Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Fascinující palác Potála: Podívejte se do stavby nad oblaky, jež má více než tisíc místností

Dnes se vydáme do zasněžených hor tibetských Himálají. Na Červené hoře se zde nachází jedna z nejdokonalejších staveb Tibeťanů – palác Potála. Dříve tu pobýval sám dalajlama a jde o jeden ze skvostů nejen Tibetu, ale i celé Číny. Pojďte si prostřednictvím článku projít jeho tisíc místností…

V nadmořské výšce 3600 metrů, na místě tak izolovaném a neznámém, že mnoho obyvatel Západu netuší o jeho existenci, se nachází Lhasa – hlavní město Tibetu. Lhasa mnoha lidem připomíná jedno velké tržiště. Pokud však pozvednete zraky nahoru, spatříte onen pravý a nefalšovaný skvost Tibetu – palác Potála. V dálce za ním můžete zahlédnout i vrchol posvátné hory Pchu-tchuo, které společně s mohutností a krásou paláce tvoří nádherné panoráma.

Panoramatický výhled na mohutné vrcholky tibetských hor je pastvou pro fotografy.
Zdroj: Everystockphoto.com

Procházka kolem města vám připomene, v jaké části světa se vlastně nacházíte. Planina s tekoucí řekou, vesnice obehnané vrbovými a topolovými háji, hrách a ječmen pěstovaný na místních políčkách. V pozadí se vypínají mohutné štíty hor, které lze překročit pouze skrz vysoké a mnohdy stěží průchodné průsmyky. Cesta do Potály je poměrně obtížná, zvyšuje však celkové kouzlo, kterým k sobě stavba láká dobrodruhy a turisty z celého světa.

Jak do Tibetu? Třeba vlakem! Vlakem až na střechu světa – Vydejte se do Tibetu!

 Pohádkový poklad Potály
Do dnešního dne se zachovalo osm pagod, kterým se také říká stupy. V nejkrásnější z nich naleznete nádherné mauzoleum ze santalového dřeva. Právě zde je místo odpočinku pátého dalajlámy. Stavba má čtvercovou základnu, horní díl se nachází ve výšce 15 m a je kulatý. Tělo celé této impozantní stavby je obaleno zlatým plátem, na jehož výrobu se spotřebovalo 3724 kg zlata. Výzdoba je tvořena intarziemi s 15 000 kusy vzácných kamenů (diamanty, korály, lazurity, safíry a perlami), které jsou podle některých zdrojů desetkrát cennější než samotné zlato. K bohatství přispívá i osobní majetek dalajlámů. Brokátové róby, starý čínský porcelán, keramika, drahokamy a šperky tvoří poklad, o kterém se nám může pouze zdát.

1000 palácových místností

Na Červené hoře, v samotném srdci Lhasy se jako mohutný strážce vypíná k nebesům palác, kterému se přezdívalo „Perla střechy světa“. Potála se skládá ze tří částí. Bílý palác zaujímá svoji pozici na východní straně (v tomto „křídle“ bydlel dalajláma). Červený palác naleznete uprostřed. Na západě se nacházejí bíle natřené příbytky mnichů. Celý komplex čítá neuvěřitelných 1000 místností.

Mohutné zdi Potály byly dobrých ochráncem před přírodními pohromami.
Zdroj: Everystockphoto.com

Potála nevznikala jako samostatný a kompaktní celek. Mnohé části byly budovány v průběhu věků. Všechny nástavby však měly jedno společné – pevně se držely křivek a zaoblení horského masivu. Zejména tento fakt propůjčil paláci nevšední a majestátní vzhled a dojem nedobytnosti a soudržnosti.

 Ohromující parametry paláce
Tento obrovitý komplex byl stavěn několika tisící dělníky (prameny uvádějí 7100 dělníků). Ční do výšky 110 m, což zvenčí reprezentuje 13 palácových pater. Z jednoho konce na druhý má kolem 300 m. Celá konstrukce stavby je tvořena dřevem a kamenem. Vnější (pevná) zeď je složena ze žulových kamenů. Základy paláce jsou pevně ukotveny ve skále a tloušťka zdi se v nejsilnějších místech blíží k 5 metrům. Ve spárách vnějších zdí byste nalezli i železo, které posilovalo jednolitost a odolnost budovy. To se v průběhu staletí velice osvědčilo, protože Potála přestála množství zemětřesení. Celý palác je zastřešen zlatou střechou.
Setkáte se tu i s milými obyvateli Tibetu.
Zdroj: ESO travel

Srdce Červeného paláce

Jádrem Červeného paláce se stalo mnoho buddhistických svatyní. Nejkrásnější z nich je však Síň pagody duše, kterou nechal postavit pátý dalajláma. Pagoda se nalézá v největších prostorách Červeného paláce – ve Velké západní síni, kde mimo jiné uvidíte i 48 šestimetrových sloupů, dřevěné sochy Buddhů, lvů, slonů atd. Celá západní část Potály je vyzdobena velice elegantními nástěnnými malbami. Ty zobrazují různé motivy nejen z historie: Buddhu, architektonické motivy, slavné postavy, lidové zvyky, sport a zábavu.

A co třeba hlavní město celé Číny? Fascinující Peking - poznejte Zakázané město, kde se nepovolený vstup trestal smrtí!

Vydáte-li se do Tibetu, určitě tento skvost při návštěvě nevynechejte. Odmění se vám neskutečnými zážitky a ohromí svou majestátností. Celé místo má velmi jedinečnou atmosféru.

Ať se již díváte odkudkoli, působí Potála velice impozantním dojmem.
Zdroj: ESO travel

Praktické informace, které by se mohly hodit

Pokud poletíte z Kathmandu do Lhasy, budete odměněni velice nevšedním zážitkem. Krátce po startu uvidíte na levé straně obrys himálajského hřebene s majestátním vrcholy Mt. Everest (8 848 m.n.m.), Lhotse (8 516 m.n.m) a Makalu (8 463 m.n.m). Budete-li mít sedadla napravo, nezoufejte. Pohled na Kanchengzangu, třetí nejvyšší horu světa, nacházející se na pomezí Nepálu a Sikkimu je také úchvatný.

Celá cesta bude ve smyslu NEJ. Vše pod vámi bude skoro to nejvyšší, co je na světě k vidění. Jakmile se dostanete za zasněžené vrcholy, bude sněhu ubývat a pod vámi se rozprostře Tibetská náhorní plošina. Nejvyšší plošina světa, jejíž průměrná výška se pohybuje kolem 4000 m.n.m., je také nazývána „střechou světa“.

Let ve vysokých nadmořských výškách má i své výhody. Nemusíte se bát dlouhého sestupu. Letiště Gongkar se totiž nachází v nadmořské výšce 3800m. Po přistání však cesta zdaleka nekončí, protože Lhasa leží ve vzdálenosti dalších 100 km.

Vstupné do Potály se pohybuje v přepočtu kolem 270 Kč. Palác můžete navštívit mezi 9 – 19.00. Celá prohlídka vám zabere přibližně 3 hodiny.

Autor: Tomáš Zítka

 
 

Místo

29° 39' 9.7992", 91° 6' 58.7952"
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
admin

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Fascinující palác Potála: Podívejte se do stavby nad oblaky, jež má více než tisíc místností