Cestování > Země > > > Xieng Khuan: Bizarní zahradní park s více než 200 sochami
Buddha Park v Laosu - Hlavní fotka
Zdroj:

Xieng Khuan: Bizarní zahradní park s více než 200 sochami

Přes půl století obdivují lidé v Xieng Khuan v Laosu úžasné sochy hrůzostrašných mytologických stvoření buddhistického a hinduistického duchovního světa. Procházka po zahradách plných démonických a božských tvorů je prý klíčem k hlubšímu pochopení světa.

Formální název pro Xieng Khuan je Buddha Park. Jinak název Xieng Khuan znamená ve volném překladu do češtiny spirituální město. Zajímavostí je že, tento spirituální areál leží hned u hranic s Thajskem, které odděluje mocná řeka Mekong a tzv. most přátelství.

Lidé blíže neseznámení s duchovním dědictvím Východu mohou klidně park po svém vstupu ihned označit za surrealistické a bizarní sochařské výjevy. Protože na lidské oběti zde číhá mnoho démonských tříhlavých hadů (známe jako nágy), přítomný je také mírumilovný sloní bůh Ganéša nebo hlavní hinduistický bůh a stvořitel všehomíru - Brahma, který má čtyři tváře a osm rukou. 

Věděli jste, že Gánešův chobot umí odlišovat mezi iluzí a skutečností a také jím odstraňuje duchovním aspirantům překážky na jejich spirituální cestě za osvícením? 
Sloní bůh Ganéša je v celé Asii velmi oblíbeným.
Zdroj: http://fierytree.com/buddha-park-a-confusing-wonderful-place/
Kolik očí máš, tolikrát jsi Bohem!

Hlavní atrakcí parku je strašidelné bludiště symbolizující peklo a nebe

I sám velký Buddha se sem tam rád natáhne...

Ležící Buddha, podpírající si rukou svou moudrou hlavu, je zkrátka nepřehlédnutelným a monumentálním dílem celého areálu. Na délku má cca 43 metrů a výšku cca 20 metrů. Socha má znázorňovat poslední okamžik Buddhy před dosáhnutím parinirvány, tedy momentu smrti fyzického těla a plného dosažení stavu nirvány.   

Buddha s malým či velkým písmenem? S malým písmenem jde o buddhu, osobu probuzenou neboli osvícenou a může jím být označen každý člověk, který dosáhl jistého spirituálního vývoje? Zatímco Buddha s velkým písmenem je označení pro historickou osobu Siddhárthy Gautámy, což je ten slavný Buddha.

Druhým hlavním bodem, který přitahuje spouště turistických fotoaparátů, je socha připomínající obří dýni či meloun. V tomto případě má jít o symboliku naší planety. Vchod této vskutku velmi bizarní stavby vede ústy rozzuřeně šklebícího se démona. Vnitřek dýně je navržen tak, aby návštěvník měl dojem, že kráčí z pekla až do nebe (nejlepší venkovní vyhlídka na celý park). 

Strašidelný vstup do obří dýně.

Buddha Park byl vybudován vizionářským jogínem

Tento excentrický mystik se narodil v Thajsku a také v něm i zemřel. Ale největší ohlas mezi lidmi získal v sousedním Laosu, kde v roce 1958 postavil za pomoci svých oddaných studentů a následníků neuvěřitelný Buddha Park. Ve svém životě se také mimo jiné synkreticky sloučil hinduismus, buddhismus, taoismus, konfucianismus a primitivní animismus do vlastního náboženského směru, který se dále snažil šířit světem.

To je ale potvora! Herpetolog, aby tě...

Pro politické nepokoje v zemi se Sulilat rozhodl vzít „kramle“ do své rodné vlasti – do Thajska. Stačilo jen „přebrodit“ řeku Mekong a byl doma. Ale ani tady dlouho nezahálel a pustil se do vybudování Buddha Parku s druhým pořadovým číslem. V roce 1978 začal s výstavbou parku Sala Keoku. Ten cca 30 min jízdou autem, autobusem či tuk-tukem vzdálený od jeho prvního navrženého parku v Laosu. Takže případě můžete zabít dvě mouchy jednou ranou!  

Trojhlavý slon. Kdepak saň!
Zdroj: Photo credit: wunderwesen / Foter / CC BY-NC-ND
Víte, že na smrti Bunleau Sulilata se podílela jedna jeho obří socha? Sulilat totiž nešikovně spadnul z obří skulptury v parku Sala Keoku, což podlomilo jeho fyzické zdraví. Ve věku 64 let v roce 1996 následně umírá. Jeho mumifikované tělo si můžete prohlédnout v betonovém pavilónu jeho „druhého“ sochařského dítěte – parku Sala Keoku.

Locations

Laos
17° 54' 45.2772" N, 102° 45' 55.3572" E
Laos
17° 54' 45.2772" N, 102° 45' 55.3572" E

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.