Češi se přestávají bát a ve velkém se chystají k moři. Turecko a Egypt jsou opět v módě

Potápění v moři - cestovinky.cz

Češi se přestávají bát a ve velkém se chystají k moři. Turecko a Egypt jsou opět v módě

Poslední statistiky cestovních kanceláří ukazují, že v rámci prodejů zájezdů na tzv. first minute se Češi tento rok ve velkém chystají navštívit přímořské destinace. Zvýšený zájem je Turecko a Egypt společně se Spojenými arabskými emiráty.

Cestovní kanceláře působící v České republice letos u předprodejů evidují až dvouciferný nárůst poptávky (přibližně 15 – 20 %). Tuzemští dovolenkáři jsou si dlouhodobě vědomi výhod nákupu zájezdů z nabídek "prvního momentu". Současně je po loňském oslabení výjezdového cestovního ruchu nárůst ovlivněn touhou Čechů dopřát si dovolenou u moře. Proti současnému stavu byly loňské předprodeje navíc pozastaveny teroristickými útoky v Paříži a do vánoc 2015 se téměř nehýbaly.

Prodeje zájezdů First minute byly zahájeny již v říjnu 2016. Slevy nabízené cestovními kancelářemi při zakoupení takového zájezdu do konce prosince 2016 jsou až 20 %. Nejpestřejší nabídka zájezdů za zvýhodněnou cenu je nabízena obvykle do konce ledna. Slevy potom trvají do konce března. Záloha pro možnost rezervace zájezdu se pohybuje na úrovni částky 1 500 Kč. 

Aktuální poptávka, zejména rodin s dětmi, stále směřuje do tradičních destinací - Chorvatsko, Itálie, Řecko, Španělsko a Bulharsko. Cílem druhé dovolené bývá zpravidla Česká republika a okolní země – Slovensko, Rakousko, Maďarsko.

Vývoj aktuálních prodejů také signalizuje návrat k tradičním arabským destinacím, jakými jsou Egypt, Turecko, Spojené arabské emiráty. Prodej exotických zájezdů je navíc stále více rozložen do celého průběhu sezony. To ostatně platí i v případě dvou nejvyhledávanějších karibských zemí Kuby a Dominikánské republiky. Obě země se stále těší silnému zájmu a rostoucí návštěvnosti.

Letošní letní sezona by také mohla být částečně ovlivněna možným ukončením intervence ze strany ČNB. Případné očekáváné posílení koruny by mohlo mít pozitivní psychologický efekt na české turisty, pro které by útraty v zahraničí byly levnější.

Autor: Tereza Picková

Profilový obrázek: 
Tereza Picková

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.