Přejít k hlavnímu obsahu

Na Národní divadlo se pořádají veřejné sbírky, poškozené památky v čínském Nanjingu opravují za miliardy jüanů od soukromých investorů. Porcelánová věž v Nankingu přestála zásah bleskem i lidskou krutost a bezohlednost a do dnešních dob je považována za jeden z nejblyštivějších a nejváženějších klenotů Číny.

Památka stará více než 600 let

Tuto honosnou památku naleznete na jižním břehu řeky Qinhuai v čínské provincii Nanking. Věž byla součástí chrámu Bao'en, který nechala postavit dynastie Ming. Výstavba samotné Porcelánové věže započala v roce 1402, aby byla téměř o dalších 22 let později s velkou pompou a slávou dokončena.

Věž byla osmiboká a její základna měla v průměru úctyhodných 30 metrů. V určitou dobu dokonce představovala jednu z nejvyšších staveb v celé Číně a to díky svým 79 metrům a devíti podlažím. Ne nadarmo ji někteří zařazovali mezi starobylé Divy světa k pyramidám v Gíze, Semiramidiným zahradám nebo majáku na ostrově Faros.

Rok 1801 započal sérii katastrof

Bohužel osud nebo rozmar přírody tomu chtěl a věž v roce 1801 zasáhl blesk, který odstartoval éru její destrukce, k níž nemalou měrou přispěli účastníci povstání tchaj-pchingů. V 19. století byla památka z velké části zcela zničena především lidmi a o její obnově by si netroufal uvažovat ani ten největší optimista.

Všechny předsudky a dohady ale smetl ze stolu čínský podnikatel Wang Jianlin, který v roce 2010 věnoval městu Nanking celou jednu miliardu čínských jüanů (asi 156 milionů korun), jež měla sloužit k jeho obnově. Nemalá část finančních prostředků samozřejmě putovala také na opravu porcelánové věže, která se jako mávnutím kouzelného proutku přiblížila bývalé kráse.

Vlevo originální nákres nankingské věže, vpravo mnohem slavnější, ale o 22 m nižší věž v italské pise.
Zdroj: Bigstock

Jeden z Divů světa povstal z popela

Věž postavená z porcelánových cihel v odstínech zelené, žluté a hnědé s bílými vzory opět během dne odráží sluneční paprsky a v noci září tisícovkou světýlek, které upozorňují na její nevšední krásu i rány, jež ji uštědřil zub času, sama Matka příroda, ale především člověk. Nám nyní nezbývá nic jiného, než doufat, že to špatné už má tato porcelánová kráska s křehkým srdcem za sebou.

 
 

Místo

32° 4' 33.2292", 118° 47' 9.312"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Porcelánová věž v Nankingu přestála lidskou krutost i zásah bleskem