Přejít k hlavnímu obsahu

Nepál

Hlavní město: Káthmándú. Počet obyvatel: 26,5 mil. (údaj z roku 2011). Rozloha: 147 181 km² (95. největší země světa). Úřední jazyk: Nepálština. Měna: Nepálská rupie. Sousední státy: Čína, Indie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky potřebují ke vstupu do země platné vízum. To lze vyřídit na zastupitelském úřadě v některém z našich sousedních států (nejblíže v německém Berlíně) nebo přímo na hranicích Nepálu.

Velvyslanectví: Honorární konzulát České republiky v Nepálu najdete na adrese Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu. Nejbližší české velvyslanectví se nachází v indickém Dillí.

Střecha světa, země, ze které dohlédnete kamkoliv, to je Nepál.

Gigantické tržiště a střecha světa

Hlavní město Káthmándú slouží jako obrovské ubytovací zařízení pro horolezce čekající na výstup do hor. Mnoho místních obyvatel se jim snaží prodat jídlo vybavení či suvenýry. Vedle ubytovny tak Káthmándú lze s trochou nadsázky označit i za obří tržiště. Že má toto město skutečně gigantické rozměry, o tom svědčí počet jeho obyvatel. Rovný milion!

Hlavním důvodem, proč do Nepálu jezdí davy návštěvníků, je pohoří Himálaj, střecha světa se čtrnácti horami překračujícími nadmořskou výšku osmi tisíc metrů. Osm z těchto vrcholů leží právě v Nepálu, včetně toho nejvyššího, Everestu.

Národní sport Nepálu? Nošení bagáže do výšin

Zima tam je pořádná, přesto Nepálci nemají zimní stadion. Fotbalových turnajů se také neúčastní, v ostatních sportech je to podobné. Ačkoliv mají díky životu a neustálému pohybu ve vysokých nadmořských výškách tamní obyvatelé tělo dobře přizpůsobené pro vytrvalostní výkony, v článcích o vítězích světových maratonů se o nich nedočteme.

Za národní sport obyvatel Nepálu lze označit každodenní boj o obživu v extrémně tvrdých podmínkách, který by byl nad síly nejednoho nadšence provozujícího adrenalinové sporty. Přesto se mnozí zástupci nepálského lidu čas od času objeví na stránkách sportovních rubrik denního tisku, to když některý horolezec vystoupí na obtížně překonatelný vrchol za pomoci himálajského šerpy.

Do Nepálu před několika sty lety přišel z Tibetu kmen Šerpů (v překladu „lidé z východu“), který v době nejslavnějších himálajských expedic pomáhal horolezcům donést výbavu na vrcholky hor. Protože byli zvyklí pohybovat se ve vysokých nadmořských výškách s nákladem byli pro tento úkol nejvhodnější. Dnes spolu s nimi nosí batohy do nejvyššího pohoří světa také příslušníci kmenů Rajů a Tamangů.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Zajímá vás toho o Nepálu ještě víc? Podívejte se do článků!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Chitwan úvodní
Parky a rezervace
Národní park Čitvan: v podhůří nejvyšších hor světa chodí po Nepálu sloni
Pekelně vysoké kopce a sem tam nějaký ten státní převrat. To je asi tak všechno, co z médií víme o hornatém Nepálu. A to je škoda!
Annapurna - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Největší zabiják mezi osmitisícovkami je Annapurna. Podlehli jí i Češi
Na světě najdete hned devět hor vyšších než Annapurna, ale těžko budete hledat nebezpečnější a vražednější vrchol.
obrazek
Hory a ledovce
Od sardinek k elektricky vyhřívaným botám. Kam došla evoluce vybavení pro výstup na Mount Everest
Znáte nejslavnějšího včelaře Nového Zélandu? Že je to stejně pitomá otázka jako se ptát na zedníka z Uzbekistánu? Ne tak docela. Onen Novozélanďan totiž proslul tím, že v roce 1953 vylezl jako první člověk na Mount Everest.
Nejvyšší hora světa - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Mount Everest se topí v lidských výkalech. Problém by měla pomoci vyřešit bioplynka
Co si budeme povídat – zkrotit a pokořit nejvyšší horu světa je výzva. Tisíce profesionálních i méně zkušených horolezců se každý rok pokouší zdolat himalájského velikána.
Mount Everest - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Tajemství nejvyšších hor světa: Na Everestu jsou duchové, na Kilimandžáru mizí led
Co spojuje nejvyšší horu Oceánie s hercem Bradem Pittem? V dnešním článku se vedle toho dozvíte, že na Everestu straší, ale i to, jaká přírodní katastrofa hrozí africkému Kilimandžáru.
Mount Everest
Hory a ledovce
Nejvyšší hory světa: Na Everestu prý straší a K2 je nebezpečný zabiják
Kontrolujete večer před spaním bubáky pod postelí? Pak byste se na nejvyšší horu světa asi nevydali. Na jejím vrcholku prý totiž straší.
Pohled na skupinku jaků
To nejlepší
Pití jačí krve přímo z žíly prý Nepálcům zajistí dlouhý život a pevné zdraví
I u nás existují tradice, kterým mnozí zrovna dvakrát nefandí. Typickým příkladem jsou třeba Velikonoce a šlehání dívčích zadnic, které tuto tradici doprovází.

Kvízy

Jak se jmenuje první Čech, který zlezl všech 14 osmitisícovek?
Zobrazit odpověď
Radek Jaroš
Jak se jmenuje nejvyšší hora světa?
Zobrazit odpověď
Mount Everest (tibetsky Čomolangma).