Přejít k hlavnímu obsahu

Mexiko

Hlavní město: Mexico City. Počet obyvatel: 113,7 mil. (11. Nejvyšší počet obyvatel na světě) Rozloha: 1 972 550 km² Úřední jazyk: Španělština. Měna: Mexické Peso. Sousední státy: USA, Guatemala, Belize.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Ano, pro vstup do Spojených států mexických stačí pas platný alespoň 6 měsíců po příjezdu do země a letenka zpět nebo peníze postačující na zakoupení letenky.

Velvyslanectví: Mexico City (Embajada de la República Checa, Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 México). Navíc honorární konzuláty v Tijuaně, Monterrey a v Guadalajaře.

Lidé a historie Mexika

Mexičané komunikují převážně úřední španělštinou, blíže k severní hranici se zlepšuje i komunikace v angličtině, obzvláště v obchodech. Většina obyvatel patří mezi potomky kmenů původních obyvatel Ameriky nebo hispánsko – indiánské míšence. Velmi silnou pozici má v zemi náboženství, konkrétně křesťanství.

Zajímavá místa Mexika

Lákadel pro návštěvníky nabízí země spoustu, pozornost přitahují především pozůstatky staveb dávných indiánských kultur. Těch se dochovalo z dob Mayů, Aztéků a jiných slavných kultur nepřeberné množství od velkých pyramid přes chrámy po hřiště na dávno zapomenuté sporty. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří Chichén Itzá, Palenque, Teotihuacán či hlavní město Mexico City. Díky poloze u moře a hustým výskytem turisticky atraktivních míst lidé rádi jezdí na poloostrov Yucatán.

Vedle památek se velké oblibě těší také odpočinkové resorty jako Mayská riviéra, Acapulco nebo Cancún. Poměrně blízko od pobřeží se nachází ostrovní stát Kuba, další vyhledávaná turistická destinace.

Zdravotní péče

Zdravotní péče v Mexických zdravotnických zařízeních je různá kvalitativně i cenově. Běžný turista si ošetření v soukromých zařízeních prakticky nemůže dovolit, ve veřejných zařízeních zase riskuje neodborné ošetření, obzvláště v menších městech.

Více na stránkách ministerstva zahraničí.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

střed světa
Moderní stavby
Střed světa opravdu existuje. Na hranicích Kalifornie a Mexika
Zamýšleli jste se někdy nad tím, zda existuje opravdový střed světa? Odpověď zní ano! Takové místo najdete na hranicích Kalifornie a Mexika.
sopka Popocatépetl
Průvodce státem
Střet civilizací v Mexiku: Ulice mrtvých a tajemné mayské stavby
Mexiko je obrovské nejen rozlohou, ale i množstvím kulturních zvláštností, zvyků; chlubit se může i slavnou a bohatou historií. Je plné protikladů a zároveň fascinující.
Playa Escondida
Pláže a moře
Fascinující podzemní pláž v Mexiku vznikla díky leteckým pumám a neposedným sopkám
Největší, nejkrásnější, nejblyštivější anebo nejčistší. I taková může být pláž, kterou si na první pohled zamilujete. Dáme ale ruku do ohně za to, že krásku, o níž budou pojednávat následující řádky, jen tak něco nepředčí.
Chichen Itza úvodní
Historické stavby
Kde se psaly tajemné mayské dějiny? V chrámu obětin Chichén Itzá
Chichén Itzá je nejslavnější a nejlépe zrestaurované mayské naleziště nacházející se na poloostrově Yucatán. Nádherná ukázka mayského architektonického umění se tu mísí s tajuplnou atmosférou tohoto místa.
Oaxaca - Cestovinky.cz
Historické stavby
Oaxaca – kouzelné srdce Mexika
“To nejkrásnější na Mexiku je jih téhle země a nejhezčí na jihu je Oaxaca,” řekl nám jeden známý před naším odletem do Mexika.
Bílý písek, průhledné moře, šumění listů palem. Umíte si představit lepší místo? - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Cancún je exkluzivní letovisko s podvodním muzeem
Vysokoškoláci, kteří se jedou vyřádit. Rodiny, které si chtějí odpočinout na pláži a podívat se na mayské památky. Všichni jezdí do Cancúnu, jednoho z nejoblíbenějších letovisek v Mexiku a vlastně i v celé Střední Americe.
Dračí zátoka - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Kam na jaře? Do New Yorku na tři dny nebo za tajemstvím Mayů
Typický Čech na jaře vyjíždí za poznáním. Autobusem do evropských velkoměst. Právě jaro je pro podobné cesty ideální – nabídka je široká a turistů u památek pak méně než v hlavní sezoně.
obrazek
Historické stavby
Reportáž z cesty k troskám tajemného pyramidového města Teotihuacán
Autobus zastavil. S řidičem se ve dveřích někdo dohaduje. Všichni kolem nás buď sedí jako zařezaní nebo mluví španělštinou, kterou my ovládáme jen v základní rovině. Do chodbičky vstoupí vojáci se samopaly...
Ostrov panenek v Mexiko City
To nejlepší
Ostrov panenek šokuje svým děsivým příběhem. Dneska je z něj turistická atrakce
Prázdné pohledy ze skleněných očí, utrhané končetiny a zašpiněné šaty. To všechno můžete vidět na jednom z nejstrašidelnějších míst na světě, Ostrovu panenek nacházejícím se v Mexico City. 
nejděsivější místa na světě
To nejlepší
Nejděsivější místa na světě: Na Ostrově panenek straší a Křivý les neumí nikdo vysvětlit
Naše planeta nabízí jak nádherná místa, tak ta, do kterých se bojí vstoupit i ti největší dobrodruzi. Od Lesu sebevrahů až po horu plnou křížů, to jsou některá z nejděsivějších míst na světě. Už si balíte kufry?

Kvízy

Ke kterému státu neodmyslitelně patří kávový nápoj "Café de olla", který se pije z typických hliněných pohárků?
Zobrazit odpověď
K Mexiku.
Kde stojí město Oaxaca?
Zobrazit odpověď
V Mexiku.
U kterého města najdeme pozůstatky mayského chrámu přímo nad pláží?
Zobrazit odpověď
U mexického města Tulum.