Cestování > Země > Asie > Nepál

Nepál

Hlavní město: Káthmándú. Počet obyvatel: 26,5 mil. (údaj z roku 2011). Rozloha: 147 181 km² (95. největší země světa). Úřední jazyk: Nepálština. Měna: Nepálská rupie. Sousední státy: Čína, Indie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky potřebují ke vstupu do země platné vízum. To lze vyřídit na zastupitelském úřadě v některém z našich sousedních států (nejblíže v německém Berlíně) nebo přímo na hranicích Nepálu.

Velvyslanectví: Honorární konzulát České republiky v Nepálu najdete na adrese Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu. Nejbližší české velvyslanectví se nachází v indickém Dillí.

Střecha světa, zem, ze které dohlédnete kamkoliv, to je Nepál.

Gigantické tržiště a střecha světa

Hlavní město Káthmándú slouží jako obrovské ubytovací zařízení pro horolezce čekající na výstup do hor. Mnoho místních obyvatel se jim snaží prodat jídlo vybavení či suvenýry. Vedle ubytovny tak Káthmándú lze s trochou nadsázky označit i za obří tržiště. Že má toto město skutečně gigantické rozměry, o tom svědčí počet jeho obyvatel. Rovný milion!

Tím, proč do Nepálu jezdí davy návštěvníků, je pohoří Himálaj, střech a světa se čtrnácti horami překračujícími nadmořskou výšku osmi tisíc metrů. Osm z těchto vrcholů leží právě v Nepálu, včetně toho nejvyššího, Everestu.

Národní sport Nepálu? Nošení bagáže do výšin

Zima tam je pořádná, přesto Nepálci nemají zimní stadion. Fotbalových turnajů se také neúčastní, v ostatních sportech je to podobné. Ačkoliv mají díky životu a neustálému pohybu ve vysokých nadmořských tamní obyvatelé tělo dobře přizpůsobené pro vytrvalostní výkony, v článcích o vítězích světových maratonů se o nich nedočteme.

Za národní sport obyvatel Nepálu totiž lze označit každodenní boj o obživu v extrémně tvrdých podmínkách, který by byl nad síly nejednoho nadšence provozujícího adrenalinové sporty. Přesto se mnozí zástupci nepálského lidu čas od času objeví na stránkách sportovních rubrik denního tisku, to když některý horolezec vystoupí na obtížně překonatelný vrchol za pomoci himálajského šerpy.

Do Nepálu před několika sty lety přišel z Tibetu kmen Šerpů (v překladu „lidé z východu“), který v době nejslavnějších himálajských expedic pomáhal horolezcům donést výbavu na vrcholky hor. Jako lid zvyklý pohybovat se ve vysokých nadmořských výškách s nákladem byli pro tento úkol nejvhodnější. Dnes spolu s nimi nosí batohy na do nejvyššího pohoří světa také příslušníci kmenů Rajů a Tamangů.

Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Zajímá vás toho o Nepálu ještě víc? Podívejte se do článků!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Co si budeme povídat – zkrotit a pokořit nejvyšší horu světa je výzva. Tisíce profesionálních i méně zkušených horolezců se každý rok pokouší zdolat himalájského velikána. Pokud je to i váš sen, rozhodně zapomeňte na idylku v podobě nedotčené přírody a samoty. Na horu se vydává stále více lidí a podle toho to v jejím okolí vypadá. Mount Everest se doslova topí v lidských výkalech a odpadcích. Co bude dál?

celý článek

Na světě najdete hned devět hor vyšších než Annapurna, ale těžko budete hledat nebezpečnější a vražednější vrchol. V poměru pokusů o zdolání a smrtelných úrazů je Annapurna v posledních letech mezi velehorami absolutní jednička.

celý článek

Znáte nejslavnějšího včelaře Nového Zélandu? Že je to stejně pitomá otázka jako se ptát na zedníka z Uzbekistánu? Ne tak docela. Onen Novozélanďan totiž proslul tím, že v roce 1953 vylezl jako první člověk na Mount Everest. Jmenoval se Edmund Hillary. A rozhodně nelezl ve funkčním prádle. S jakým vybavením a jídlem se musel spokojit?

celý článek

Pekelně vysoké kopce a sem tam nějaký ten státní převrat, to je vše, co z médií víme o hornatém Nepálu. Velmi málo slyšíme o krokodýlech, nosorožcích nebo čtyřrohých antilopách, které se běžně po nepálské krajině prohánějí. Kde? Třeba v národním parku Čitvan.

celý článek

Co spojuje nejvyšší horu Oceánie s hercem Bradem Pittem? V dnešním článku se vedle toho dozvíte, že na Everestu straší, ale i to, jaká přírodní katastrofa hrozí africkému Kilimandžáru. Mimochodem, víte, že první dobyvatelé vysokých hor v Andách měli na sobě jen kůži a mokasíny?

celý článek
  •  

Kvízy

Jak se jmenuje nejvyšší hora světa?
Zobrazit odpověď
Mount Everest (tibetsky Čomolangma).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.