Přejít k hlavnímu obsahu

Gruzie

Hlavní město: Tbilisi. Počet obyvatel: 4 935 880 (údaj z roku 2014). Rozloha: 69 700 km² (121. na světě). Úřední jazyk: Portugalština a bantuské jazyky. Měna: Gruzínské lari. Sousední státy: Arménie, Ázerbájdžán, Rusko a Turecko.

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Od 8. června 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky však doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u gruzínských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky při cestování nezměnily.

Velvyslanectví Gruzie v České republice sídlí na následující adrese: Mlýnská 22/4, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel: + 420 233 311 751 nebo 749, fax + 420 233 311 752, e-mail: prague.emb@mfa.gov.ge, Internetová stránka: www.czech.mfa.gov.ge.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Gruzii, Chavchavadze Ave., 37-block VI, 0179 Tbilisi, telefon: +995/32/2916740-43, e-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, čtvrtek 08.15 – 17.00, pátek 08.15 – 15.45 

Gruzie se nachází v jihozápadní Asii na východě Černého moře v Kavkazské oblasti. Skoro polovinu rozlohy země tvoří divoký lesní porost. Ten spolu s masivními horskými štíty, alpskými loukami a gigantickými ledovci patří k hlavním turistickým magnetům přitahující lidi k cestě do Gruzie. Zapomenout nesmíme ani na pohostinnost zdejších lidí a obrovský počet křesťanských památek.

V Tbilisi je teplo, v Mcchetě zase duchovno

Název hlavní města Tbilisi znamená teplý, a to kvůli zdejším teplým vodním pramenům. Totiž přímo před architektonickou dominantou města, pevností Narikala (lze sem vyjet i lanovkou), se nacházejí známé sirné lázně v tureckém stylu ze 17. století (ve čtvrti Abanotubani). Nejkrásnějším kostelem v městě je katedrála Svaté trojice. A pokud chcete poznat půvab města, tak se vydejte po ulici Rustaveli vstříc všem divadlům a muzeím.

Směrem na sever od hlavního města Gruzie leží hlavní duchovní centrum země Mccheta. Do 5. století to bylo hlavní město Ibérského království. V městečku, které se dostalo na seznam UNESCO dědictví, se nacházejí tři nádherné duchovní památky na doby dávno minulé - katedrála Sveticchoveli (v překladu Katedrála Životodárných sloupů), chrám Samtavro a kostel Džvari. Vede tudy také Gruzínská vojenská cesta, kterou obdivovali a sami procestovali i tak velcí ruští literáti jako Puškin či Lermontov.

Za dobrodružstvím v horách Kavkazu a za nočním životem a zábavou na pobřeží Černého moře

Dále směrem na severozápad se dostanete do další oblasti, která patří mezi památky UNESCO. Region Horní Svanetie je mezi ně zařazen díky pozůstatkům středověkých vesnic. Co se týká přírody, tak horští milovníci do těchto končin zase vyrážejí na tzv. Bezengskou stěnu, kde leží i třetí nejvyšší vrchol Kavkazu, zrádná „pětitisícovka“ Šchara.

Obzvláště ceněným turistickým místem – které nepotřebuje ani okolní moře – je městečko Sighnaghi, které leží naproti hřebenu Velkého Kavkazu. Sighnaghi lze označit za takovou menší kopii Dubrovníku.

Za relaxem a sluneční pohodou na pláži vyrážejí lidé ke břehům Černého moře do oblíbeného turistického letoviska Batumi. Když si užijí moře a pláže, mohou se vydat třeba do tamní botanické zahrady, kde je všechno volně v přírodě, tedy žádné skleníky, nic umělého.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Panoramatický pohled na komplex kláštera Alaverdi v jihovýchodní Gruzii. - Cestovinky.cz
Historické stavby
Ve druhém největším klášteře v Gruzii šlapou. Víno
Žádné rušivé vysoké stavby v okolí, prostě jen působivé linie kláštera. Alaverdský klášter z 6. století leží v regionu Kachetie ve východní Gruzii. Mezi jeho zdmi těší návštěvníky  i pohled na místní katedrálu z 11.
Co sem láká turisty z celého světa? - Cestovinky.cz
To nejlepší
5 okouzlujících měst východní Evropy: Co sem láká turisty z celého světa?
Na dovolenou do Gruzie, Polska nebo na Ukrajinu? Jasně! Klepete si na čelo a myslíte si něco o tom, že jsme se u nás v redakci už naprosto zbláznili? Omyl!
chačapuri
Praktický rádce
Gruzínské chačapuri: milovníci sýra se budou olizovat
Jen o malém množství jídel můžeme říct, že i když pochází z jedné konkrétní oblasti, může chutnat lidem po celém světě. Jedním z těchto jídel je chačapuri.

Kvízy

Víte, jak se říká unikátní metodě zpracování vína z východu Gruzie?
Zobrazit odpověď
Kvevri.