dubaji.