Cestování > Země > > > Ve druhém největším klášteře v Gruzii šlapou. Víno
Alaverdi - panorama
Zdroj:

Ve druhém největším klášteře v Gruzii šlapou. Víno

Působivý Alaverdský klášter z 6. století leží v regionu Kachetie ve východní Gruzii. Mezi jeho zdmi se nachází i místní katedrála z 11. století - s 55 m do výšky čnějící kupolí se 16 okny. A od roku 1011 zde skromní mniši už celá staletí udržují půvabnou tradici - 100% ruční výrobu vína v Gruzii zvanou "kvevri".  

V polovině 6. století přichází do Gruzie z Mezopotámie tzv. 13 asyrských církevních otců, kteří zde šíří křesťanství a zakládají misionářské osady. Z nich se později stávají pravoslavné kláštery. Jedním z těchto asyrských otců je i mnich Josef Alaverdský. Ten údajně uměl zkrotit divoká zvířata stejně dobře jako slavnější kolega z branže - Sv. František z Assisi.

Josef Alaverdský se usazuje v říčním údolí s nádherným výhledem na kavkazské štíty v dáli a osadu pojmenovává prozaicky Alaverdi. Umírá v roce 570. Samotný klášter, tak jak se nám nyní zachoval, nechává postavit až kachetinský král Kvirike III. Veliký v 11. století. Od té chvíle je v klášterním komplexu i pohřebiště všech kachetinských králů. Kromě něho se v krásném dokladu gruzínské středověké architektury nachází ještě středověký reflektář, zvonice, letohrádek a druhá největší duchovní budova v zemi – Alaverdská katedrála.  

Zub času zde hlodal opravdu do hloubky.
Zdroj:
Na stránce Rodon.cz jsem našel mnoho krásných fotek kláštera a katedrály, rozhodně na ně mrkněte!

To nejlepší z celé katedrály se samozřejmě nachází uvnitř. Kdo se těší na to, že si všechny ty neuvěřitelné fresky (nejstarší fragmenty jsou z 9. století) zvěční fotoaparátem, má smůlu. Zákaz focení v interiéru katedrály je bohužel velmi přísný.

Nejvíce se prý líbí všem výjev nad západními dveřmi z 16. století, kde je Sv. Jiří a drak a nad oltářem zase freska, jménem Panna a dítě z 11. století. Mimochodem, víte, že během vlády Ruské říše na území dnešní Gruzie byly zdi katedrály schválně natřeny bílou barvou? Teprve v 60. letech minulého století došlo ke znovuobjevení fresek.

Ženy jsou zde vítány. To není jako Karlštejn za dob Karla IV.

Víno, které otevírá srdce a mysl lidí

Alaverdské víno zvané "1011" nás dlouho nenechá na pochybách, od jakého že data, pilní mniši na místním víně v klášteře pracují.  Metoda zpracování vína v těchto končinách nese jméno kvevri, což je označení pro jeden velký hliněný džbán (může mít obsah až několik tisíc litrů), který na výrobu (kvašení a zrání) tohoto osobitého gruzínského vína bohatě stačí.

Kavkazská atmosféra ve vzduchu dává růst vskutku opojnému vínu.
Zdroj:
Víte, že mniši z Alaverdi vedle pěstování vína zde také chovají včely a uvnitř kláštera rostou i mladé výhonky olivovníků?

Jak vlastně vzniká vyhlášené víno? Metoda kvevri má tento průběh: v amfoře se nechají kvasit hrozny pošlapané bosýma nohama mnichů. Poté je rmut (hmota, která vzniká z rozemletých hrůznů vinné révy) čas od času míchán. A v momentě, kdy kvašení skončí, se nádoba uzavře a může se i dokonce na čas zakopat pod zem.

Mnichové v klášteře kvevri provádějí ve sklepním prostoru. A jen pro doplnění, kdyby vás tohle zajímalo, tak u nás se způsobem kvevri vyrábějí některá vína na Znojemsku. Možná vás zaujme také to, že u nás se vyrobí ročně cca 4 tisíců litrů naoranžovělého vína z hliněných nádob. Mnichové v Jižním Kavkazu v Alaverdi připraví jen 5 tisíc láhví vína „1011“ ročně. Ovšem tady o kvantitu nejde, tady kráčí o ten punc „čisté“ přípravy a opravdovou kvalitu.

Skromný to vchod do ráje chutného vinného moku...
Zdroj:

Amen, bratře, ale sud, ať se hlavně valí...
Jeden zaručený tip pro všechny lidi "vínem posedlé" - na vesnicích po Kachetii se dá kvevri koupit velmi levně přímo od místních farmářů.

Mimochodem, kdo by při hovoru s mnichy přivedl řeč na téma víno a Bůh, ten se dozví, že víno nese jejich Pánu jen chválu, léčí duši a tělo a dává velkou sílu. Také rozjasní náladu neboli jednoduše zažehne světlo ve vašem osobním chrámu, čímž je myšleno samozřejmě naše tělo.

Místo

Georgia
42° 1' 56.298" N, 45° 22' 37.4736" E

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.