Hlavní město: Káthmándú. Počet obyvatel: 26,5 mil. (údaj z roku 2011). Rozloha: 147 181 km² (95. největší země světa). Úřední jazyk: Nepálština. Měna: Nepálská rupie. Sousední státy: Čína, Indie.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky potřebují ke vstupu do země platné vízum. To lze vyřídit na zastupitelském úřadě v některém z našich sousedních států (nejblíže v německém Berlíně) nebo přímo na hranicích Nepálu.
Velvyslanectví: Honorární konzulát České republiky v Nepálu najdete na adrese Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu. Nejbližší české velvyslanectví se nachází v indickém Dillí.
Střecha světa, země, ze které dohlédnete kamkoliv, to je Nepál.
Gigantické tržiště a střecha světa
Hlavní město Káthmándú slouží jako obrovské ubytovací zařízení pro horolezce čekající na výstup do hor. Mnoho místních obyvatel se jim snaží prodat jídlo vybavení či suvenýry. Vedle ubytovny tak Káthmándú lze s trochou nadsázky označit i za obří tržiště. Že má toto město skutečně gigantické rozměry, o tom svědčí počet jeho obyvatel. Rovný milion!
Hlavním důvodem, proč do Nepálu jezdí davy návštěvníků, je pohoří Himálaj, střecha světa se čtrnácti horami překračujícími nadmořskou výšku osmi tisíc metrů. Osm z těchto vrcholů leží právě v Nepálu, včetně toho nejvyššího, Everestu.
Národní sport Nepálu? Nošení bagáže do výšin
Zima tam je pořádná, přesto Nepálci nemají zimní stadion. Fotbalových turnajů se také neúčastní, v ostatních sportech je to podobné. Ačkoliv mají díky životu a neustálému pohybu ve vysokých nadmořských výškách tamní obyvatelé tělo dobře přizpůsobené pro vytrvalostní výkony, v článcích o vítězích světových maratonů se o nich nedočteme.
Za národní sport obyvatel Nepálu lze označit každodenní boj o obživu v extrémně tvrdých podmínkách, který by byl nad síly nejednoho nadšence provozujícího adrenalinové sporty. Přesto se mnozí zástupci nepálského lidu čas od času objeví na stránkách sportovních rubrik denního tisku, to když některý horolezec vystoupí na obtížně překonatelný vrchol za pomoci himálajského šerpy.
Do Nepálu před několika sty lety přišel z Tibetu kmen Šerpů (v překladu „lidé z východu“), který v době nejslavnějších himálajských expedic pomáhal horolezcům donést výbavu na vrcholky hor. Protože byli zvyklí pohybovat se ve vysokých nadmořských výškách s nákladem byli pro tento úkol nejvhodnější. Dnes spolu s nimi nosí batohy do nejvyššího pohoří světa také příslušníci kmenů Rajů a Tamangů.
Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.
Zajímá vás toho o Nepálu ještě víc? Podívejte se do článků!