Přejít k hlavnímu obsahu

Čína

Hlavní město: Peking. Počet obyvatel: 1,31 mld (údaj z roku 2006). Rozloha: 9 596 960 km² (4. největší země světa). Úřední jazyk: Čínština. Měna: Čínský jüan. Sousední státy: Indie, Pákistán, Afganistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Rusko, Mongolsko, Severní Korea, Vietnam, Laos, Myanmar, Bhútán, Nepál.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Na držitele cestovních pasů ČR se vztahuje vízová povinnost. Žádost o udělení čínského víza se podává na Velvyslanectví ČLR v Praze, na které se také můžete obracet se svými dotazy ohledně vízové problematiky.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Číně - 2 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600 Beijing. ČR má v Číně také dva honorární konzuláty.

Čína – země kontrastů

Procestovat Čínu, to je jako procestovat celou Evropu – vždyť rozloha území je v obou případech téměř stejná. Čína je země, která obrovským způsobem expanduje, země, kde se můžete procházet mezi památkami, co jsou staré tisíce let, ale i po supermoderních bulvárech. Čína je prostě země, která fascinuje, země kontrastů a neuvěřitelných cestovatelských zážitků.

Zároveň jde o oblast, která před třemi tisíci let patřila k těm vůbec nejrozvinutějším. Právě v Číně mají svůj původ hedvábí, střelný prach, porcelán, kompas nebo papír.

Čína byla dlouhá staletí císařstvím, kdy se u moci střídaly jednotlivé dynastie císařů – ti navíc od 15. století žili v pekingském Zakázaném městě. V roce 1912 byla v Číně vyhlášena republika, od roku 1949 jsou tu u moci komunisté. V posledních letech se ale Čína otevírá světa a získává si výsadní a vedoucí postavení v mnoha oborech lidské činnosti. Pomyslnou tečkou za érou otevírání se Západu pak byly XXIX. letní olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Neznamená to ale, že je Čína zemí, která 100% ctí všechna lidská práva. Zatímco v oblasti ekonomiky kráčí Čína mílovými kroky k Západu, v dalších oblastech má komunistická ideologie ještě stále pořádně navrch.

Od velehor po nekonečné pouště

Čína je obrovská – a obrovská je i klimatická a geografická rozmanitost. Zatímco severozápad Číny patří pouštím, na východě jsou typické obrovské nížiny a na jihozápadě pak vysoká pohoří Himalájí a Tibetská náhorní plošina. Samotné podnebí pak samozřejmě ovlivňuje nadmořská výška i vzdálenost od pobřeží.

Branou Číny je její hlavní město Peking. Město kontrastů, kde vedle sebe fungují stavby staré stovky a stovky let a moderní mrakodrapy ze skla a ocele. Město výrazně trpělo během Kulturní revoluce, kdy spousta historických staveb musela ustoupit obrovským sídlištím a továrním komplexům.

Zakázané město ale stát zůstalo – a turisté dnes ani nejsou trestání za vkročení sem trestem smrti, jak tomu bylo po pět set let, kdy v Zakázaném městě žili císařové se svým doprovodem. Do obrovského komplexu, který je vlastně kulturním centrem celé Číny se vstupuje branou Nebeského klidu, ze které Mao Ce-tung v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Dodnes na této stavbě visí jeho podobizna. Projít se můžete také po slavném náměstí Nebeského klidu, nebo se vydat k chrámu Nebes.

Velká čínská zeď a dvaadvacetimilionová Šanghaj

Z Pekingu se také jezdí na výlety k Velké čínské zdi, vůbec největší stavbě, kterou kdy člověk postavil. Úsek Badaling je kompletně zrenovovaný, na druhou stranu pro něj ale platí fakt, že je tu až příliš mnoho turistů.

Největším a nejlidnatějším městem Číny je potom Šanghaj s 22 miliony obyvatel. Šanghaj je největší přístav světa a zároveň také jedno z nejšpinavějších měst planety. Při návštěvě Šanghaje nehledejte historické památky, žádné tu nejsou. Srdcem města je potom nábřeží Bund, ukázka supermoderní Číny.

Mimo Šanghaje a Pekingu jsou v Číně ještě další tři města, která mají nad deset milionů obyvatel. A pak samozřejmě desítky a desítky dalších míst, které musíte poznat – od Tibetu, přes scénické homole podél řeky Li, nebo gigantickou přehradu Tři soutěsky, po Terakotovou armádu a rýžová terasovitá políčka.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Hua Shan úvodní
Hory a ledovce
Výstup na posvátnou horu Hua Shan je extrémně nebezpečný. Troufli byste si?
Pro vyznavače taoismu má hora velký význam, na své si na ní ale přijdou především dobrodruzi a milovníci hor. Výstup na tenhle čínský vrchol totiž není jednoduchý, ovšem ten výhled shora rozhodně stojí za to.
Porcelánová věž v Nankingu
Historické stavby
Porcelánová věž v Nankingu přestála lidskou krutost i zásah bleskem
Porcelánová věž v Nankingu je považována za jeden z nejblyštivějších a nejváženějších klenotů Číny. A že neměla vůbec jednoduchý osud!
Kamenný les - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Kamenný les Shilin: podivuhodné útvary jsou hříčkou fantazie přírody
Není les jako les. A Shilin v Číně nacházející se asi 110 kilometrů od Kunmingu je toho důkazem. Jde totiž o les kamenný. Samozřejmě tu nezkameněly stromy. Ale i tak je tohle místo úžasné a je dalším mistrovským dílem matky přírody.
Tianmen Road - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Krásná a nebezpečná: silnice Tianmen v Číně je jen pro zdatné řidiče
Silnice dostala jméno podle hory Tianmen, přes níž se vine. Na ni vede lanovka, kterou turisté využívají pro to, aby se nahoru dostali přímo a ne nekonečnými oklikami silnice.
klášter na skále - Cestovinky.cz
Historické stavby
Visí a visí. Čínský klášter drží na skále už 1 500 let
Šílené, řeknete si při pohledu na fotku kláštera poblíž čínského Datongu. Žádný pomatenec jej ale rozhodně nestavěl. Jinak by nepřečkal 15 století v tak skvělém stavu.
obrazek
Průvodce městem
Jak se žije ve městě s byty v oblacích
Zapomeňme na chvíli na násilí v ulicích Hongkongu a pojďme se podívat na jinou tvář města. Je to místo, kde se setkávají jedny z nejvyšších cen nemovitostí na světě a zároveň miniaturní komůrky bez oken v panelácích o několika desítkách pater.
obrazek
Průvodce městem
Macao je světový král hazardu, hrál tu i James Bond
Pokud vás vzrušuje posouvání žetonů po zeleném stole a při poskakování kuličky po dřevěném talíři rulety napětím nedýcháte, zakroužkujte si v mapě Macao.
Forest City v provincii Kuang-si - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Čína staví první lesní město světa. Bojuje tak proti změnám klimatu
Poblíž jihočínského města Liou-čou (provincie Kuang-si) má do tří let vyrůst unikátní lesní město.
Raffles City Chongqing bude prvním svého druhu - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Čína dokončuje nebeský most. Horizontální mrakodrap nemá obdoby
Už jsme si tak nějak zvykli na to, že Čína musí mít vždycky něco „nej“ (ať už jde o největší vodní elektrárnu světa, přehradu, stavbu anebo most). Tentokrát však přišla s něčím vskutku netradičním.
Balíky z Číny - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Doručování pošty z Číny
Především mezi mladými lidmi dnes najdeme jen málo těch, kteří nikdy nepodlehli svodům objednávky levného zboží z Číny. Jak se dopravuje balík z Číny, jak dlouho si na něj musíte počkat a proč je to tak levné?

Kvízy

Jak se říká posvátně hoře Hua Shan?
Zobrazit odpověď
Květinová hora.
Kolik místností má palác Potála?
Zobrazit odpověď
1 000
Kolik zatáček má údajně klikatá čínská silnice na horu Tianmen?
Zobrazit odpověď
99
Ve které zemi najdete skalní klášter Hengšan?
Zobrazit odpověď
V Číně.
Kde vyroste unikátní ekologické lesní město budoucnosti?
Zobrazit odpověď
Poblíž města Liou-čou v Číně.
Jak vysoký je Raffles City Chongqing s "horizontálním" mrakodrapem?
Zobrazit odpověď
Jednotlivé věže dosahují výšek pohybujících se mezi 250 a 300 metry.
Z jaké země putuje do Česka nejvíce drobných balíků?
Zobrazit odpověď
Z Číny.
Ve které části Číny je Charbin, kde se koná festival ledových soch?
Zobrazit odpověď
Ve východní části poblíž ruského přístavu Vladivostok.
Která země je nejlidnatější na světě?
Zobrazit odpověď
Čína, přesněji Čínská lidová republika.
Kde mají největší náměstí světa?
Zobrazit odpověď
V čínském Ta-lienu (Dalianu).
Kolikrát do roka pláž v Panjinu mění barvu?
Zobrazit odpověď
Třikrát.
Ve kterém čínském městě najdeme hotel v kamenolomu?
Zobrazit odpověď
V Sung-ťiang nedaleko Šanghaje.