Na Národní divadlo se pořádají veřejné sbírky, poškozené památky v čínském Nanjingu opravují za miliardy jüanů od soukromých investorů. Porcelánová věž v Nankingu přestála zásah bleskem i lidskou krutost a bezohlednost a do dnešních dob je považována za jeden z nejblyštivějších a nejváženějších klenotů Číny.
Tuto honosnou památku naleznete na jižním břehu řeky Qinhuai v čínské provincii Nanking. Věž byla součástí chrámu Bao'en, který nechala postavit dynastie Ming. Výstavba samotné Porcelánové věže započala v roce 1402, aby byla téměř o dalších 22 let později s velkou pompou a slávou dokončena.
Věž byla osmiboká a její základna měla v průměru úctyhodných 30 metrů. V určitou dobu dokonce představovala jednu z nejvyšších staveb v celé Číně a to díky svým 79 metrům a devíti podlažím. Ne nadarmo ji někteří zařazovali mezi starobylé Divy světa k pyramidám v Gíze, Semiramidiným zahradám nebo majáku na ostrově Faros.
Bohužel osud nebo rozmar přírody tomu chtěl a věž v roce 1801 zasáhl blesk, který odstartoval éru její destrukce, k níž nemalou měrou přispěli účastníci povstání tchaj-pchingů. V 19. století byla památka z velké části zcela zničena především lidmi a o její obnově by si netroufal uvažovat ani ten největší optimista.
Všechny předsudky a dohady ale smetl ze stolu čínský podnikatel Wang Jianlin, který v roce 2010 věnoval městu Nanking celou jednu miliardu čínských jüanů (asi 156 milionů korun), jež měla sloužit k jeho obnově. Nemalá část finančních prostředků samozřejmě putovala také na opravu porcelánové věže, která se jako mávnutím kouzelného proutku přiblížila bývalé kráse.
Věž postavená z porcelánových cihel v odstínech zelené, žluté a hnědé s bílými vzory opět během dne odráží sluneční paprsky a v noci září tisícovkou světýlek, které upozorňují na její nevšední krásu i rány, jež ji uštědřil zub času, sama Matka příroda, ale především člověk. Nám nyní nezbývá nic jiného, než doufat, že to špatné už má tato porcelánová kráska s křehkým srdcem za sebou.