Mexiko

Hlavní město: Mexico City. Počet obyvatel: 113,7 mil. (11. Nejvyšší počet obyvatel na světě) Rozloha: 1 972 550 km² Úřední jazyk: Španělština. Měna: Mexické Peso. Sousední státy: USA, Guatemala, Belize.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Ano, pro vstup do Spojených států mexických stačí pas platný alespoň 6 měsíců po příjezdu do země a letenka zpět nebo peníze postačující na zakoupení letenky.

Velvyslanectví: Mexico City (Embajada de la República Checa, Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México). Navíc honorární konzuláty v Tijuaně, Monterrey a v Guadalajaře.

Lidé a historie Mexika

Mexičané komunikují převážně úřední španělštinou, blíže k severní hranici se zlepšuje i komunikace v angličtině, obzvláště v obchodech. Většina obyvatel patří mezi potomky kmenů původních obyvatel Ameriky nebo hispánsko – indiánské míšence. Velmi silnou pozici má v zemi náboženství, konkrétně křesťanství.

Zajímavá místa Mexika

Lákadel pro návštěvníky nabízí země spoustu, pozornost přitahují především pozůstatky staveb dávných indiánských kultur. Těch se dochovalo z dob Mayů, Aztéků a jiných slavných kultur nepřeberné množství od velkých pyramid přes chrámy po hřiště na dávno zapomenuté sporty. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří Chichén Itzá, Palenque, Teotihuacán či hlavní město Mexico City. Díky poloze u moře a hustým výskytem turisticky atraktivních míst lidé rádi jezdí na poloostrov Yucatán.

Vedle památek se velké oblibě těší také odpočinkové resorty jako Mayská riviéra, Acapulco nebo Cancún. Poměrně blízko od pobřeží se nachází ostrovní stát Kuba, další vyhledávaná turistická destinace.

Zdravotní péče

Zdravotní péče v Mexických zdravotnických zařízeních je různá kvalitativně i cenově. Běžný turista si ošetření v soukromých zařízeních prakticky nemůže dovolit, ve veřejných zařízeních zase riskuje neodborné ošetření, obzvláště v menších městech.

Více na stránkách ministerstva zahraničí.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Největší, nejkrásnější, nejblyštivější anebo nejčistší. I taková může být pláž, kterou si na první pohled zamilujete. Dáme ale ruku do ohně za to, že krásku, o níž budou pojednávat následující řádky, jen tak něco nepředčí.

celý článek

Vysokoškoláci, kteří se jedou vyřádit. Rodiny, které si chtějí odpočinout na pláži a podívat se na mayské památky. Všichni jezdí do Cancúnu, jednoho z nejoblíbenějších letovisek v Mexiku a vlastně i v celé Střední Americe. Co sem všechny láká?

celý článek

Typický Čech na jaře vyjíždí za poznáním. Autobusem do evropských velkoměst. Právě jaro je pro podobné cesty ideální – nabídka je široká a turistů u památek pak méně než v hlavní sezoně. Vyrazit je možné ale i mnohem dál – také za poznáním, ale letadlem a do destinací poněkud vzdálenějších. I na začátku jara tam totiž mají mnohdy vysoké teploty a perfektní podmínky pro odpočinek u moře.

celý článek

Chichén Itzá je nejslavnější a nejlépe zrestaurované mayské naleziště nacházející se na poloostrově Yucatán. Nádherná ukázka mayského architektonického umění se tu mísí s tajuplnou atmosférou tohoto místa. Skvrny na vrcholcích chrámů nenechávají nikoho na pochybách, co se tu dělo v dávné historii. Po mohutných stupních se valila krev a byl slyšet křik obětí zasvěcovacích rituálů. Vítejte v Chichén Itzá!

celý článek

Autobus zastavil. S řidičem se ve dveřích někdo dohaduje. Všichni kolem nás buď sedí jako zařezaní nebo mluví španělštinou, kterou my ovládáme jen v základní rovině. Do chodbičky vstoupí vojáci se samopaly...

celý článek

Objevte zemi, která je obrovská svou rozlohou, je plná protikladů a zároveň fascinující. Zemi tří kultur, která stojí ne za jednu, ale hned za několik cest. Mexiko.

celý článek
  •  

Kvízy

U kterého města najdeme pozůstatky mayského chrámu přímo nad pláží?
Zobrazit odpověď
U mexického města Tulum.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.