Cestování > Země > Asie > Čína

Čína

Hlavní město: Peking. Počet obyvatel: 1,31 mld (údaj z roku 2006). Rozloha: 9 596 960 km² (4. největší země světa). Úřední jazyk: Čínština. Měna: Čínský jüan. Sousední státy: Indie, Pákistán, Afganistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Rusko, Mongolsko, Severní Korea, Vietnam, Laos, Myanmar, Bhútán, Nepál.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Na držitele cestovních pasů ČR se vztahuje vízová povinnost. Žádost o udělení čínského víza se podává na Velvyslanectví ČLR v Praze, na které se také můžete obracet se svými dotazy ohledně vízové problematiky.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Číně - 2 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600 Beijing. ČR má v Číně také dva honorární konzuláty.

Čína – země kontrastů

Procestovat Čínu, to je jako procestovat celou Evropu – vždyť rozloha území je v obou případech téměř stejná. Čína je země, která obrovským způsobem expanduje, země, kde se můžete procházet mezi památkami, co jsou staré tisíce let, ale i po supermoderních bulvárech. Čína je prostě země, která fascinuje, země kontrastů a neuvěřitelných cestovatelských zážitků.

Zároveň jde o oblast, která před třemi tisíci let patřila k těm vůbec nejrozvinutějším. Právě v Číně mají svůj původ hedvábí, střelný prach, porcelán, kompas nebo papír.

Čína byla dlouhá staletí císařstvím, kdy se u moci střídaly jednotlivé dynastie císařů – ti navíc od 15. století žili v pekingském Zakázaném městě. V roce 1912 byla v Číně vyhlášena republika, od roku 1949 jsou tu u moci komunisté. V posledních letech se ale Čína otevírá světa a získává si výsadní a vedoucí postavení v mnoha oborech lidské činnosti. Pomyslnou tečkou za érou otevírání se Západu pak byly XXIX. letní olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Neznamená to ale, že je Čína zemí, která 100% ctí všechna lidská práva. Zatímco v oblasti ekonomiky kráčí Čína mílovými kroky k Západu, v dalších oblastech má komunistická ideologie ještě stále pořádně navrch.

Od velehor po nekonečné pouště

Čína je obrovská – a obrovská je i klimatická a geografická rozmanitost. Zatímco severozápad Číny patří pouštím, na východě jsou typické obrovské nížiny a na jihozápadě pak vysoká pohoří Himalájí a Tibetská náhorní plošina. Samotné podnebí pak samozřejmě ovlivňuje nadmořská výška i vzdálenost od pobřeží.

Branou Číny je její hlavní město Peking. Město kontrastů, kde vedle sebe fungují stavby staré stovky a stovky let a moderní mrakodrapy ze skla a ocele. Město výrazně trpělo během Kulturní revoluce, kdy spousta historických staveb musela ustoupit obrovským sídlištím a továrním komplexům.

Zakázané město ale stát zůstalo – a turisté dnes ani nejsou trestání za vkročení sem trestem smrti, jak tomu bylo po pět set let, kdy v Zakázaném městě žili císařové se svým doprovodem. Do obrovského komplexu, který je vlastně kulturním centrem celé Číny se vstupuje branou Nebeského klidu, ze které Mao Ce-tung v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Dodnes na této stavbě visí jeho podobizna. Projít se můžete také po slavném náměstí Nebeského klidu, nebo se vydat k chrámu Nebes.

Velká čínská zeď a dvaadvacetimilionová Šanghaj

Z Pekingu se také jezdí na výlety k Velké čínské zdi, vůbec největší stavbě, kterou kdy člověk postavil. Úsek Badaling je kompletně zrenovovaný, na druhou stranu pro něj ale platí fakt, že je tu až příliš mnoho turistů.

Největším a nejlidnatějším městem Číny je potom Šanghaj s 22 miliony obyvatel. Šanghaj je největší přístav světa a zároveň také jedno z nejšpinavějších měst planety. Při návštěvě Šanghaje nehledejte historické památky, žádné tu nejsou. Srdcem města je potom nábřeží Bund, ukázka supermoderní Číny.

Mimo Šanghaje a Pekingu jsou v Číně ještě další tři města, která mají nad deset milionů obyvatel. A pak samozřejmě desítky a desítky dalších míst, které musíte poznat – od Tibetu, přes scénické homole podél řeky Li, nebo gigantickou přehradu Tři soutěsky, po Terakotovou armádu a rýžová terasovitá políčka.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Čína prostě ví, jak ohromit. Ať už jde o Velkou čínskou zeď, největší radioteleskop světa, nejdelší eskalátor, ale i nejpůsobivější a největší skleněnou lávku – jistá prvenství této velmoci prostě nemůžeme upřít. Od letošního roku se ale může pochlubit dalším „nej“. Je jím nejdelší most přes moře s délkou 55 kilometrů. Jeho výstavba přišla Čínu na úctyhodných 300 miliard korun a realizaci stavby provázelo mnoho skandálů, ale i smrtelných zranění. Co dalšího jste o tomhle gigantu nevěděli?

celý článek

Kvádr plný oken, tak vypadá klasický hotel. Ale jde to i jinak. Hotelový resort Sheraton Hot Spring v čínském Chu-čou to dokazuje. Vypadá hodně originálně, jeho věže jakoby vyrůstají z jezera. Za noc v tom nejméně luxusním pokoji nezaplatíte méně než 6.000 Kč.

celý článek

Jednou z možností, jak projet a vidět tu nejkoncentrovanější Čínu, je projet ji na jedné trase, na které spojíte více významných míst. Může to být třeba velmi atraktivní a památkami a jinými zajímavými místy nabitá trasa z Pekingu do Hongkongu.

celý článek

Metro a jeho stanice tak nějak očekáváme ve velkých městech, kde se pohybují desítky až stovky tisíc lidí denně. Některé stanice metra pak vypadají jako obrovská lidská mraveniště, na nichž se cestující snaží dostat se k potřebnému vozu. V Číně mají ale i zastávku, která tenhle ruch ani zdaleka nezná.

celý článek

Patří k těm top ve světových žebříčcích nejkrásnějších míst, o kterých nevíte, že existují. A co vlastně může za její unikátní krvavě červené zbarvení?   

celý článek

Rádi byste se podívali do nádherné a pestré Číny, do země velkolepých památek i bohaté historie? Pak jistě tápete nad tím, zda si můžete troufnout vydat se na vlastní pěst, nebo byste měli jet raději s cestovní kanceláří, která se o vše postará.

celý článek

Šílené, řeknete si při pohledu na fotku kláštera poblíž čínského Datongu. Žádný pomatenec jej ale rozhodně nestavěl. Jinak by nepřečkal 15 století v tak skvělém stavu.

celý článek

Není les jako les. A Shilin v Číně nacházející se asi 110 kilometrů od Kunmingu je toho důkazem. Jde totiž o les kamenný. Samozřejmě tu nezkameněly stromy. Ale i tak je tohle místo úžasné a je dalším mistrovským dílem matky přírody. Podívejte se na něj s námi!

celý článek

Přišel rok 2017 a to je přesně doba, kdy čínští stavitelé finišují výstavbu dalšího ze svých architektonických divů – hotelu Shimao Wonderland Intercontinental. Co je na něm tak zvláštního? Stojí v kamenolomu.

celý článek

Na Národní divadlo se pořádají veřejné sbírky, poškozené památky v čínském Nanjingu opravují za miliardy jüanů od soukromých investorů. Porcelánová věž v Nankingu přestála zásah bleskem i lidskou krutost a bezohlednost a do dnešních dob je považována za jeden z nejblyštivějších a nejváženějších klenotů Číny.

celý článek

Kvízy

Kolikrát do roka pláž v Panjinu mění barvu?
Zobrazit odpověď
Třikrát.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Ve kterém čínském městě najdeme hotel v kamenolomu?
Zobrazit odpověď
V Sung-ťiang nedaleko Šanghaje.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Ve které zemi najdete skalní klášter Hengšan?
Zobrazit odpověď
V Číně.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.