Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

V Rezervaci Dja žiji "lidé výšky jednoho lokte"

V jižním Kamerunu leží chráněné biosférické území, které je z 90 % pokryto tropickým deštným pralesem. Patří z nejzachovalejším na africkém kontinentu a od roku 1987 je součástí přírodního dědictví UNESCO. Vidět zde lze více než 1 500 rostlin, 300 druhů ptáků a 100 savců.

Rezervace se může chlubit velkou biodiverzitou. Na rozloze 5 260 kilometrů čtverečních v rezervaci hostí kriticky ohrožené savce jako gorily nížinné, slony pralesní či kočkodany bělonosé. Žijí tady také luskoun velký, prase bradavičnaté či buvol pralesní. Sledovat tyto a mnoha dalších živočichů v jejich přirozeném prostředím ale není tak jednoduché jako v jiných „civilizovanějších“ rezervacích a parcích v Africe.

Pokud se sem vypravíte, pak se připravte na to, že pod korunami vysokých mahagonů (mají i klidně okolo 30 metrů) s ozvěnou skřehotavých zvuků pralese za zády, se budete brodit bažinami a zarostlými křovinami. Dva typické pohyby každého člověka v pralese jsou takové, že něco neustále 1) přechází či 2) podlézá. Ony totiž krásy přírodní rezervace Dja nejsou totiž pro cestovatelské zelenáče, kteří znají maximálně cestu od pláže k hotelu a zase zpátky. Tady platí: vždy ve střehu!

Dvojitá hanba lidem, co mají srdce zabít takového nádherného tvora...
Zdroj: James Hopkirk / Foter / CC BY-NC-SA

Po zuby ozbrojený pytlák vs. pěší ranger

Ve střehu musí být i místní strážci (rangeři) pralesa. Každý den a noc mají každý plné ruce a nohy práce s chytáním pytláků. Často se jedná o farmáře žijící na okraji rezervace, kteří si pytlačením přivydělají. Strážci pralesa ale disponují zoufale bídným vybavením, dokonce nemají ani dostatek vlastních vozů a to málo, které vlastní, si musí případně půjčovat.

Řeka Dja je pomyslnou hranicí rezervace.
Víte, že naše pražská ZOO v Troji v roce 2010 zahájila Projekt „Přineste starý mobil, podpořte strážce pralesa!“ na podporu vybavení strážců pralesa v kamerunské rezervaci Dja? Recyklací tantalu obsaženého v mobilních telefonech se totiž sníží požadavky na těžbu koltanu (rudy potřebné pro získání niobu a tantalu). K projektu se připojilo dalších 13 zoologických zahrad. Ještě před 5 lety čelilo nelegálnímu lovu zvířat jen 60 strážců v pralese. Nyní se počty naštěstí rozšiřují a jejich výbava se též zlepšuje.

Aby těch patálií nebylo málo, tak se zde bohužel „pytlačí“ také se vzácnými dřevinami. Unikátní prales založený v 50. letech minulého století tak dostává další ránu. Bolestivou ránu dopadající i na místní domorodý lid – pygmeje.

Volání divočiny tady probíhá noc co noc!
Zdroj: PRA / Foter / CC BY-NC-SA

Pygmejové tančící v džungli? Nejdřív peníze, pak zábava

Sběr a lov pygmejských skupin zde žijících probíhá na vyhrazených částech rezervace. Tím pádem není nijak nenarušena rovnováha místního ekosystému. Setkání s těmito lidmi „vysokými jeden loket - Pygmaios“, jak je pojmenovali starověcí Řekové, představuje další významnou turistickou atrakci v rezervaci.

Rezervace Dja je jedinečné místo, kde lze vidět ptačí druh vranule šedokrké (Picathartes oreas), který byl poprvé klasifikován a popsán na konci 19. století. A další ptačí unikát se jmenuje papoušek šedý (Psittacus erithacus). Ten se proslavil schopností skládat věty a vyjadřovat tak své emoce jako člověk! 
Pygmejové jsou úžasní stopaři. A pozor! Z televize se to vážně nenaučili!

Za nějaký ten středoafrický frank vám domorodci rádi poodhalí něco z jejich pestré kultury a životního stylu. Divíte se a protahujete nos, protože za peníze? No zadarmo přece ani kuře nehrabe. Ve 21. století už ani v pralese. Jedna z mála šancí na výdělek tu totiž je ukazovat tradiční život lidem, pro které je to vrchol exotiky. Bez této obživy by byl jejich život o mnoho těžší.

Víte, že v nedalekém hl. městě Kamerunu Yaoundé je největší počet dešťových srážek na celé naší planetě?
 
 

Místo

3° 9' 19.746", 12° 59' 50.1108"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

V Rezervaci Dja žiji "lidé výšky jednoho lokte"